W piątek, 3 maja, w rzeszowskim kinie Zorza będzie można obejrzeć film Bogdana Miszczaka – „Łukasiewicz nafciarz romantyk”. Dokument poświęcony twórcy przemysłu naftowego to już piaty film z cyklu „Historyczny Pejzaż Podkarpacia”. Seans rozpocznie się o godz. 15.30. Wstęp wolny.
Film opowiada o życiu i działalności Ignacego Łukasiewicza, pioniera przemysłu naftowego w Europie. Inspiracją do jego powstania była zbliżająca się 200. rocznica urodzin wynalazcy lampy naftowej przypadająca na 2022 rok.
Pochodzący z mieleckich Zadusznik Łukasiewicz był farmaceutą i przedsiębiorcą, rewolucjonistą oraz działaczem niepodległościowym. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej herbu Łada. W latach 1868–1881 zainicjował powstanie kilku kopalni nafty na Podkarpaciu, m.in. w Ropiance, Smerecznym, Wójtowej i Bóbrce, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza.
– To bohater ponadczasowy, powstaniec, ale przede wszystkim twórca przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Nasz film ukaże i udowodni, że kolebka światowego przemysłu naftowego to Bóbrka, wieś leżąca na Podkarpaciu – czytamy na stronie internetowej Telewizji Obiektyw z Krosna.
Fot. Archiwum Telewizji Obiektyw
„Łukasiewicz nafciarz romantyk” to piąta produkcja Telewizji Obiektyw z cyklu „Historyczny Pejzaż Podkarpacia”. Producentem filmu jest Bogdan Miszczak. Scenariusz napisał Łukasz Walczak, a za reżyserię odpowiada Maciej Wójcik, dziennikarz telewizyjny. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. W produkcji zobaczymy również: Dagny Ciporę, Artura Dziurmana, Łukasza Konopkę, Petera Lucasa i Mateusza Mikosia.
Zdjęcia do filmu były realizowane m.in. w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Skansenie w Bóbrce, a także w Krościenku i Krośnie. W fabularyzowanym dokumencie o Ignacym Łukasiewiczu zagrało około 40 osób.
Film „Łukasiewicz nafciarz romantyk” będzie można obejrzeć w piątek, 3 maja, w rzeszowskim kinie Zorza, przy ul. 3 Maja. Seans rozpocznie się o godz. 15.30. Wstęp bezpłatny.