W piątek, 12 lipca w Rakszawie rozpoczynają się III Letnie Spotkania Teatralne „Kołowrotek”. Trwają do 14 lipca. Wstęp na wszystkie spektakle jest gratis. A na co warto się wybrać? Najprostsza odpowiedź: na wszystko. Dla tych, co jednak muszą wybrać podpowiedzią niech będzie ten krótki przewodnik po festiwalowym programie.
W „Kołowrotku” biorą udział autorskie i niezależne teatry z całej Polski – zespoły z Częstochowy, Radomia, Rzeszowa, Raciborza, Dębna, Stalowej Woli, Warszawy czy Gdyni. Festiwal ma charakter konkursowy, a wszystkie spektakle (poza „Faustem” Teatru Przedmieście) wystawiane są w Sali teatralnej Zespołu Szkół Tekstylno-Gospodarczych w Rakszawie.
Festiwal rozpoczyna się w piątek, o godz. 17. Jako pierwszy wystąpi Teatr Wojtka Kowalskiego z Częstochowy z monodramem „Homosovieticus, czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki”. Sztuka powstała na kanwie opowiadań, humoresek i felietonów Michaiła Zoszczenki, traktujących o obywatelach Rosji lat porewolucyjnych. W spektaklu widzowie usłyszą także ballady Bułata Okudżawy.
Kolejny piątkowy spektakl to „Sąsiady” w wykonaniu Amatorskiego Teatru Dramatycznego im. Józefa Żmudy ze Stalowej Woli, w reżyserii Marii Bembenek. Sztuka autorstwa Adriana Markowskiego w krzywym zwierciadle pokazuje „obraz międzyludzkich relacji, a złośliwy demiurg, stojący na zacienionej scenie, pokazuje nam fragmenty groteskowej rzeczywistości zamieszkałej przez istoty budzące w równym stopniu śmiech co grozę”.
Na zakończenie piątkowego wieczoru Teatr MDK, czyli Młode Dzielne Kuropatwy z Rzeszowa wystawi „Niewinne Szekspirowi”, z muzyką i w reżyserii Moniki Adamiec. Dwie młode aktorki zmierzą się z tekstem Szekspira.
W sobotę, o godz. 14.00 artyści Teatru Tradycja z Okleśnej wystąpią przed publicznością z „Historią żółtej ciżemki”, w reżyserii Marcina Kobierskiego. Spektakl jest barwną adaptacją powieści Antoniny Domańskiej z 1913 roku, opowiadającej o przygodach Wawrzusia, który po różnych perypetiach trafił do pracowni Wita Stwosza i uczestniczył w rzeźbieniu słynnego ołtarza w kościele Mariackim w Krakowie.
Na 15.30 zaprasza natomiast Teatr Krzesiwo z Warszawy. W jego wykonaniu zobaczyć będzie można „Sztukę latania” w reżyserii Ryszarda Polaszka. To opowieść o współczesnych Dedalu i Ikarze, oraz refleksja nad tym, czy lepiej całe Zycie lecieć nisko, ale bezpiecznie, czy wzlatywać wyżej, ryzykując upadek?
Także w sobotę wystąpi gość z Gdyni – Magdalena Bochan-Jachimek ze „Złotą Rybką przed 40-tką” – w zabawnym monodramie aktorka bierze na widelec swoje własne marzenia. Obśmieje te, które udało jej się zrealizować i opowie o pragnieniach, które od lat zalegają w miejscach niedostępnych dla nieznajomych.
Potem będzie zaś czas na „Dziadowskie opowieści” Teatru KODorosły z Dębna. Sztuka w reżyserii Anatola Wierzchowskiego też jest pełna humoru. Trójka dziadów, z kosturami, dziadowskimi workami, modlitwami i zagadkami pojawi się na scenie, by pogadać z prawdziwym człowiekiem.
Wieczór sobotni zakończy spotkanie w Siedlisku „U Bogny” w Rakszawie, gdzie Teatr Przedmieście z Rzeszowa wystawi „Fausta” według tekstów Goethego i Marlowe’a, w reżyserii Anety Adamskiej.
W niedzielę publiczność czeka spotkanie z trzema teatrami. Teatr Resursa z Radomia zaprasza na spektakl „Kochanie, jutro zaczniemy od nowa…” w reżyserii Grzegorza Bartosa. Scenariusz powstał z tekstów poetyckich i prozatorskich radomskich twórców. Opowiada o burzliwych związkach, a publiczność trafia do przestrzeni gry.
Następny spektakl przywołuje natomiast twórczość Gombrowicza. „Gwoli jakiejś tajemnicy” Teatru Tetraedr z Raciborza, w reżyserii Grażyny Tabor, to wędrówka „po świecie ludzkiej natury – pokrętnej i pełnej pozorów, fałszu, cynizmu i ze skłonnością do prowadzenia gier”.
Festiwal zakończy Teatr Sioło z Rakszawy pozakonkursowym spektaklem pt. „Awantura w Chioggi” w reżyserii Anety Adamskiej. Oto na ulicy portowego miasteczka rozsiadają się kumoszki i pod nieobecność mężczyzn, którzy wypłynęli w morze, plotkują, dowcipkują i wymyślają intrygi. A nieświadomi niczego panowie wracają w końcu z łowów…
I takie to 11 spektakli można obejrzeć w najbliższy weekend w Rakszawie. Wiele zabawnych, kilka wzruszających. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Organizatorami Letnich Spotkań Teatralnych „Kołowrotek” są: Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie, Teatr Przedmieście w Rzeszowie oraz Fundacja Wspierania Rozwoju Lokalnego „VAN – PUR”.