Reklama

Kultura

Aktorzy Teatru Siemaszkowej z nagrodą dla najlepszego zespołu!

Alina Bosak
Dodano: 01.07.2019
46350_czerkaszyna
Share
Udostępnij
Aktorzy spektaklu „Lwów nie oddamy” Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zostali zwycięzcami 25. jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Werdykt ogłoszono 28 czerwca, w Warszawie.
 
Oksana Czerkaszyna, Dagny Cipora, Małgorzata Machowska, Mateusz Mikoś, Piotr Mieczysław Napieraj, Jacek Sotomski i Robert Żurek – oto aktorzy, których znakomitą grę w spektaklu „Lwów nie oddamy” w reż. Katarzyny Szyngiery docenili jurorzy 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Podwójną zwyciężczynią jest Oksana Czerkaszyna, do której powędrowała nagroda indywidualna dla najlepszej aktorki! W budzącej skrajne emocje i oceny sztuce o relacjach polsko-ukraińskich, która proponuje odmienne spojrzenie na historię i banderyzm, rola pochodzącej z Charkowa Oksany Czerkaszyny jest pierwszoplanowa. Ukraińska aktorka miała istotny udział w procesie tworzenia przedstawienia i to jej obecność na scenie najbardziej zmusza widza do konfrontacji z narodowościowymi uprzedzeniami i krzywdzącymi stereotypami. Scenicznymi kreacjami wyróżniają się także odtwórcy pozostałych ról. Monolog Dagny Cipory z portretem Bandery to aktorstwo wysokiej próby. Podobnie jak idealna współpraca artystów podczas bardziej rozbudowanych scen. 
 
 
Aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Fot. Maciej Rałowski
 
Werdykt jury 25. jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ogłoszono 28 czerwca. Decyzją jurorów – Anny Wakulik, Krzysztofa Babickiego, Michała Kotańskiego, Jacka Kopcińskiego, Pawła Płoski – Grand Prix festiwalu zdobył spektakl „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego z Teatru Miejskiego w Gliwicach. Drugim zwycięzcą – z głównymi nagrodami dla aktorów – jest właśnie Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie i spektakl „Lwów nie oddamy” w reżyserii Katarzyny Szyngiery. 
 
O zwycięstwo w tym prestiżowym konkursie, którego organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, rywalizowało 12 spektakli z całej Polski. Wyłonione zostały spośród 130 sztuk zgłoszonych przez 81 teatrów. 
 
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej to przegląd o dużym znaczeniu. Ma na celu popularyzację współczesnego dramatu polskiego, promocję rodzimych dramatopisarzy oraz wspomaganie teatrów wystawiających polski dramat i adaptację polskiej literatury współczesnej, a także nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych. 
 
Spektakl „Lwów nie oddamy” ma już na koncie miano najlepszego spektaklu 5. edycji Festiwalu Nowego Teatru, przyznane przez publiczność Grand Prix 54. Festiwalu KONTRAPUNKT w Szczecinie oraz Nagrodę Specjalną Jury 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@PORT w Gdyni. Na początku kolejnego sezonu teatralnego artyści wystąpią na festiwalach w Poznaniu i Białymstoku. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy