Reklama

Kultura

W piątek w Baligrodzie “Siemaszka” powędruje “Wyżej niż połonina”

Aneta Gieroń, Anna Matusz - Gap
Dodano: 18.08.2015
21517_10981915_1582713301976744_8416523990427810910_n
Share
Udostępnij
Już w piątek, w wyremontowanej, greckokatolickiej cerkwi w Baligrodzie premiera spektaklu rzeszowskiego teatru Siemaszkowej – „Wyżej niż połonina. Saga w VI aktach” w reżyserii Tomasza Żaka. Niezwykłe miejsce, niezwykła historia i niezwykły ciąg dalszy, który nastąpi  od 21 sierpnia do 13 września. Przez 3 tygodnie rzeszowska trupa z  barwną sagą wędrować będzie przez Bieszczady. Wszystkie przedstawienia odbędą się o godz. 20, wszystkie będą za darmo – konieczna jest tylko rejestracja na stronie internetowej.
 
Przedstawienie „Wyżej niż połonina. Saga w VI aktach” otwiera nową przestrzeń artystyczną, która w funkcjonowaniu Teatru im. Wandy Siemaszkowej opatrzona jest dwoma nazwami. Pierwszą z nich jest Teatr Wędrowny, którego ideą jest dotarcie do takich miejsc, gdzie być może mieszkają osoby, które nigdy do teatru, by nie przyszły. Druga nazwa – Genius Loci, czyli duch miejsca, związana z magią i mitem regionu, gdzie doskonale wpasowały się Bieszczady. 
 
Osadzenie spektaklu w świadomości i życiorysie reżysera, Tomasza Żaka, trwało kilkanaście lat. Musiało minąć sporo czasu, zanim Bieszczady i to co się z nimi wiąże, udało mu się zamienić w opowieść teatralną. A Bieszczady w jego życiorysie miały ogromne znaczenie. Jako młody człowiek spędził tam część swojego życia i dotknął tamtego świata oraz ludzi (nazwanych przez Andrzeja Potockiego zakapiorami lub bieszczadnikami). Spektakl zapowiada się tym ciekawiej, że historie ze scenariusza w wielu przypadkach odnoszą się do prawdziwych postaci. Liczni miłośnicy Bieszczadów i ich najbarwniejszych osobowości, bez problemu odnajdą rzeczywiste wzorce scenicznych bohaterów. W wielu przypadkach, nie bez powodu znajdują się odwołania do autentycznych imion, a w trakcie spektaklu, przywołane zostaną postaci z imienia i nazwiska. Są to osoby, które odeszły, czasem żyjące, które być może pojawią się na widowni, w miejscu gdzie dotrze widowisko.
 
Jedną z postaci, która wystąpi w spektaklu jest Aniołobies lub Biesoanioł, podmiot liryczny, skrywający w swym brzuchu tajemnicę. Coś ważnego, co ujawni się jako bardzo ważna metafora. 
 
Premiera spektaklu „Wyżej niż połonina. Saga w VI aktach”, wiąże się też z dwoma ważnymi datami. W tym roku mija 20 lat od śmierci bieszczadzkiego barda, rzeźbiarza i rysownika, Jędrka Połoniny i nie przypadkowo to słowo jest w nazwie spektaklu. W maju minęło 30 lat od śmierci Wojtka Belona, pieśniarza, kompozytora i poety występującego z Wolną Grupą Bukowiną i nawiązującego w swojej twórczości do Jerzego Harasymowicza, zakochanego w Bieszczadach. 
 
Czymś niezwykłym w spektaklu będzie zaproszenie na scenę ludzi Bieszczadów, którzy staną się jednym z najważniejszych elementów przedstawienia. Niezwykła jest także postać Lutka Pińczuka, żywej legendy, który od kilkudziesięciu lat prowadzi schronisko „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej. Podróż teatralna aktorów biorących udział w spektaklu, zacznie się właśnie od Lutka. Dzień przed premierą przyjadą w Bieszczady, pójdą na Wetlińską i spędzą noc z Lutkiem. Następnego dnia zejdą i rozpoczną bieszczadzką opowieść. 
 
Dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej nie ukrywa, że stoczył batalię o to, aby spektakl nie odbył się w Rzeszowie. Uważa on, że musi się on zdarzyć gdzieś w naturze albo w miejscu metaforycznym, które ma w sobie sacrum. Ważna jest magia miejsca, w którym teatr pojawi się niespodziewanie.
 
Jan Nowara podkreśla, że wystawiając sztukę w sierpniu i wrześniu, chce przedłużyć w ten sposób sezon i otworzyć sezon tzw. nieteatralny. Stanie się to przy pomocy teatru wędrownego, który dotrze do miejsc, gdzie przyjadą ludzie spoza regionu, aby odpocząć, a jednocześnie coś przeżyć. 
 
Każdy spektakl będzie swego rodzaju premierą – każde przedstawienie będzie odbywało się w innym miejscu, a dokładnie w 10 różnych miejscach.
 
I Premiera Leska
 
21 sierpnia 2015r. – Baligród – cerkiew
22 sierpnia 2015r. – Cisna – Gminne Centrum Kultury i Ekologii
23 sierpnia 2015r. – Wetlina – remiza OSP
 
II Premiera Bieszczadzka
 
28 sierpnia 2015r. – Zatwarnica – Kino „Końkret”
29 sierpnia 2015r. – Ustrzyki Dolne – Muzeum Młynarstwa i Wsi
30 sierpnia 2015r. – Olszanica – Pałac Biesa
 
III Premiera Sanocka
 
4 września 2015r. – Sanok – dziedziniec zamku
5 września 2015r. – Zagórz – ruiny klasztoru
12 września 2015r. – Polańczyk – przystań Ośrodka Unitra
13 września 2015r. – Lesko – synagoga
 
Scenariusz i reżyseria Tomasz A. Żak
Scenografia Krzysztof Szczęsny
Obsada
Justyna Król
Mariola Łabno-Flaumenhaft
Robert Chodur
Waldemar Czyszak
Przemysław Sejmicki (gościnnie)
Robert Żurek
 
W spektaklu wykorzystano utwory Wojciecha Belona i zespołu Wolna Grupa Bukowina.
Realizatorzy dziękują Andrzejowi Potockiemu, znawcy Bieszczadów.
 
Bezpłatne wejściówki będą do nabycia na miejscu, godzinę przed spektaklem.
 
Rezerwacja biletów:
 
bilety@teatr-rzeszow.pl
Dział Sprzedaży i Marketingu
17 853 22 52 / 17 853 20 01 wew. 330, 341
661 559 123/ 693 376 995
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy