Reklama

Kultura

Oglądaj i dyskutuj podczas nowego sezonu DKF “Klaps”

Anna Matusz-Gap
Dodano: 04.09.2015
21682_295216_383015328436328_1687350901_n1
Share
Udostępnij
DKF „Klaps” skupia rzeszowskich miłośników dobrego kina. W każdy poniedziałek o godz. 19 prezentowany jest film, a dokładniej kinowa perełka. To zazwyczaj filmy wartościowe, które mają na swoim koncie różne nagrody. Ale w tym wszystkim nie chodzi tylko o film. Po każdej projekcji odbywa się dyskusja na temat prezentowanego filmu, która dostarcza uczestnikom wielu emocji. W najbliższy poniedziałek, wznowienie sezonu po wakacyjnej przerwie.
 
Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” to jak sama nazwa wskazuje, forma klubowa, działająca w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie od 1959 roku. W styczniu tego roku, klub został oficjalnie zarejestrowany w Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, która zrzesza wszystkie kluby z Polski i jest on jednym z najstarszych w Polsce. Zarejestrowanie się w Federacji daje możliwość używania nazwy Dyskusyjny Klub Filmowy, jednak wiążę się także z corocznym opłacaniem składek członkowskich Federacji Klubów Filmowych. Forma klubowa jest otwarta. Dawniej było to bardziej sformalizowane, członkowie Klubu Filmowego wypełniali specjalne deklaracje, opłacali składki i otrzymywali legitymacje. W ostatnich latach, kluby działają na luźnych zasadach i nie ma żadnej bariery, która mogłaby odstraszać potencjalnych miłośników dobrego filmu. Każdy może przyjść, wykupić miesięczny karnet lub pojedynczą wejściówkę i uczestniczyć w projekcjach a później w dyskusjach. Podczas dyskusji zazwyczaj dużo się dzieje, są one emocjonujące, burzliwe, a co najważniejsze inspirujące. Najciekawsze jest to, że wielu widzów podczas dyskusji, tak naprawdę dowiaduje się, o czym był film. Jak wiadomo, każdy ogląda „własny” film i na swój sposób go rozumie i interpretuje. Jest to związane z własnymi doświadczeniami i wiekiem. Dyskusja pomaga zrozumieć reżysera, choć nie zawsze trzeba się zgadzać ze wszystkimi opiniami, które padną. Są widzowie, którzy się zachwycają filmem i tacy, którym nie przypadł do gustu. Dyskusje najczęściej dotyczą prezentowanego wcześniej filmu, jednak zdarza się, że osoby biorące w niej udział, schodzą na inny temat. 
 
Grane są filmy o różniej tematyce, dramaty, raz w miesiącu wyświetlany jest dokument, czasem na ekranach goszczą Mistrzowie Kina. W czerwcu zakończył się dwuletni cykl, podczas którego prezentowane były filmy wspomnianych Mistrzów Kina, rozpoczynając od A, a na Z kończąc. Na A był Antonioni, na B Bergman, na C Chaplin itd. Na zakończenie zaprezentowany został Zanussi i jego genialny film „Barwy ochronne”. Póki takie filmy są dostępne, warto jest je pokazywać, ponieważ jest to wartościowe kino. Został zakończony cykl alfabetyczny, jednak to nie oznacza, że Mistrzowie Kina nie będą już prezentowani. W planach na październik jest np. prezentacja „Mechanicznej pomarańczy” Stanley’a Kubricka. Raz w roku odbywają się także pokazy mikołajkowe dla dzieci.
 
– Staramy się dobierać filmy, które warto pokazać, często biorąc także pod uwagę propozycje widzów. Oceniamy je przez pryzmat własnej wiedzy i doświadczeń. Sięgamy także po filmy nowe, które wchodzą na ekrany a często omijają rzeszowską ofertę kinową. Sięgamy po filmy sprzed wielu lat, które są jeszcze do zdobycia, są wartościowe i warte przypomnienia w DKF-ie – tłumaczy Adam Kus – kierownik działu Multimedialnych Technik Upowszechniania Kultury w WDK, organizator DKF „Klaps”.
 
Nie ma konkretnie sprecyzowanego przedziału wiekowego, w jakim można uczestniczyć w Dyskusyjnym Klubie Filmowym. Zazwyczaj są to jednak widzowie dorośli, od których wymagana jest pewna dojrzałość. Na pokazy przychodzą głównie studenci, ale bywają też widzowie starsi, po 60 roku życia, którzy są niezwykle cennymi uczestnikami, ponieważ pamiętają jeszcze projekcje DKF-u sprzed wielu lat i często je wspominają. Te różne pokolenia widzów ścierają się ze sobą, zazwyczaj mają różny pogląd na temat prezentowanego filmu, przez co gwarantują dobrą dyskusję. W Dyskusyjnym Klubie Filmowym nie ma żadnych barier typu legitymacja klubowa czy składki, może tam przyjść każdy pasjonat dobrego kina.
 
Projekcje filmowe wyświetlane są w sali widowiskowo-kinowej z różnych nośników, czasami np. z tradycyjnej taśmy filmowej 35mm. Teraz, kiedy do kin weszła cyfryzacja, wyświetlane są filmy idealnej jakości, zapisywane wcześniej na kinowym serwerze. DKF sięga po starsze filmy, które są zapisane na tradycyjnej taśmie, dzięki czemu widzowie mają okazję oglądnąć film w jego oryginalnej wersji. Czasem ze skaczącą taśmą, ubytkami, rysami na kopii, ale ma to swój urok. 
 
Warto dołączyć do grona uczestników DKF-u, gdyż można zobaczyć naprawdę wartościowe filmy. Warte podkreślenia jest także to, że ceny biletów są w bardzo dobrej cenie, jednorazowe wejście na film kosztuje 10 zł a karnet na 4 filmy tylko 25 zł.
 
Dyskusyjny Klub Filmowy KLAPS po wakacyjnej przerwie zaprasza wszystkich miłośników dobrego filmu do udziału w poniedziałkowych projekcjach filmowych i spotkaniach dyskusyjnych prowadzonych przez Dominika Nykla. 
 
WRZEŚNIOWY REPERTUAR: 
 
7 września 2015 r. – DROGA ŻYCIA, reż. Emilio Estevez
14 września 2015 r. – LEKCJA, reż. Kristina Grozeva, Petar Valchanov
21 września 2015 r. – STARY CZŁOWIEK I MOŻE, reż. Dome Karukoski
28 września 2015 r. – DUREŃ, reż. Yuriy Bykov
 
Wszystkie projekcje odbywają się w WDK, ul. S. Okrzei 7 o godz. 19. 
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy