Reklama

Kultura

W sobotę rozpoczyna się festiwal MASKARADA

Anna Olech
Dodano: 06.05.2015
19380_Maskarada
Share
Udostępnij
Od 9 do 15 maja Rzeszowem bezspornie rządzić będzie teatr. W sobotę rusza szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA, który urósł do niezwykle ważnego wydarzenia kulturalnego. Przez cały tydzień będzie można zobaczyć najlepsze spektakle ożywione formy z całej Polski, a także propozycje z zagranicy. Niestety, w tym roku mniej będzie spektakli plenerowych, które były znakiem rozpoznawczym tego wydarzenia i właściwie jedyną okazją w Rzeszowie, by zobaczyć przedstawienia pod gołym niebem.
 
Wydarzenie oficjalnie rozpocznie spektakl plenerowy „Awanturka z leśnego podwórka”, który wystawiony zostanie na zbudowanej specjalnie na tę okazję scenie na parkingu teatralnego. Drugą sztuką festiwalową będzie premiera spektaklu rzeszowskiego Teatru Maska „Piotruś Pan”, który jest propozycją i dla dzieci, i dla dorosłych. – Chcieliśmy zrobić spektakl o poszukiwaniu dzieciństwa, symbolem tego dzieciństwa w spektaklu „Piotruś Pan” jest potrzeba i szukanie spontaniczności, potrzeba szaleństwa. To też spektakl o pierwszej miłości, dziecięcej, która nie zawsze jest łatwa – mówiła tuż przed premierą Anna Nowicka, reżyserka. 
 
– W tym spektaklu nie zdrabniamy i nie seplenimy do dzieci, bo bez tego propozycja, jaką im dajemy jest bardziej wartościowa – dodał Piotr Klimek, autor muzyki do spektaklu. 
 
Poza propozycjami rzeszowskiego teatru (Maska poza konkursem wystawi również „Białe małżeństwo”) w trakcie festiwalu będzie można obejrzeć kilkanaście spektakli. W programie festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie. Przed południem prezentowane będą spektakle dla dzieci, wieczór zaś na widownię zapraszani będą widzowie dorośli. Od początku trwania festiwalu celem MASKARADY jest ukazanie tego, jak różne maski przywdziewa współczesny teatr formy. Podczas festiwalu zaprezentowane będą zarówno wielkie widowiska plenerowe i przedstawienia kameralne, spektakle oparte na ruchu i takie, w których najważniejszy jest tekst. – Już cieszymy się na to wielkie, fantastyczne święto teatralne – mówiła Monika Szela, dyrektor Teatru Maska. Udało się nam stworzyć też sporo pozycji imprez towarzyszących. Spektakle obcojęzyczne, plenerowe i w klubie festiwalowym nie będą biletowane. Poza tym wystawionych będzie 8 bajek i 5 spektakli dla dorosłych, które biorą udział w konkursie.
 
Podczas tegorocznej edycji festiwalu na scenach Teatru Maska zaprezentowanych zostanie 10 spektakli dla dzieci, m. in. „Pan Satie” Teatru Atofri z Poznania, „Pan Bam i Ptak Agrafka” Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc, „Smoki” Teatru Animacji z Poznania, „Dziób w dziób” Teatru Baj Pomorski z Torunia, „Koralina” Teatru Pinokio z Łodzi, „Władca skarpetek” Teatru Lalki i Aktoraz Wałbrzycha. Program uzupełnią wieczorne prezentacje repertuaru dla widzów dorosłych, w tym roku będzie to 7 spektakli. Pozakonkursowo Teatr Maska zaprezentuje „Białe małżeństwo”, a ponadto na teatralnej scenie zobaczyć będzie można  m.in. spektakle „Songs for Alice” Teatru Wilde und Vogel z Niemiec, „Faust-sny” Teatru Lalek z Grodna (Białoruś), „Mistrza i Małgorzatę”, przedstawione stworzone przez Teatra Malabar Hotel z Białegostoku w kooperacji z Teatrem Dramatycznym z Warszawy. 
 
Zmianę formuły festiwalu po części wymógł skromniejszy budżet. Teatr Maska otrzymał wsparcie z ministerstwa kultury w wysokości 100 tys. zł, ale wnioskował o ok. 240 tys. zł. W sumie budżet wydarzenia to ok. 214 tys. zł, z czego 90 tys. przekazało miasto. Organizatorzy zapewniali, że mniejsze możliwości finansowe nie wpłynęły na poziom wydarzenia. – Nie zrezygnowaliśmy zupełnie z spektakli, które można było zobaczyć pod gołym niebem, choć jest ich mniej, ale w zamian za to zaproponowaliśmy więcej wydarzeń festiwalowych, którymi wypełniamy cały każdy kolejny dzień w ciągu tego tygodnia –  tłumaczyła dyrektor Szela. 
 
Nowością np. jest teatralna gra terenowa, która jest nowością w programie festiwalu. W obrębie teatru będą punkty, w których dzieci będą odpowiadały na pytania związane z teatrem, będą miały do wykonania różne zadania, ale również będą mogły spotkać się z aktorami i „podotykać” teatru. Będzie również koncert.
 
W 2013 roku MASKARADA z przeglądu stała się festiwalem. W ramach tej formuły przyznawane są nagrody w kilku kategoriach: Najlepszy Spektakl dla Dzieci, Najlepszy Spektakl dla Dorosłych, Najlepszy Aktor, Najlepsza Aktorka oraz Najlepszy Animator. W tym roku spektakle oceni jury w składzie: Bożena Krystyna Sawicka, teatrolog, kulturoznawca, pedagog, Marta Guśniowska, filozof, dramatopisarka, dramaturg Białostockiego Teatru Lalek, a także Krzysztof Rau, aktor lalkarz i reżyser teatrów lalkowych, profesor sztuk teatralnych. 
 
Program Festiwalu będzie także obfitował w imprezy towarzyszące i spotkania z artystami. Klubem Festiwalowym będzie pub Mikrofon przy ul. Matejki 8. 
 
 
Program Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA
 
9 maja, sobota
 
godz. 14.00 – Awanturka z leśnego podwórka (Agencja Artystyczna „Bajlandia”, Warszawa) spektakl plenerowy dla dzieci od 3 lat, parking przy Teatrze Maska
godz. 16.00 – Teatr FOTOgrafii Przemysława Wiśniewskiego, wernisaż wystawy, Galeria Teatru Maska
godz. 16.30 – Piotruś Pan – premiera (Teatr Maska, Rzeszów), spektakl dla dzieci od 7 lat, duża scena
 
10 maja, niedziela
 
godz. 11.00 – Pan Satie (Teatr Atofri, Poznań), spektakl dla dzieci od 1 do 5 lat, mała scena
godz. 16.30 – Pan Bam i Ptak Agrafka (Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”, Kielce), spektakl dla dzieci od 4 lat, duża scena
 
11 maja, poniedziałek
 
godz. 10.00 – Smoki (Teatr Animacji, Poznań), spektakl dla dzieci od 6 lat, duża scena
godz. 19.00 – Songs for Alice (Figurentheater Wilde & Vogel), spektakl dla dorosłych, duża scena
godz. 21.00 – impreza towarzysząca: spotkania w klubie festiwalowym: Marek Waszkiel, Charlotte Vogel. Prowadzenie dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów – Adam Głaczyński
 
12 maja, wtorek
 
godz. 10.00 – Dziób w dziób (Teatr Baj Pomorski, Toruń), spektakl dla dzieci od 10 lat, duża scena
godz. 16.00 – Maszyna do opowiadania bajek (Teatr Pinokio, Łódź), spektakl dla dzieci od 4 lat, mała scena
godz. 19.00 – Faust. Sny (Teatr Lalek z Grodna), spektakl dla dorosłych, duża scena
godz. 21.00 – impreza towarzysząca: spotkania w klubie festiwalowym: Malina Prześluga, Konrad Dworakowski. Prowadzenie dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów – Adam Głaczyński
 
13 maja, środa
 
godz. 10.00 – Koralina (Teatr Pinokio, Łódź), spektakl dla dzieci od 9 lat, duża scena
godz. 18.00 – Zmysły. Wędrowny kabaret liryczny (Teatr A3), spektakl plenerowy dla dorosłych, rzeszowski rynek
godz. 19.00 – Mistrz i Małgorzata (Teatr Malabar Hotel, Warszawa), spektakl dla dorosłych, duża scena
 
14 maja, czwartek
 
godz. 10.00 – Władca skarpetek (Teatr Lalki i Aktora, Wałbrzych), spektakl dla dzieci od 3 lat, duża scena
godz. 16.00 – Zagraj to jeszcze raz… – sam! (Teatr Groteska, Kraków). spektakl dla dorosłych, mała scena
godz. 19.00 – Białe małżeństwo (Teatr Maska, Rzeszów), spektakl dla dorosłych, duża scena
 
15 maja, piątek
 
godz. 10.00 – Pyza na polskich dróżkach (Teatr Andersena, Lublin), spektakl dla dzieci od 0 do 5 lat, sala baletowa
godz. 19.00 – Sen nocy letniej (Teatr Banialuka, Bielsko-Biała), spektakl dla dorosłych, duża scena
godz. 21.00 – Any-Body (studenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku), spektakl dla dorosłych, mała scena
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy