Reklama

Kultura

Rzeszów lat 60. i 70. XX wieku na Dniach Kultury Kinowej

Natalia Chrapek
Dodano: 13.09.2019
47103_rzeszow
Share
Udostępnij
Klasyka gatunku w Kinie Za Rogiem Café, spotkania autorskie, warsztaty fotograficzne w Muzeum Dobranocek i wystawy tematyczne – to tylko kilka z wielu atrakcji, jakie pojawią się na Dniach Kultury Kinowej w Rzeszowie. A na dokładkę projekcje filmów nakręconych w stolicy Podkarpacia z lat 60. i 70. XX wieku, gdy nie było jeszcze lokalnej telewizji.   
 
Fundacja Rzeszowska we współpracy m.in. z Kinem za Rogiem Café, miastem Rzeszów, Podkarpacką Komisją Filmową oraz Wojewódzkim Domem Kultury już za tydzień przypomni rzeszowianom czar dawnego, klasycznego kina. Nie obejdzie się też bez kulturalnych historii mieszkańców miasta. Wszystko to podczas Dni Kultury Kinowej w Rzeszowie, które zaplanowano na 21-22 września.  

– Impreza ma przypomnieć, jak kiedyś nasi dziadkowie czy rodzice wybierali się do kina i co oglądali – mówi Ilona Dusza Kowalska, prezes Fundacji Rzeszowskiej. – Samo wyjście do kina było wtedy ogromnym przeżyciem, nie tak oczywistym, jak w dzisiejszych czasach. Towarzyszyły mu też liczne dyskusje nad fabułą. Celowo zaplanowaliśmy kilka wydarzeń dla mniejszym grup, aby w pełni poczuć ten dawny klimat. 
 
Dni Kultury Kinowej w Rzeszowie to przegląd kinematografii, jaka pojawiła się w mieście w latach 60. i 70. XX wieku. Mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć materiały filmowe, które powstały, zanim w stolicy Podkarpacia pojawiła się Telewizja Rzeszów. – Ich bohaterowie, mimo panującego ustroju nagrywali ciekawe dokumenty i wywoływali je ręcznie – dodaje Ilona Dusza-Kowalska. 
 
Dwudniowa filmowa feta, za pomocą bezpłatnych atrakcji ma pokazać dziedzictwo rzeszowskiej kultury kinowej. W programie wydarzenia m.in. projekcje filmowe, spotkania autorskie, wycieczka szlakiem dawnych kin, warsztaty fotograficzne i wystawy tematyczne. W niektórych punktach imprezy będzie można odebrać bezpłatną publikację dokumentującą rzeszowską kulturę kinową. 
 
Dni Kultury Kinowej [PROGRAM]
 
JAZDA RZESZOWSKA – Podróż Szlakiem Dawnych Kin – czas ok. 2 godz. Start o 11 w sobotę, 21.09.2019 roku. Konieczna rezerwacja miejsc, limit ok. 45 osób. 
 
Poznaj Rzeszów z innej strony i wsiądź do zabytkowego autobusu pn. „Jazda Rzeszowska” podążając śladem wspomnień o dawnych rzeszowskich Z Katarzyną Hadałą i Vito Macaluso. Każdy uczestnik dwugodzinnej wędrówki otrzyma bezpłatnie publikację projektową pt. „Kino, którego nie ma”, która barwnie opisuje rzeszowską kinematografię oraz kulturalne wspomnienia mieszkańców Rzeszowa i okolic. 
 
KINO BEZ TAJEMNIC – zwiedzanie kabiny projekcyjnej – Kino ZORZA przy ul. 3 Maja 28 w Rzeszowie – czas ok. 2 godz. Start o 13 w sobotę, 21.09.2019 roku. Wstęp wolny, decyduje kolejność. Limit ok. 45 osób. 
 
Kino bez tajemnic. Kino ZORZA otwiera miejsce na co dzień niedostępne, jakim jest kabina projekcyjna. Oprócz zwiedzenia obiektu uczestnicy dowiedzą się na czym polegała praca kinooperatora. 
 
WEEKEND KLASYKÓW FILMOWYCH – otwarte projekcje filmowe – Kino za Rogiem Café, ul. Świętego Mikołaja 6 w Rzeszowie:
 
– Rejs (reż. Marek Piwowski, Polska, 1970) – start o 15:00 w sobotę 21.09.2019 roku.
– Amator (reż. Krzysztof Kieślowski, Polska, 1979) – start o 20:00 w sobotę 21.09.2019 roku. 
– Papusza (reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, Polska, 2013) – start o 15:00 w niedzielę 22.09.2019 roku.
 
Odbiór bezpłatnych zaproszeń w Kinie Za Rogiem Cafe, limit miejsc 30 os. / 1 seans
 
Rejs (reż. Marek Piwowski, Polska, 1970) – Jedna z najoryginalniejszych polskich komedii, która zyskała olbrzymią popularność wśród publiczności widzącej w płynącym donikąd statku metaforę Polski lat 60., bezlitosną kpinę z peerelowskich rytuałów, pamflet na kaowca-Gomułkę oraz na rządy ciemniaków. Rejs do dziś cieszy się w pełni zasłużoną opinią filmu kultowego.
 
Amator (reż. Krzysztof Kieślowski, Polska, 1979) – Polski film psychologiczny z 1979 r. i jeden z najwybitniejszych filmów, zaliczonych do tzw. kina moralnego niepokoju. Głównym bohaterem filmu jest zaopatrzeniowiec w zakładzie przemysłowym, Filip Mosz (Jerzy Stuhr), którego dotychczasowe życie zmienia się po zakupie amatorskiej kamery filmowej. Poruszone w filmie problemy roli i miejsca sztuki w świecie, granic odwagi i odpowiedzialności w życiu społecznym były swoistą odpowiedzią Krzysztofa Kieślowskiego na niepokoje trawiące pod koniec lat siedemdziesiątych pokolenie ówczesnych trzydziestolatków.
 
Papusza (reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, Polska, 2013) – Jest rok 1910. Gdzieś na Wołyniu młodziutka Romka rodzi córeczkę, której daje imię Papusza – Lalka. To nie będzie zwykłe romskie dziecko: wrażliwa dziewczynka zrobi wszystko, żeby nauczyć się czytać i pisać. I będzie pierwszą romską poetką… Film małżeństwa Krauzów bardziej niż biografią Papuszy jest wyprawą do świata polskich Romów, którym towarzyszymy od przedwojnia aż do lat 50. i 60., do momentu, gdy na mocy gomułkowskiego dekretu o całkowitym zakazie wędrownego trybu życia przymusowo osiedlono ich w miastach. Piękne malarskie zdjęcia Wojciecha Ptaka i Wojciecha Staronia i porywająca muzyka Jana Kantego Pawluśkiewicza.
 
RZESZÓW LAT 60. i 70. NA TAŚMIE FILMOWEJ – projekcje filmowe ze spotkaniem autorskim – Kino za Rogiem Café, ul. Świętego Mikołaja 6 w Rzeszowie – czas ok. 2 godz. start o 17:00 w sobotę 21.09.2019 roku. Konieczna jest rezerwacja miejsc, limit miejsc 30 os. 
 
Pasjonatów dawnego Rzeszowa zapraszamy na do kinokawiarni Kino za Rogiem Café w Rzeszowie na spotkanie autorskie z Józefem Kulpińskim, Jerzym Tomalą, Ryszardem Filipowiczem, Grzegorzem Wiszem, Witem Karolem Wojtowiczem – członkami Amatorskiego Klubu Filmowego „Oset” i twórcami rzeszowskiej  kinematografii. W czasie spotkania zostanie zaprezentowany ich dorobek filmowy, obrazujący rzeszowskie nastroje lat 60. i 70. XX w. Dodatkowo będzie można zobaczyć prace Amatorskiego Klubu Filmowego „Rzech” ze zbiorów filmowych Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Każdy uczestnik spotkania otrzyma bezpłatnie publikację projektową pt. „Kino, którego nie ma”.

ŚWIAT WIDZIANY PRZEZ OTWOREK – warsztaty fotograficzne dla młodzieży i dorosłych – Muzeum Dobranocek przy ul. Mickiewicza 13 w Rzeszowie – czas ok. 2 godz. start o 11 w  niedzielę 22.09.2019 roku. Konieczna rezerwacja miejsc, limit 15 osób.
 
Aby mógł powstać film i kinematografia, świat musiał dokładnie poznać zjawiska optyczne i nauczyć się utrwalać obraz. Warsztaty twórcze prowadzone przez Kamila Jarosh ze studia Jaroshka – Fotografia Artystyczna, pozwolą uczestnikom (młodzieży od 11 r. ż. i dorosłym) doświadczyć zjawiska powstawania obrazu rzeczywistego i jego utrwalania na przykładzie fotografii otworkowej. Uczestnicy zgłębią tajniki starożytnej camery obscura (pierwowzoru kamery fotograficznej i filmowej), zbudują własne aparaty otworkowe i stworzą pierwsze obrazy negatywowe. W tym celu będą korzystać z materiałów plastycznych i fotograficznych. Po spotkaniu każdemu z uczestników pozostanie aparat otworkowy na pamiątkę.
 
W SAMO POŁUDNIE (reż. Fred Zinnemann) – seans filmowy ze spotkaniem autorskim – WDK przy ul. Okrzei 7 w Rzeszowie – czas ok. 3 godz. start o 17:00 w niedzielę 22.09.2019 roku. Odbiór bezpłatnych zaproszeń w Kinie WDK, limit miejsc 200 os.
 
W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie czekać będzie na Was Katarzyna Hadała w towarzystwie  byłych kiniarzy – Barbary i Józefa Matwijów oraz Rafała Żebrackiego. Po spotkaniu odbędzie się pokaz jednego z pierwszych filmów prezentowanych w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego 60 lat temu – W samo południe (reż. Fred Zinnemann, 1952). Pierwszych 100 uczestników spotkania otrzyma bezpłatnie publikację projektową pt. „Kino, którego nie ma”. 
 
W samo południe (reż. Fred Zinnemann, 1952) – amerykański western z 1952 roku w reżyserii pochodzącego z Rzeszowa – Freda Zinnemanna. Główne role zagrali Gary Cooper i Grace Kelly. Film nagrodzony został 4 Oscarami. Jest opowieścią o heroicznym stróżu prawa („człowieku, który był zbyt dumny, aby uciekać” – cytat z plakatu filmowego), który w pojedynkę broni zastraszonych i bojaźliwych mieszkańców miasteczka przed czwórką rewolwerowców-bandytów. Początkowo liczy na wsparcie swych zastępców i mieszkańców. Z czasem przekonuje się jednak, że może liczyć jedynie na siebie i na swoją dopiero, co poślubioną małżonkę.

WYSTAWA PAMIĄTEK FILMOWYCH MIESZKAŃCÓW RZESZOWA – WDK przy ul. Okrzei 7 w Rzeszowie – czas ok. 3 tygodnie start o 11 w sobotę, 21.09.2019 roku. Wstęp wolny. 
 
Z zebranych od mieszkańców pamiątek filmowych zostanie przygotowana czasowa wystawa w Wojewódzkim Domu Kultury, na której zostaną zaprezentowane dawne plakaty i bilety filmowe, fotografie i wspomnienia związane z rzeszowską kulturą.

MAŁA WYSTAWA DAWNYCH KAMER I PROJEKTORÓW – Kino za Rogiem Café, ul. Świętego Mikołaja 6 w Rzeszowie – czas ok. 3 tygodnie. Start o 11 w sobotę, 21.09.2019 roku. 
 
Z okazji Dni Kultury Kinowej zostanie przygotowana i zaprezentowana mała ekspozycja kolekcji dawnych projektorów filmowych i amatorskich kamer filmowych (analogowych) ze zbiorów Fundacji Aparat Caffe w Kinie za Rogiem Café.
 
FILMOWE PROJEKCJE DOBRANOCEK – Muzeum Dobranocek przy ul. Mickiewicza 13 w Rzeszowie – czas ok. 30 min / seans, wstęp wolny w godz. 13 – 15 w sobotę i niedzielę (21-22.09.2019)
 
Z okazji Dni Kultury Kinowej odbędzie się premiera nowego repertuaru projekcji filmów dobranockowych dla najmłodszych uczestników wydarzenia w Muzeum Dobranocek. 30 minutowe pokazy będą w wyświetlane w 3 seriach. 
 
WYSTAWA „STORYBOARD, CZYLI SCENOPIS OBRAZKOWY” – Muzeum Dobranocek przy ul. Mickiewicza 13 w Rzeszowie. Wstęp wolny w godz. 13 – 15 w sobotę i niedzielę (21-22.09.2019)
 
Czym są scenopisy obrazkowe? Jaka jest ich rola w filmie i animacji? Co to jest plan amerykański? Dlaczego czerwona kredka jest taka ważna? Na te oraz inne pytania odpowiedzi znajdą odpowiedzi widzowie nowej wystawy czasowej ze zbiorów Muzeum Dobranocek. Wystawa prezentuje jeden z etapów tworzenia polskich filmów animowanych, jakim były scenopisy obrazkowe zwane storyboardami.
 
REZERWACJE I ZAPISY
 
Zapisy na wydarzenia przyjmuje Fundacja Rzeszowska pod adresem fundacja@rzeszowska.org.pl do dnia 20.09.2019. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko oraz nazwę wybranego wydarzenia. Osoby niepełnoletnie będą mogły wziąć udział w Dniach Kultury Kinowej tylko pod opieką pełnoletnich opiekunów. W przypadku chęci udziału w projekcji filmowe,  bezpłatne zaproszenia można odebrać w miejscu seansu.
 
Impreza „Dni Kultury Kinowej” jest organizowana w ramach inicjatywy „Kino, którego nie ma” realizowanej przez Fundację Rzeszowską przy wsparciu miasta Rzeszów – stolicy innowacji i Podkarpackiej Komisji Filmowej, Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie oraz dofinansowana ze środków budżetu Gminy Miasta Rzeszowa.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy