To nie tylko premiera, ale i prapremiera – Teatr Maska po raz kolejny sięga bowiem po nowy, nie grany jeszcze nigdzie tekst autorstwa Katarzyny Mazur-Lejman. „Gwiezdnik” to spektakl wypełniony opowieściami gwiazd – o królewnie zamienionej w kurz, o królu, który abdykował, bo nie umiał znaleźć odpowiedzi na pytanie dziecka, i innymi. Padają w nim pytania równie ważne jak w „Małym Księciu”. Premiera już w niedzielę, 8 kwietnia.
Pewnego wieczoru sześcioletnia Kira odkrywa, że są smutki, na które nie pomaga nawet gorące kakao. Na szczęście tej samej nocy pojawia się u niej Gwiezdnik – strażnik srebrnej księgi, wypełnionej opowieściami gwiazd. Niektóre z nich (w końcu gwiazd są miliony i każda ma ponoć jakąś historię do powiedzenia) dziewczynka dzięki niemu pozna. Każda opowieść, bajkowa i baśniowa, kryje w sobie jakąś mądrość, która może pomóc Kirze poradzić sobie ze smutkiem.
– Są pytania, zwykle zwiemy je fundamentalnymi, które są odwieczne, nieruchome i niezmienne jak gwiazdy. Od tysiącleci nurtują one człowieka, a dzieci, za którymi nie stoi jeszcze filozoficzne dziedzictwo ludzkości, mierzą się z nimi w sposób szczególny, bo najczęściej całkiem samotny. Czym jest świat, co to znaczy „być” i najtrudniejsze z tych pytań – nieuchronne pytanie o koniec, stają się powodem zamyślenia sześcioletniej Kiry, dachówkowej dziewczynki. W tej szczególnej chwili przychodzi dotrzymać jej towarzystwa Gwiezdnik – pogodny, wrażliwy przewodnik, a ich wieczorne spotkanie pod rozgwieżdżonym niebem przeradza się w egzystencjalną podróż dookoła istnienia i śmierci, w czasie której wspólnie próbują oswoić to, czego nie sposób wyjaśnić – opisuje Katarzyna Mazur-Lejman, autorka tekstu, która jest nauczycielem etyki i prowadząc lekcje z uczniami najmłodszych klas przekonała się, że dzieci doskonale radzą sobie z filozofią, bardzo lubią szukać odpowiedzi na nurtujące ludzi pytania. – Potrzebują partnera do tych poszukiwań i chciałabym, aby „Gwiezdnik” takim partnerem był – tłumaczy autorka.
Spektakl, którego prapremiera odbędzie się w niedzielę, 8 kwietnia w rzeszowskim Teatrze Maska, zapowiada się wyjątkowo. Reżyseruje Janusz Ryl-Krystianowski (rocznik 1943), polski lalkarz, reżyser teatralny i dyrektor teatrów lalkowych (w Łodzi, Jeleniej-Górze, Poznaniu), wielokrotnie nagradzany za teatralne realizacje. Scenografie przygotowała litewska scenograf Julia Skuratova, współpracująca z wieloma polskimi teatrami, a muzykę napisał Robert Łuczak. To artystyczne trio – Janusz Ryl-Krystianowski, Julia Skuratova i Robert Łuczak – współpracowało już razem. Ich spektakl „Złoty klucz” przygotowany w Teatrze Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej, otrzymał wiele nagród.
W ich dziele na deskach Teatru Maska wystąpią: Jadwiga Domka, Henryk Hryniewiecki, Malwina Kajetańczyk, Tomasz Kuliberda, Bogusław Michałek, Kamila Olszewska, Natalia Zduń.