Reklama

Kultura

Teatralna opowieść o legendarnych bieszczadzkich zakapiorach

Anna Olech
Dodano: 14.05.2015
19513_teatr
Share
Udostępnij
Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie przygotowuje spektakl niezwykły. To  bieszczadzki projekt „Wyżej niż połonina. Saga w VI aktach” w reżyserii Tomasza Żaka. Premiera już w sierpniu w pejzażu, o którym opowiada spektakl. 
 
Przedstawienie otwiera nową przestrzeń artystyczną. „Wyżej niż połonina” to zagrane i zaśpiewane widowisko zaczerpnięte z życia legendarnych zakapiorów bieszczadzkich. To historia zarazem tragiczna i wesoła, wypełniona śpiewem, zakręcona bieszczadzkimi biesami, ale mocno wpatrzona ponad połoniny, czyli tam gdzie prowadzą wszystkie nasze ścieżki – Do Nieba Bram. 
 
Bieszczady od zawsze są związane z rozbudowaną mitologią. Wpłynęła na to zarówno powikłana i krwawa historia okresu powojennego (walki z bandami UPA, tzw. Akcja Wisła, zmiana granic), jak i ciężka praca tamtejszych mieszkańców w latach powojennych. Do tego należy dodać „zew przygody”, który w te tereny przyciągał wszelkiego rodzaju odmieńców, ludzi zagubionych czy wręcz odwrotnie – łaknących prawdziwych, męskich wyzwań, a także całe rzesze artystów szukających tutaj natchnienia. Większość przyjezdnych uciekała stąd, nie mogąc sprostać ciężkim warunkom życia, natomiast inni, nie mając dokąd wracać, wegetowali latami, imając się różnych zajęć i nader często swe frustracje topiąc w alkoholu.
 
Premiera spektaklu odbędzie się w pejzażu, o którym opowiada, czyli w Bieszczadach. I to tam widowisko okrzepnie, wędrując po miejscach związanych z opowiadaną historią. Temu wędrowaniu będą towarzyszyć działania dodatkowe, w które będą zaangażowani lokalni artyści. 
 
W spektaklu wykorzystano utwory Wojciecha Belona i zespołu Wolna Grupa Bukowina, a ogromnie pomocy okazał się Andrzej Potocki, znawca Bieszczadów. 
 
 
Scenariusz i reżyseria: Tomasz A. Żak
 
Scenografia: Krzysztof Szczęsny
 
Obsada: Justyna Król, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Robert Chodur, Waldemar Czyszak, Przemysław Sejmicki (gościnnie), Robert Żurek.
 
 
Daty i miejsca wystawiania spektaklu:
 
22 sierpnia 2015 r.  cerkiew w Baligrodzie
22 sierpnia 2015 r.  Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej
23 sierpnia 2015 r. remiza OSP w Wetlinie
28 sierpnia 2015 r. Zatwarnica Kino „Końkret”
29 sierpnia 2015 r. Ustrzyki Dolne – Muzeum Młynarstwa i Wsi
30 sierpnia 2015 r. Olszanica Pałac Biesa
4 września 2015 r. Sanok – dziedziniec zamku
5 września 2015 r. Zagórz – ruiny klasztoru
12 września 2015 r. Polańczyk – przystań Ośrodka Unitra
13 września 2015 r. synagoga w Lesku
 
Bilety będą do nabycia przez Internet oraz na miejscu na godzinę przed spektaklem. Rezerwacja biletów: bilety@teatr-rzeszow.pl, Dział Sprzedaży i Marketingu: 17 853 22 52 oraz 17 853 20 01 wew. 330, 341; 661 559 123 i 693 376 995.
 
W przypadku biletów zakupionych przez Internet wejście na spektakl będzie możliwe wyłącznie po okazaniu wydruku biletu!
 
Zapraszamy na fanpage projektu: https://www.facebook.com/wyzejnizpolonina
 
Szczegółowe informacje o spektaklu na stronie: http://teatr-rzeszow.pl/spektakle-all/7482-2/
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy