Reklama

Kultura

“Opowieść wigilijna”, którą warto zobaczyć przed Bożym Narodzeniem

Aneta Gieroń
Dodano: 05.12.2017
36756_opowiesc
Share
Udostępnij
Kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem  w Teatrze „Maska” w Rzeszowie warto jeszcze znaleźć wolny termin i koniecznie wybrać się na „Opowieść wigilijną” – najpopularniejszą na świecie bożonarodzeniową opowieść. Piękną, bo ze świetną scenografią, kostiumami, muzyką, wszystko w tradycyjnym, wiktoriańskim stylu z czasów bliskich Karolowi Dickensowi, wyreżyserowaną przez Czesława Sieńko. 
 
Piękny, wzruszający spektakl,  który na 90 minut zabiera nas do XIX – wiecznego Londynu, a podróż jest iście bajkowa, bo nie brakuje jej rozmachu i dbałości o szczegóły. Są londyńskie latarnie gazowe, prószący śnieg, przedświąteczny gwar londyńskiej ulicy, wierne stroje i fryzury z epoki, nawet wiktoriański kominek, jakiego nie może zabraknąć w żadnym angielskim domu. Do tego piękna muzyka, choreografia i poruszający Piotr Pańczak w roli Ebenezera Scrooge'a.
 
„Opowieść wigilijna” szuka odpowiedzi na uniwersalne pytanie: Co jest najważniejsze w życiu? Dla Ebenezera Scrooge'a, bohatera opowieści, najważniejsze są pieniądze, dają mu władzę nad innymi, a tym samym są kluczem do szczęśliwego życia. Scrooge od lat każdą chwilę poświęca na powiększanie swojego majątku. Pracuje nawet w Boże Narodzenie, które uważa za stratę czasu i pieniędzy. Opryskliwy i gburowaty, jest bezwzględnym pracodawcą i odpychającym wujem dla jedynego syna swojej zmarłej siostry.
 
 
Czy jest szczęśliwy? Zapytany o to, pewnie wzruszyłby ramionami i odburknął, że nie ma czasu na takie głupoty. Może dodałby, że byłby szczęśliwszy, gdyby inni ludzie nie szukali ciągle okazji, by sięgnąć do jego kieszeni. I pewnie nie zmieniłby nic w swoim życiu, gdyby nie wigilijna noc i szczególni, choć przerażający goście – duchy przeszłych, obecnych i przyszłych Świąt Bożego Narodzenia oraz duch Jakuba Marleya – jego zmarłego partnera w interesach, którzy zawitali do jego domu.
 
Duchy pokazują mu wydarzenia z jego przeszłego, teraźniejszego i przyszłego życia, a Ebenezer ma okazję, by poddać osądowi słuszność swoich decyzji i życiowych wyborów… Nagle dociera do niego, że od lat nie spotkał się z przyjaciółmi ze swojej rodzinnej miejscowości, dla pieniędzy rozstał się z kobietą, którą przed laty kochał, w końcu nie zrobił nic, by wspomóc rodzinę i chorego syna bardzo oddanego mu subiekta.
 
„Opowieść wigilijna” jest naszą odwieczną tęsknotą za światem, gdzie dobro i miłość zawsze zwyciężają i gdzie zawsze jest jeszcze czas, by poprawić swoje życie, w którym najważniejszy jest drugi człowiek. Dlatego dzieci będą zachwycone bajkowym światem na scenie, dorośli zaś na dłuższą chwilę przeniosą się do krainy, o jakiej dawno już pewnie zapomnieli, ale o której podświadomie marzy każdy z nas. 
 
Adaptacja i reżyseria: Czesław Sieńko
Scenografia: Izabela Toroniewicz-Wyszomirska 
Muzyka: Robert Łuczak
Choreografia: Marta Bury
Obsada: Malwina Kajetańczyk, Jadwiga Domka, Ewa Mrówczyńska, Kamila Olszewska, Natalia Zduń, Kamil Dobrowolski, Henryk Hryniewicki, Tomasz Kuliberda, Bogusław Michałek, Robert Luszowski, Andrzej Piecuch
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy