– Nie ma Japończyka, który nie znałby historii Hachiko, ale w Polsce nikt o nim jeszcze spektaklu nie wystawił – zauważa japońska scenografka Yumi Hayashi, która wspólnie z reżyserką Ewą Piotrowska przygotowuje w Teatrze Maska spektakl o zwierzaku, który w Kraju Kwitnącej Wiśni jest symbolem psiej wierności. Premiera już w niedzielę, 27 października.
Ta historia zdarzyła się jeszcze przed II wojną światową, a jej główny bohater pies Hachiko jest od tego czasu japońskim symbolem psiej wierności. Przez 10 lat zwierzak wychodził po swego właściciela na dworzec, chociaż ten zmarł i już nigdy miał nie wrócić. Pomnik Hachiko jest jednym z głównych punktów na mapie każdego turysty odwiedzającego Tokio. W muzeum można również zobaczyć jego mumię.
Spektakl o wielkich wartościach, jakimi są wierność, lojalność, a także odpowiedzialność przygotowuje Teatr Maska jako setną premierę sceny pod nową nazwą (czyli po „Kacperku”). To także powrót do Rzeszowa reżyserki Ewy Piotrowskiej, która w latach 2005-2008 pełniła funkcję dyrektora artystycznego Teatru Maska, zanim została dyrektorem Teatru Baj w Warszawie.
– To właśnie od Teatru Baj zaczęła się moja przygoda z Japonią – wspomina Ewa Piotrowska. – W 2012 roku, kiedy pojechałam tam w ramach projektu Next Generation, skupiającego młodych artystów, głównie reżyserów. Wtedy po raz pierwszy zetknęłam się z kulturą japońską i zafascynowała mnie kompletnie. Tym bardziej ucieszył mnie telefon Moniki Szeli, dyrektor Teatru Maska z propozycją, by przygotować spektakl o Hachiko.
Ewa Piotrowska znała historię, ale przygotowując się do spektaklu poznała wiele nowych szczegółów, dzięki którym do scenariusza mogła wprowadzić kilka zwrotów akcji i uczynić go jeszcze ciekawszym. Historia rozpoczyna się w Odate, w prefekturze miasta Akita podczas trwającej trzy dni i trzy noce śnieżycy. Wtedy właśnie przyszedł na świat szczeniak rasy akita – główny bohater spektaklu. Hachi to po japońsku „osiem” ("zesłany z nieba”) – liczba uznawana w tym azjatyckim kraju za szczęśliwą podobnie jak w Europie siódemka. Spektakl przybliża wiele elementów japońskiej kultury pierwszych dekad XX wieku. To nie tylko stroje czy święto sakury, ale również codzienne zwyczaje.
Aktor Maciej Owczarek mówi, że gra w spektaklu wymagała zrozumienia niuansów japońskiej kultury. – Japończycy nie okazują uczuć tak jak Europejczycy, dlatego w przedstawieniu musieliśmy znaleźć złoty środek, grać oszczędniej, ale jednak trochę emocji oddać, by spektakl był zrozumiały dla małych widzów – stwierdza.
W spektaklu wraz z nim grają: Anna Kukułowicz, Kamila Olszewska, Agata Słowik, Robert Luszowski, Bogusław Michałek. Muzykę napisał Wojciech Błażejczyk.
Premiera „Hachiko” odbędzie się w niedzielę, 24 października. Najbliższy termin, na jaki można jednak kupić bilety to 3 listopada.