Reklama

Kultura

Piątkowe kino plenerowe. “300 mil do nieba” w Ogrodach Bernardyńskich

Opracowanie Angelika Fila
Dodano: 14.08.2018
40377_film
Share
Udostępnij
W piątek, 17 sierpnia w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie odbędzie się kolejny seans filmowy w ramach wakacyjnego kina plenerowego „Polskie drogi do niepodległości”. Tym razem rzeszowianie zobaczą „300 mil do nieba” w reż. Macieja Dejczera. Wstęp bezpłatny.
 
W piątek, 17 sierpnia organizatorzy zapraszają na film „300 mil do nieba”. Pokaz odbędzie się o godz. 21.00 w Ogrodach Bernardyńskich, a na wypadek deszczu seans zostanie przeniesiony na parking pod Ogrodami.
 
„300 mil do nieba” to polski film z 1989 r. w reż. Macieja Dejczera. Przedstawia historię Jędrka i Grześka, którzy mieszkają ze swoją rodziną w PRL-owskiej Polsce. Chłopcy postanawiają zmienić swoje życie, dlatego uciekają z domu i próbują przedostać się do Szwecji. Ukrywają się pod podwoziem TIR-a i w ten sposób trafiają do Danii. Losem chłopców interesuje się pewna dziennikarka, dzięki której chłopcy otrzymują azyl.
 
Film otrzymał prestiżowe nagrody: 1989 Europejskie Nagrody Filmowe – Felix dla najlepszego filmu młodego twórcy, 1990 MFF w Cannes – Nagroda Jury Młodzieżowego, 1990 FPFF w Gdyni – Nagroda Federacji DKF-ów, Nagroda Dziennikarzy Zagranicznych, najlepszy debiut, najlepsze zdjęcia (Krzysztof Ptak) oraz nominację do Złotych Lwów.
 
W problematykę filmu wprowadzi krótka prelekcja. Na podsumowanie zaplanowano dyskusję na wzór Dyskusyjnego Klubu Filmowego, którą poprowadzi Piotr Samolewicz.  
 
Projekt pn. „Polskie drogi do niepodległości”, którego realizatorem jest wojewoda podkarpacki, ruszył 29 czerwca. Wakacyjne kino plenerowe to 10 cotygodniowych spotkań w piątki, w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie, gdzie na leżakach – w wakacyjnej atmosferze – można oglądać interesujące filmy na temat polskich dróg do niepodległości.
 
Organizatorem wydarzenia są: wojewoda podkarpacki. Partner strategiczny: PGE Obrót S.A.  Partnerzy: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Bernardyńskie Centrum Religijno-Kulturowe przy Klasztorze Ojców Bernardynów w Rzeszowie, PRO-ART Profesjonalna Technika Estradowa, Kino Zorza.
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy