Reklama

Kultura

Festiwal Nowego Teatru startuje 19 listopada w Rzeszowie. Znamy program

Alina Bosak
Dodano: 09.11.2018
41946_gl
Share
Udostępnij

Dziewięć spektakli, w tym pięć konkursowych, koncerty i dyskusje o teatrze wypełniają program 05 Festiwalu Nowego Teatru – 57. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, które rozpoczną się 19 listopada i potrwają do 24 listopada. Będzie spektakl warszawskiej Centrali i Teatru Ludowego w Krakowie. Z Gdańska przyjadą studenci zmarłej tragicznie Joanny Puzyny-Chojki, pierwszej dyrektor festiwalu FNT. Dwa spektakle wystawią gospodarze – Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Po niezwykle bogatym programie sierpniowego festiwalu Trans/Misje, program 57. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych przedstawia się skromnie, ale nie brak w nim ciekawych spektakli. Wśród pięciu przedstawień zaproszonych do części konkursowej jest np. spektakl „Orestes” warszawskiej Centrali w reż. Michała Zadary, który kiedyś zachwycił rzeszowską publiczność „Chopinem bez fortepianu”. Ciekawie zapowiada się również „Beniowski”  Teatru Nowego w Poznaniu czy „Hańba” Teatru Ludowego w Krakowie.

Będą także dwa spektakle powstałe na bazie reportażu – rzeszowska realizacja „Lwów nie oddamy” i „ Ku Klux Klan” w wykonaniu Teatru Nowego w Zabrzu.

Bilety na spektakle są w cenie 5-10 zł.

Spektakle konkursowe

W festiwalowym konkursie bierze udział 5 spektakli. 05 Festiwal Nowego Teatru rozpoczyna się w poniedziałek, 19 listopada wernisażem wystawy plakatów Elhama Hemmata w foyer Teatru Siemaszkowej. Zaraza potem pierwszy spektakl konkursowy – „Beniowski. Ballada bez bohatera Juliusza Słowackiego” w reż. Małgorzaty Warsickiej – wystawi Teatr Nowy w Poznaniu. Jak napisał w recenzji spektaklu Witold Mrozek „Beniowski” najdowcipniejszy utwór polskiego romantyzmu wraca ze śmiechem i śpiewem w pełnej zwrotów akcji oraz przeskoków w czasie i przestrzeni opowieści o tytułowym szlacheckim awanturniku, pyszałku i asekuranckim birbancie.

We wtorek pokazany zostanie kolejny konkursowy spektakl „Ku Klux Klan. W krainie miłości” w reż. Macieja Podstawnego i wykonaniu aktorów Teatru Nowego w Zabrzu. Spektakl powstał na podstawie książki Katarzyna Surmiak-Domańskiej „Ku Klux Klan”, reporterki, która miała okazję przyjrzeć się Klanowi z bliska i przekonać się, że 150-letni Ku Klux Klan ma się całkiem nieźle i działa w pełni legalnie.

Maciej Podstawny pokazuje mechanizmy rodzenia się faszyzmu, udowadnia niemal fizycznie, że każdy z nas ma rasistowskie predyspozycje. Boimy się przecież tych innych, bronimy się przed zagrożeniami płynącymi z zewnątrz, chcemy by świat pozostał taki, jaki był dotąd. Wystarczy sprytna manipulacja politycznych graczy, by za tymi postulatami ujawniły się kolejne, moralnie wątpliwe i odrażające. Dlatego tak naprawdę ten spektakl nie opowiada o Ameryce, on opowiada o Środkowej Europie.

Środa to okazja, by obejrzeć poza konkursem „Sprawiedliwych. Historię rodziny Ulmów” w wykonaniu Teatru im. W. Siemaszkowej, a wieczorem – konkursowy spektakl teatru Centrala wyreżyserowany przez Michała Zadarę – „Orestesa” Eurypidesa. To klasyczna tragedia, w której Elektra i Orestes zamordowali swoją matkę, królową. Ich motywacją była chęć odwetu, ale ich czyn wtrąca kraj w kryzys polityczny. Zostają skazani na karę śmierci. Walcząc o sprawiedliwość, zaczynają zabijać niewinnych ludzi. Centrala wystawia tę opowieść w Zachęcie, miejscu politycznego morderstwa popełnionego na prezydencie Narutowiczu. Zadara zadaje zaś pytanie, czy wolno popełnić zbrodnię, by wyzwolić państwo od złych rządów? Przedstawienie ma formę spektaklu muzycznego, w którym mordercy czekają na wyrok.

Czwartek przyniesie kolejny spektakl konkursowy – „Hańbę” J.M. Coetzee'go, w reż. Michał Wierzchowskiego, w wykonaniu Teatru Ludowego w Krakowie. Człowiek zhańbiony to człowiek, który utracił coś, czego nie da się odzyskać. Jest jak trędowaty, jego hańba może zarazić tych, których dotknie. Zagłębiając się w powieść Coetzee'go i stawiając kolejne pytania, odkrywamy niewygodne prawdy, które prowadzą do coraz trudniejszych pytań. O winę, o wstyd, o samotność, o naturę nienawiści i przemocy, o mężczyzn, o kobiety. Ale Coetzee nie udziela odpowiedzi, tylko z ironicznym uśmiechem podsuwa nam kolejne obrazy, kolejne sceny i kolejne przemilczenia, prowadząc coraz głębiej w otchłań hańby.

Teatr im. W. Siemaszkowej w ramach festiwalowego konkursu pokaże spektakl „Lwów nie oddamy” w reżyserii Katarzyny Szyngiery, na podstawie materiału dokumentalnego stworzonego przez reżyserkę, wspólnie z Marcinem Napiórkowskim i Mirosławem Wlekłym. Wykorzystując wypowiedzi zebrane w wywiadach, ankietach i źródłach tekstowych jest próbą opisu polsko-ukraińskich relacji. Przygotowali go wspólnie twórcy działający w różnych dziedzinach sztuki – aktorzy, reżyserka, reporter, badacz pamięci, operator oraz artyści wizualni. Na różne sposoby śledzili możliwe wersje pamięci polsko-ukraińskiej i współczesne relacje, by przedstawić je w interdyscyplinarnej formie teatralnej.

Podczas spektakli konkursowych przyznana zostanie Nagroda Publiczności i Nagroda Dziennikarzy.

Ciekawie poza konkursem

W ramach festiwalu publiczność zobaczy pierwsze efekty pracy Sceny Nowej Dramaturgii, która niedawno została utworzona w Teatrze im. W. Siemaszkowej i oddana pod opiekę Martyny Łyko. W sobotę, ostatniego dnia 05 FNT, aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie wejdą w role ambasadorów wirtualnej rzeczywistości – ekspertów od nieistniejącego. Nie będzie to tradycyjny spektakl, bo choć role zostały rozdane, nikt ich nie zapisał. Tutaj wyjściem do tworzenia opowieści scenicznej jest obraz 3D.

Również w sobotę, poza konkursem przedstawiony zostanie spektakl „Kochanie, zabiłam nasze koty” Doroty Masłowskiej, w reż. Rafała Dziwisza.

Sześcioro studentów specjalności wokalno-aktorskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, wspomaganych przez grający na żywo band, przez niemal dwie godziny spektaklu, będącego jednocześnie nieprzerwanym utworem muzycznym, w którym partie mówione i śpiewane przeplatają się ze sobą, tworzy galerię postaci – młodych ludzi w przestrzeni wielkiego miasta, poszukujących prawdziwego kontaktu, przyjaźni, miłości, samych siebie.

W piątek zaplanowano panel dyskusyjny pt. „Nowy Teatr – kondycja, idee, perspektywy” oraz spektakl „Coś w rodzaju gniewu” w reż. Joanna Puzyna-Chojka i zespołu Studenckiego Teatru nieUGiętych Uniwersytetu Gdańskiego. Joanna Puzyna-Chojka, była autorka koncepcji Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie i jego dyrektorem. Zmarła tragicznie podczas ostatnich wakacji.


Program 05. Festiwalu Nowego Teatru – 57. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych PROGRAM

19-24 listopada

19 listopada 2018 r. (poniedziałek)

godz. 18.45 – Wernisaż wystawy plakatów Elham Hemmat /Foyer

godz. 19.00 – Beniowski. Ballada bez bohatera wg Juliusza Słowackiego, reż. Małgorzata Warsicka, Teatr Nowy w Poznaniu, 90 min. /Duża Scena – wstęp 10 zł

godz. 20.45 – Rozmowy o teatrze /Foyer

godz. 21.45 – Miguel Moon „Spacer z księżycem” Michał Szuba /Parole Art Bistro


20 listopada 2018 r. (wtorek)

godz.17.00 – (Kobiet) Apetyt na Szekspira wg Olivii Negrean, czytanie performatywne /Mała Scena – wstęp 5 zł

godz.19.00 – Ku Klux Klan. W krainie miłości wg Katarzyny Surmiak-Domańskiej, reż. Maciej Podstawny, Teatr Nowy w Zabrzu, (135 min, 1 p.) /Duża Scena – wstęp 10 zł

godz. 21.30 – Rozmowy o teatrze /Foyer

godz.22.00 – Kasia i Tomek Katarzyna Łacisz i Tomek Bieniek /Parole Art Bistro


21 listopada 2018 r. (środa)

17:00 – Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów, reż. Beniamin M. Bukowski, Teatr im. Wandy Siemaszkowej (70 min) /Szajna Galeria

godz.19.00 – Orestes wg Eurypidesa, reż. Michał Zadara, Centrala Warszawa w Warszawie (105 min) /Duża Scena – wstęp 10 zł

godz.21.00 – Rozmowy o teatrze /Foyer

godz.22.00 – Gaba Janusz/Parole Art Bistro


22 listopada 2018 r. (czwartek)

10:00–14:00 – Warsztaty „Recenzja – próba definicji” prow. Tomasz Domagała /Szajna Galeria

godz. 19.00 – Hańba wg J.M. Coetzee'go, reż. Michał Wierzchowski, Teatr Ludowy w Krakowie (120 min) /Duża Scena – wstęp 10 zł

godz. 21.15 – Rozmowy o teatrze/Foyer


23 listopada 2018 r. (piątek)

godz. 15.00 – Coś w rodzaju gniewu reż. zespół Teatru nieUGiętych Uniwersytetu Gdańskiego (ok. 40 min) /Szajna Galeria – wstęp 5 zł

godz.16.00 – panel Nowy teatr – kondycja, idee, perspektywy/Szajna Galeria – wstęp 5 zł

godz.19.00 – Lwów nie oddamy reż. Katarzyny Szyngiery, Marcina Napiórkowskiego i Mirosława Wlekłego, reż. Katarzyna Szyngiera, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (100 min) /Duża Scena – wstęp 10 zł

godz. 21.00 – Rozmowy o teatrze /Foyer

godz. 22.00 – Dariusz Kot /recital akordeonowy /Parole Art Bistro


24 listopada 2018 r. (sobota)

godz. 10:00–14:00 – Warsztaty „Recenzja – próba definicji” prow. Tomasz Domagała /Szajna Galeria

godz. 17.00 – Veni Vidi VR performance reż. Martyna Łyko /Mała Scena – wstęp 5 zł

godz. 18:30 – Wernisaż wystawy malarstwa Andrzeja Folfasa /Foyer

godz. 19.00 – Kochanie, zabiłam nasze koty Doroty Masłowskiej, reż. Rafał Dziwisz, Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie (90 min) /Duża Scena – wstęp 10 zł

godz. 20.30 – Zakończenie Festiwalu /Foyer

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy