Reklama

Kultura

Spółka wojewody z teatrem, czyli jak poprawić bezpieczeństwo dzieci

Alina Bosak
Dodano: 06.09.2016
29048_teatr
Share
Udostępnij
Dzieci nie raz wykazują się większą przytomnością umysłu niż dorośli, dzwoniąc na pogotowie czy udzielając pierwszej pomocy. – Najmłodsi mają tak chłonne umysły, że to właśnie ich najskuteczniej edukuje się także w kwestiach związanych z bezpieczeństwem – uważa Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, która wspólnie z dyrektor teatru i podkarpackim kuratorem oświaty pomogła wprowadzić do repertuaru Teatru „Maska” w Rzeszowie „Grę” – interaktywny spektakl o dziewczynce, która musi poradzić sobie z różnymi niebezpieczeństwami.
 
 
 
Już 3 tysiące dzieci klas I-III szkoły podstawowej zapisanych zostało na przedstawienia „Gry”, które funduje wojewoda podkarpacki. Premiera sztuki wyreżyserowanej przez Katarzynę Kawalec odbędzie się w najbliższą niedzielę – 11 września w Teatrze „Maska”.
 
– To spektakl, który w formie zabawowej, opowieści teatralnej będzie uczył zasad bezpieczeństwa i promował numer alarmowy 112 – podkreśla Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. – Zaangażowaliśmy się w to przedsięwzięcie, ponieważ wpisuje się w obowiązki wojewody, które wynikają m.in. z Ustawy o obronie cywilnej. Do tej pory najczęściej realizowaliśmy jej poprzez szkolenia i ćwiczenia, ale były to formy raczej nie adresowane do dzieci. Tymczasem t właśnie dzieci stanowią grupę, którą edukuje się najskuteczniej. Stąd pomysł na spektakl, uczący zasad bezpieczeństwa. Mamy nadzieję na dobre efekty także dzięki temu, że forma tej nauki jest atrakcyjna.
 
O tym, że taka nauka dzieciom jest potrzebna najlepiej świadczą statystyki z ostatnich wakacji. W czasie nich tylko na Podkarpaciu doszło do 360 wypadków drogowych, w których uczestniczyło 77 dzieci. Do tego dochodzą interwencje Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (65 interwencji, które dotyczyło 18 dzieci), czy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (159 osób potrzebujących pomocy, w tym 53 dzieci).
 
– Chcemy wpoić najmłodszym, że podstawowy numer, pod którym należy szukać pomocy, kiedy zdarzy się wypadek, to 112 – podkreśla wojewoda. 
 
– W spektaklu pojawia się on wielokrotnie. Także w piosenkach, których w spektaklu jest dziewięć – z wpadającym w ucho tekstem i łatwą melodią. Utrwaliliśmy je na płycie, do której dodana została wersja karaoke, by zachęcić dzieci do samodzielnego śpiewania  – zapewnia Monika Szela, dyrektor Teatru „Maska” i dodaje: – Misją teatru jest m.in. przygotowanie dzieci do świata, który ich otacza, nauczenie radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Na różne niebezpieczeństwa natyka się w spektaklu główna bohaterka, która wyruszyła w samodzielną wędrówkę ze szkoły do domu. To postać, z którą małym widzom łatwo będzie się identyfikować i czegoś się nauczyć.
 
Reżyserka, Katarzyna Kawalec, zapewnia, że zadbała, by spektakl nie był nudnym, belferskim zrzędzeniem, ale ciekawą opowieścią. – To nie są scenki odwzorowujące rzeczywistość 1:1, ale obrazki, które prowokują dzieci i ich rodziców do pomyślenia o tym, jak sami zachowaliby się w określonej sytuacji – podkreśla reżyser. – Czy wiedzą, że dziecko może się schować w krzakach, a potem wbiec na pasy? Czy każdy rozumie, że płonącej benzyny nie gasi się wodą, bo rozpali się jeszcze bardziej? Formuła gry, jaką wykorzystuje spektakl jest bardzo pojemna i daje wiele  możliwości, także rozbudowywania spektaklu o nowe sceny.
 
Do końca roku zaplanowano 14 spektakli edukacyjnych dla najmłodszych widzów z województwa podkarpackiego. Tyle przedstawień finansuje wojewoda.
 
– Chętnych szkół było tak wiele, że musieliśmy stworzyć listy rezerwowe –zauważa Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty. – To zrozumiałe, ponieważ treść spektaklu idealnie wpisuje się w treści podstaw programowych klas I-III szkoły podstawowej. 

– Na 14 spektaklach się nie skończy, spektakl na stałe wchodzi do naszego repertuaru – zapewnia Monika Szela.
 
Premiera „Gry” odbędzie się 11 września o godz. 16.30, natomiast od godz. 13.00 do 16.30 na parkingu przed Teatrem „Maska” problematykę związaną z bezpieczeństwem będą promować służby podporządkowane wojewodzie – m.in. policja, straż pożarna.
 
 
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy