Rafał Wieczyński, twórca filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas" wyreżyseruje też historię rodzin Ulmów i Goldmanów z Markowej. "Spójrz mi w oczy", to roboczy tytuł filmu, do którego scenariusz napisali Maria Wróbel-Wilgus i Rafał Wieczyński. Ulmowie ukrywali podczas okupacji Żydów, za co zostali – wraz z dziećmi – zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. Wstępnie premierę filmu zaplanowano na jesień 2018 roku.
Tragedii, jaka miała miejsce w Markowej 24 marca 1944 r. nie da się opisać poprzez suche fakty historyczne. Przed świtem dom Józefa Ulmy został otoczony przez żandarmów i granatowych policjantów z posterunku w Łańcucie. W czasie przeszukania gospodarstwa znaleźli oni ukrywające się rodziny żydowskie: Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów, którzy zostali zabici na miejscu. Zginęła również cała rodzina Umów: Józef, jego żona Wiktoria w siódmym miesiącu ciąży oraz ich sześcioro dzieci: Stasia, Basia, Władzio, Franuś, Antoś i Marysia. W sumie w ciągu 20 minut zamordowano 17 osób – w tym nienarodzone dziecko.
W 1995 roku izraelski Instytut Yad Vashem pośmiertnie przyznał Józefowi i Wiktorii Ulmom medal Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. W 2003 r. rozpoczął się w diecezji przemyskiej proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, który obecnie toczy się już w Watykanie. W 2004 r. odsłonięto w Markowej pomnik poświęcony rodzinie Ulmów, a w 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Józefa i Wiktorię Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
– Głównym tematem filmu jest miłość wystawiona na próbę przez dramatyczne wydarzenia wojny. Bohaterowie muszą rozstrzygnąć dylematy: czy mogę narażać własną rodzinę, żeby ratować obcych, czy mogę narażać obcych, żeby ratować siebie? – w wywiadzie dla Dziennik.pl powiedział Rafał Wieczyński, który o rodzinie Ulmów zrobił już film dokumentalny pt. "Świat Józefa" w 2009 r.
Realizacja filmu przygotowywana jest w międzynarodowej koprodukcji, a twórcy obrazu zabiegają, by historię Ulmów uczynić znaną i zrozumiałą na całym świecie.
– Chcemy pokazać bogactwo kulturowe tamtego świata i dwóch żyjących obok siebie społeczności, polskiej i żydowskiej. Opowiemy o skomplikowanych relacjach polsko-żydowskich w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej – dla Dziennika.pl stwierdziła producentka filmu, Julita Świercz-Wieczyńska.
Rodzina Ulmów.