Reklama

Kultura

W Teatrze Maska spektakle dla niewidzących i niesłyszących

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 30.10.2015
23202_morze_1
Share
Udostępnij
Osoby niewidome, niedowidzące i niesłyszące mogą uczestniczyć w niektórych spektaklach Teatru Maska. To pierwsza taka inicjatywa w historii teatru – dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2015 do czterech spektakli przygotowano audiodeskrypcję, napisy i tłumaczenie na język migowy. Najbliższy spektakl przystosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnością wzorku i słuchu już w niedzielę, 8 listopada. 
 
Podczas opracowania audiodeskrypcji, napisów i tłumaczenia na język migowy, teatr korzystał z doświadczenia Fundacji Kultury Bez Barier, od lat prowadzącej działania dające osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu możliwość samodzielnego i kompetentnego odbioru sztuki.
 
Jak zobaczą niewidzący, jak niesłyszący usłyszą?

Audiodeskrypcja, odczytywana na żywo podczas spektaklu, to werbalny opis tego, co dzieje się na scenie w warstwie wizualnej. Nie wypełnia ona każdej dostępnej przerwy między dialogami aktorów, nie przedstawia motywacji ani zamiarów postaci, nie charakteryzuje znanych dźwięków. Pozwala za to niewidomym i słabowidzącym widzom usłyszeć emocje w głosach aktorów, wsłuchać się w muzykę i efekty dźwiękowe. Opisuje takie elementy spektaklu jak inscenizacja, scenografia, gra aktorów, kostiumy, barwy i światło, których osoby niewidome nie są w stanie samodzielnie zobaczyć. Poprzez zwięzłe, obiektywne opisy scen umożliwia niewidomym samodzielną interpretację treści wizualnych, pozwala podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć co dzieje się na scenie. Pozostawia w odbiorcy odczucie, które chciał przekazać twórca.  
 
Trzy spektakle dla dzieci w listopadzie
 
Pierwszy spektakl osoby niepełnosprawne zobaczyły 29 października. Była to  jednoaktówka Mrożka dla widzów dorosłych – „Na pełnym morzu”. Kolejne przedstawienia z audiodeskrypcją, napisami i tłumaczeniem na język migowy odbędą się w listopadzie i będą to opowieści dla dzieci. 
 
Pierwszy z nich to „Piotruś Pan”, spektakl, przeznaczony dla widzów od lat 7, który będzie można zobaczyć w niedzielę o godz. 16.30. Natomiast 23 listopada o godz. 10 – widzowie zobaczą „Historię Śnieżki”. Ostatnim ze spektakli przystosowanych do odbioru przez osoby niewidome i niesłyszące będzie „Najmniejszy samolot na świecie” (29 listopada o godz. 16.30), ciepła i wzruszająca historia bardzo małego samolotu, który ma do wykonania niezwykle ważną misję. 
 
Na każdy z przystosowanych spektakli wstęp dla osób niewidomych i niesłyszących oraz ich opiekunów jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego widzowie proszeni są o wcześniejszą rezerwację i odebranie darmowej wejściówki w kasie teatru.  
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy