Reklama

Kultura

“Piotrusiem Panem” Maskarada rozpoczęta!

Aneta Gieroń
Dodano: 10.05.2015
19452_Maskarada_139
Share
Udostępnij
Premierą "Piotruś Pan" Teatru Maska w reżyserii Anny Nowickiej, rozpoczął się w sobotę festiwal Maskarada – tygodniowe święto teatru formy, na którym równie dobrze bawią się dzieci i dorośli. Podróż do Nibylandii tylko to potwierdziła.

Któż bowiem nie zna Piotrusia Pana stworzonego przez James Matthew Barrie’go, postaci, w którą tak często, tak wielu z nas chciałoby się wcielić. Piotruś Pan – wieczny chłopiec ma doskonały sposób na zapomnienie i ukojenie. Zabiera zagubione dzieci w podróż do świata przygody, do Nibylandii. Tam trwa wieczna zabawa, radość, a przyjemność wraz z tlenem wdycha się do płuc, serca i mózgu. Tam trwa Wieczne Teraz. Tak chciałby Piotruś. Jednak czy tyle wystarczy do szczęścia?
 
W spektaklu Anny Nowickiej opowieść toczy się wokół historii Wendy i Piotrusia Pana, a jako że spektakl skierowany jest do widzów od lat 7 do 107, dzieci odnajdą w nim świat spontanicznej zabawy, fascynującej przygody, niczym nieograniczonej wyobraźni, dorośli zaś nie unikną gorzkiej refleksji, czy aby na pewno poświęcają dzieciom tyle czasu i uwagi, ile na to zasługują.
 
Wendy trafia do Nibylandii – na piękną, zieloną wyspę, pełną zabawek i miękkiej trawy, ale czy pośród wiecznej zabawy można być szczęśliwym? Dziewczynka tęskni za domem i rodzicami. I… wraca do rzeczywistości, a wnioski z podróży okazują się dobrodziejstwem tak dla Wendy, jak i jej rodziców, którzy dostrzegają błędy, jakie wcześniej popełniali.
 
"Piotruś Pan" będący spektaklem muzycznym z elementami tańca – brawo za scenografię, piosenki i muzykę do przedstawienia – to opowieść o poszukiwaniu dzieciństwa, ale też o pierwszej, dziecięcej miłości, która nie zawsze jest łatwa  i o dorastaniu. Gdy Wendy prosi Piotrusia, by ją odwiedził za jakiś czas, a ten nie wraca za rok, ani dwa, staje się jasne, że Piotruś Pan niczego nie boi się bardziej, niż zostania Panem Piotrem. Ot, pierwsza lekcja odpowiedzialności, a przede wszystkim świetna propozycja na rodzinne popołudnie w teatrze. 
 
W kolejnych dniach tegoroczna Maskarada   jeszcze nie raz zaskoczy nas bardzo dobrymi spektaklami nagradzanymi na festiwalach: "Mistrz i Małgorzata" Teatru Dramatycznego i Teatru Malabar Hotel  z Warszawy; "Songs for Alice" Figurentheater Wilde and Vogel z Lipska; "Faust.Sny" Teatru Lalek z Grodna, czy "Sen nocy letniej" Teatru Banialuka z Bielska Białej. 
 
W ramach festiwalu przyznane zostanę też nagrody w kategoriach: Najlepszy Spektakl dla Dzieci, Najlepszy Spektakl dla Dorosłych, Najlepszy Aktor, Najlepsza Aktorka oraz Najlepszy Animator. W tym roku spektakle oceni jury w składzie: Bożena Krystyna Sawicka, teatrolog, kulturoznawca, pedagog; Marta Guśniowska, filozof, dramatopisarka, dramaturg Białostockiego Teatru Lalek oraz Krzysztof Rau, aktor lalkarz i reżyser teatrów lalkowych, profesor sztuk teatralnych. 
 
Na część spektakli wstęp jest wolny, na pozostałe bilety kosztują 15 zł. 

"Piotruś Pan"
autor: Michał Buszewicz
na podstawie powieści: Jamesa Matthew Barrie
reżyseria: Anna Nowicka
scenografia: Pavel Hubička
muzyka: Piotr Klimek
teksty piosenek: Olek Różanek
ruch sceniczny: Tomasz Graczyk
ścieżka muzyczna w wykonaniu: zespołu CHORZY
 
Obsada: Marta Bury, Jadwiga Domka, Kamila Korolko, Ewa Mrówczyńska, Natalia Zduń, Kamil Dobrowolski, Tomasz Kuliberda, Robert Luszowski, Bogusław Michałek, Piotr Pańczak.
 
Program Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA

10 maja, niedziela
 
godz. 16.30 – Pan Bam i Ptak Agrafka (Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”, Kielce), spektakl dla dzieci od 4 lat, duża scena
 
11 maja, poniedziałek
 
godz. 10.00 – Smoki (Teatr Animacji, Poznań), spektakl dla dzieci od 6 lat, duża scena
godz. 19.00 – Songs for Alice (Figurentheater Wilde & Vogel), spektakl dla dorosłych, duża scena
godz. 21.00 – impreza towarzysząca: spotkania w klubie festiwalowym: Marek Waszkiel, Charlotte Vogel. Prowadzenie dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów – Adam Głaczyński

12 maja, wtorek
 
godz. 10.00 – Dziób w dziób (Teatr Baj Pomorski, Toruń), spektakl dla dzieci od 10 lat, duża scena
godz. 16.00 – Maszyna do opowiadania bajek (Teatr Pinokio, Łódź), spektakl dla dzieci od 4 lat, mała scena
godz. 19.00 – Faust. Sny (Teatr Lalek z Grodna), spektakl dla dorosłych, duża scena
godz. 21.00 – impreza towarzysząca: spotkania w klubie festiwalowym: Malina Prześluga, Konrad Dworakowski. Prowadzenie dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów – Adam Głaczyński

13 maja, środa

godz. 10.00 – Koralina (Teatr Pinokio, Łódź), spektakl dla dzieci od 9 lat, duża scena
godz. 18.00 – Zmysły. Wędrowny kabaret liryczny (Teatr A3), spektakl plenerowy dla dorosłych, rzeszowski rynek
godz. 19.00 – Mistrz i Małgorzata (Teatr Malabar Hotel, Warszawa), spektakl dla dorosłych, duża scena
 
14 maja, czwartek

godz. 10.00 – Władca skarpetek (Teatr Lalki i Aktora, Wałbrzych), spektakl dla dzieci od 3 lat, duża scena
godz. 16.00 – Zagraj to jeszcze raz… – sam! (Teatr Groteska, Kraków). spektakl dla dorosłych, mała scena
godz. 19.00 – Białe małżeństwo (Teatr Maska, Rzeszów), spektakl dla dorosłych, duża scena
 
15 maja, piątek
 
godz. 10.00 – Pyza na polskich dróżkach (Teatr Andersena, Lublin), spektakl dla dzieci od 0 do 5 lat, sala baletowa
godz. 19.00 – Sen nocy letniej (Teatr Banialuka, Bielsko-Biała), spektakl dla dorosłych, duża scena
godz. 21.00 – Any-Body (studenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku), spektakl dla dorosłych, mała scena
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy