Reklama

Kultura

“Legenda Karpat” i III Festiwal Filmów Karpackich w sierpniu w Bieszczadach

Alina Bosak
Dodano: 23.07.2019
46665_leg
Share
Udostępnij
Polańczyk będzie w tym roku stanowił centrum wydarzeń III Festiwalu Filmów Karpackich, który potrwa w tym roku trzy dni, od 23 do 25 sierpnia. Projekcje zaplanowano także w Myczkowie i Majdanie. W programie są filmy fabularne, dokumentalne, seriale, a także produkcje regionalne. Wśród nich ukraińska „Legenda Karpat” i dokumentalny thriller pt. „Wiatr”.
 
Karpaty, od ich ukraińskich pasm, przez Bieszczady po Tatry Filmy, są głównym motywem Festiwalu Filmów Karpackich, który w tym roku odbędzie się po raz trzeci. W programie są filmy, warsztaty i spotkania z twórcami.
 
Centrum wydarzeń umiejscowiono w Polańczyku. W Amfiteatrze na widzów będzie czekać otwarte kino plenerowe. Seanse rozpoczynać się w nim będą codziennie o  godz. 20.15, a w repertuarze jest: „Wataha”, „Wino truskawkowe”, „Na granicy”, „Harda”, „Wiatr. Thiller dokumentalny”, „Łukasiewicz – nafciarz romantyk”, „Bieszczady Timelapse”. W leżącym nad Jeziorem Solińskim Hotelu Skalny, a dokładniej w znajdującym się w nim pubie Czarne Złoto, zaplanowano natomiast projekcje najciekawszych filmów z regionu, m.in. „Przekraczając granice”, „Kolekcja”, „Kawałek lata”, "Legenda Karpat" oraz warsztaty aktorskie, makijażu scenicznego i operatorskie. Tu także odbędą się spotkania z twórcami, m.in. kierownikami produkcji serialu „Wataha”. 
 
Szczególną uwagę warto zwrócić na film „Wiatr”, który otwierał tegoroczny Krakowski Festiwal Filmowy. To niezwykła dokumentalna opowieść o tym, jak wiatr halny wpływa na ludzi. Pełna napięcia jest także dokumentalna opowieść o Jaskini Harda, jednej z najdłuższych i najgłębszych jaskiń odkrytych w ostatnich latach w polskich Tatrach. Z fabuł na pewno warto zwrócić uwagę na ukraiński hit pt. „Legenda Karpat”, która pokazana zostanie w Hotelu Skalny. To kostiumowa fabuła poświęcona jednemu z legendarnych bohaterów ukraińskich, odwołująca się do ludowych mitów i legend. Na festiwal w Polańczyku przybywa liczna grupa twórców tego dzieła. Zaprezentują filmowe kostiumy i poprowadzą warsztaty charakteryzacji scenicznej oraz umiejętności aktorskich. 
 
Drugi festiwalowy adres to położony niedaleko Polańczyka Myczków i znajdujące się tam Regionalne Centrum Kultury. W budynku Muzeum Kultury Bojków czeka na publiczność klimat starego bieszczadzkiego kina i takie archiwalne już filmy jak m.in.”Wilcze echa” z 1968 roku, wyświetlane z oryginalnej taśmy 35 mm, oraz kameralne spotkania i seanse obrazów „Sanok – pamiętam” czy „Filozofia lotnicza”. Festiwalowi towarzyszą tu otwarte warsztaty garncarskie oraz pokaz dawnych sprzętów rolniczych.
 
W tym roku nie zabraknie klimatycznych seansów w wagonikach na Stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Majdanie. W programie „kolejkowym” są filmy dokumentalne z regionu.    
 
Wstęp na wszystkie projekcje i warsztaty jest bezpłatny.

Organizatorem Festiwalu jest Województwo Podkarpackie, a głównymi partnerami: Stowarzyszenie Form Różnych, GOKSiT Solina/Polańczyk, Gmina Solina, Skalny Polańczyk, Bieszczadzka Kolejka Leśna. 
 

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy