W środę, w Teatrze Maska i Muzeum Dobranocek zagości kulturalny rajd bez barier organizowany przez Fundację Kultura bez Barier. Podczas rajdu grupa osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu odwiedza 4 miasta południowo-wschodniej Polski: Sanok, Rzeszów, Lublin i Kazimierz Dolny, by wziąć udział w warsztatach i GLAMIE – dyskusji o kulturze dostępnej.
Teatr Maska do udziału w podróży po teatralnej przestrzeni zaprasza osoby z dysfunkcją wzroku i słuchu. Przygotował dla nich zwiedzanie sceny i muzeum lalek. Będzie możliwość oglądania (także przez dotyk) lalek i rekwizytów ze spektakli, które obecnie są w repertuarze (i które już są albo w nowym sezonie będą prezentowane z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na PJM).
Dwa rodzaje warsztatów – osobne dla osób z dysfunkcją wzroku i osobne dla osób z dysfunkcją słuchu – poprowadzą Kamil Dobrowolski oraz Natalia Koza. Uczestnicy spróbują m.in. działań warsztatowych obejmujących ćwiczenia na kontakt z partnerem, ruch kreatywny i wchodzenie w interakcję poprzez wrażenia zmysłowe.
Po zakończeniuzwiedzania i warsztatu bez barier, odbędzie się spotkanie poświęcony potrzebie i sposobom udostępniania kultury osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Wezmą w nim udział przedstawiciele środowisk osób niepełnosprawnych, instytucji kultury oraz dziennikarze. – Chcemy, by te spotkania stały się świętem dostępnej kultury, by dostarczyły niezapomnianych wrażeń i stały się katalizatorem pozytywnych zmian czyniących z instytucji kultury południowo-wschodniej Polski ośrodki wyznaczające standard udostępniania tekstów i wydarzeń kultury osobom z niepełnosprawnością sensoryczną – zapowiada Teatr Maska.
HARMONOGRAM:
14:00 -15:00 – Muzeum Dobranocek. Będzie to zwiedzanie naznaczone licznymi wspomnieniami, muzeum daje bowiem szansę powrotu do lat dzieciństwa ido krainy oglądanych wtedy bajek. Wielu eksponatów będzie można dotknąć.
15:00 – 16:30 – Teatr Maska. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy i ruszą w podróż po teatralnej przestrzeni. Zajrzymy na scenę , do muzeum lalek i na salę baletową. Specjalnie dla osób odwiedzających tego dnia Maskę została stworzona – bardzo rzadka – możliwość oglądania (także przez dotyk) lalek i rekwizytów ze spektakli, które obecnie teatr ma w swoim repertuarze (i które już są albo w nowym sezonie będą prezentowane z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na PJM). Podążając sensoryczną trasą przestrzeni teatralnej uczestnicy spróbują swoich sił w tajemniczej materii teatru przedmiotu (osoby z dysfunkcją słuchu) i spróbują działań warsztatowych obejmujących ćwiczenia na kontakt z partnerem, ruch kreatywny i wchodzenie w interakcję poprzez wrażenia zmysłowe (osoby z dysfunkcją wzroku).
16:30 – 17:30 – GLAM: Dostępna kultura. Panel dyskusyjny dla wszystkich zainteresowanych, szczególnie zapraszamy przedstawicieli instytucji kultury oraz mediów – mała scena Teatru Maska ul. Mickiewicza 13.
Projekt „Tydzień kultury bez barier w Polsce” jest dofinansowany ze środków Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017.