Reklama

Kultura

W Rzeszowie otwierają Kino za Rogiem

Natalia Chrapek
Dodano: 24.05.2019
45717_glowne
Share
Udostępnij
Kto powiedział, że znakomite filmy w dobrej jakości można obejrzeć tylko w dużym multipleksie? Małe studyjne kina wracają do łask, także w Rzeszowie. Przy ul. Świętego Mikołaja, nieopodal dworca PKP i PKS powstało Kino za Rogiem Cafe, pierwszy w mieście lokal, w którym widz będzie mógł sam decydować o filmowym repertuarze. Oficjalne otwarcie z udziałem aktora Mariana Dziędziela już 31 maja. 
 
Kina za Rogiem najczęściej otwierane są głównie w domach kultury, bibliotekach lub w 20- czy 30-osobowych salkach. Zaczęły powstawać w 2014 roku, z inicjatywy Grzegorza Molewskiego, twórcy Telewizji Kino Polska. Można w nich obejrzeć filmową klasykę, która rzadko trafia na wielkie ekrany w multipleksach. Wszystko po to, aby w dużych miastach i małych miasteczkach umożliwić mieszkańcom kontakt ze sztuką filmową i przywrócić modę na oglądanie produkcji z legalnego źródła i w profesjonalnej jakości. 
 
Kina za Rogiem to także centrum, gdzie zagrają film na życzenie, zaprezentują slajdy z bliższych lub dalszych podróży, a jak trzeba to i wieczór poetycki zorganizują. 
 
W Rzeszowie na pomysł stworzenia takiego kina wpadł Paweł Kadłuczko. Wraz z rodziną odremontował stary budynek na ul. Świętego Mikołaja 6 i przystosował go do kinokawiarni. Tak powstał lokal z kameralną salą kinową, która w kilka chwil, zależnie od seansu, może zamienić się w scenę teatralną, koncertową, czy parkiet do tańca. Do tego dochodzi jeszcze kawiarnia serwująca oryginalne słodkości oraz aromatyczną kawę i herbatę. 
 
– Jesteśmy z żoną miłośnikami kina, ale nie znawcami. O idei tworzenia sieci "Kin za Rogiem" dowiedzieliśmy się podczas festiwalu filomowego "Dwa Brzegi", który, co roku odbywa się w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą – wyjaśnia Paweł Kadłuczko, założyciel Kina za Rogiem w Rzeszowie. – Chcemy przypomnieć, szczególnie młodym ludziom, że film to dzieło artystyczne, które warto oglądać w odpowiednich warunkach i z legalnego źródła. 
 
 
30-osobowa sala kinowa w Kinie za Rogiem. Fot. Studio Fotocel
 
Kino na życzenie
 
Rzeszowskie Kino za Rogiem to nieduży lokal, którego sercem jest 30-osobowa sala kinowa z profesjonalnym dźwiękiem, obrazem oraz wygodnymi, niebieskimi fotelami. Tutaj widz ma wpływ na dobór repertuaru. W kinie można obejrzeć nie tylko filmy, ale też transmisje wydarzeń kulturalnych oraz prezentacje multimedialne. Wszystko w przystępnej cenie – ok. 8,50 zł za bilet. 
 
Tytuły filmów granych na ul. Świętego Mikołaja zostaną opublikowane przed każdym seansem w mediach społecznościowych. Od poniedziałku do czwartku Rzeszowianie będą mogli obejrzeć jeden film dziennie. W piątek oferta zwiększy się  najprawdopodobniej do dwóch produkcji. Największa uczta dla koneserów dobrego kina szykuje się w soboty i niedziele, wtedy będzie można zobaczyć nawet kilka filmów.

Widzowie mają do wyboru kilkaset filmów, ich listę można podglądnąć na stronie kinozarogiem.pl. Są to produkcje animowane, dokumentalne i fabularne. Wśród nich nie brakuje propozycji, których nie można już znaleźć we współczesnym repertuarze kinowym. Mowa o filmach Krzysztofa Zanussiego, m.in.: „Rok spokojnego słońca” i „Za ścianą” czy produkcjach Jerzego Kawalerowicza: „Faraon” oraz „Pociąg”. Bardziej aktualne filmy też się pojawiają. „Przełęcz ocalonych” Mela Gibsona, „41 dni nadziei” Baltasara Kormákura i „Bitwa o Anglię” Davida Blaira oraz „11 minut” Jerzego Skolimowskiego to tylko kilka z wielu.
 
– Specyfika kina multipleks polega, na tym, że przez kilka tygodni eksploatowany jest jeden film, później szybko się o nim zapomina. Nasze Kino za Rogiem ma być jedynie uzupełnieniem tej oferty, czymś wyjątkowym, po co można zawsze sięgnąć – dodaje Paweł Kadłuczko. 
 
Założyciele rzeszowskiego Kina za Rogiem przygotowali też specjalną ofertę dla dzieci. W seansach dla najmłodszych nie zabraknie kultowych produkcji animowanych, m. in: „Bolka i Lolka”, Aterixa i Obelixa” oraz serialu „Agatka”. 
 
O żołądki widzów zadba rzeszowska Wypiekarnia, która dostarczy ciasteczka, muffinki, babeczki, tarty, ciasta i torty. – Będzie słodko i pysznie – zapewnia Paweł Kadłuczko. Goście będą mogli także spróbować aromatycznej kawy palonej w Hiszpanii i smakowitej herbaty. Woda z cytryną będzie darmowa. Niewykluczone, że w przyszłości kulinarny asortyment powiększy się o śniadania i przekąski, w sam raz na jeden raz. 
 
Oferta Kina za Rogiem przewiduje także wynajem lokalu na przyjęcia urodzinowe, wieczory dla dwojga czy konferencje i szkolenia. 
 
Ma być przytulnie
 
Kino za Rogiem urządzone jest w stylu nowoczesnym, ale jednocześnie przytulnym. Intensywną szarość na ścianach przełamują duże, barwne fotele i poduszki ułożone na sofach. Od wejścia w oczy rzucają się oryginalne kafle, które przyjechały do Rzeszowa z Mazowsza. 
 
– Szukaliśmy czegoś, co urozmaici nasz lokal. Córka znalazła wyjątkowe kafle, które na zamówienie tworzy Ewa Dobosz z Mazowsza. Nietuzinkowe płytki powstają z mączki marmurowej, każdy kafel robiony jest ręcznie – dodaje właściciel. 
 
Marian Dziędziel przecina wstęgi
 
Kino za Rogiem jest już prawie gotowe do działania. Oficjalne otwarcie odbędzie się 31 maja o godz. 17 przy ul. św. Mikołaja 6 w Rzeszowie. Gość specjalny imprezy to Marian Dziędziel, aktor znany z filmów takich jak: „Pitbull. Ostatni Pies”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówka” czy „Wino truskawkowe”. W programie zaplanowano także projekcję filmu „Moje córki krowy” w reżyserii Kingi Dębskiej. 
 

Fot. Studio Fotocel
 
Otwarcie Kina za Rogiem [PROGRAM]
 
17.00 – uroczyste otwarcie Kina za Rogiem Cafe z udziałem gościa specjalnego Mariana Dziędziela
17.15 – spotkanie z Marianem Dziędzielem
17.45 – prezentacja kina
19.00 – projekcja filmu pt. „Moje córki krowy” w reż. Kingi Dębskiej 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy