Reklama

Kultura

Od niedzieli w kręgu Szajny – Grotowskiego – Kantora

Aneta Gieroń
Dodano: 18.09.2014
14786_Kantor_1
Share
Udostępnij
Od niedzieli po raz czwarty rozpocznie się festiwal teatralny „Źródła pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor". Wydarzenie niezwykłe, bo przez cztery lata udało się już stworzyć „przestrzeń spotkania”, w której znakomici artyści i teoretycy teatru odnajdują nowe wartości i treści, w tym co związane z teatrem Tadeusza Kantora, Jerzego Grotowskiego i Józefa Szajny. Dlatego wyjątkowo zapowiada się  wystawa rysunków Jerzego Gurawskiego pt. „In memoriam Tadeuszowi Kantorowi – Jerzy Gurawski. Rysunki architekta z Teatru Laboratorium", a nie mniejszym wydarzeniem będzie najnowsza sztuka Pawła Passiniego „Kryjówka".

W ubiegłym roku takim niezwykłym wydarzeniem była promocja książki „Spotkania z Jerzym Grotowskim” prof. Zbigniewa Osińskiego. Ten teatrolog, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, najwybitniejszy znawca twórczej drogi Jerzego Grotowskiego, który od początku festiwalu jest stałym gościem „Źródła Pamięci. Kantor – Grotowski – Szajna”, właśnie w Rzeszowie, a nie we Wrocławiu, gdzie działał Teatr Laboratorium, zgodził się na promocję swojej najważniejszej, ale i najtrudniejszej książki w życiu.
 
I tak w jednym miejscu usiadły osoby, jakie trudno jest zgromadzić w jednym miejscu i o jednym czasie na największych imprezach kulturalnych w Polsce i Europie. Prof. Osiński, ekspert od Grotowskiego, obok niego aktorka Maja Komorowska pamiętająca najdrobniejsze szczegóły z początków Teatru 13 Rzędów w Opolu i Teatru Laboratorium we Wrocławiu, w końcu Thomasa Richardsa, światowej sławy wizjoner teatru z włoskiej Pandery, gdzie kontynuuje dzieło Grotowskiego. Dzięki temu udało się nawiązać niezwykły dialog przeszłości z teraźniejszością. W tym roku taki niezwykły wieczór festiwalowy zapowiada się w niedzielę, 21 września w Wielopolu Skrzyńskim w Muzeum Tadeusza Kantora, gdzie odbędzie się wystawa nigdzie dotąd niepokazywanych rysunków Jerzego Gurawskiego „In memoriam Tadeuszowi Kantorowi – Jerzy Gurawski. Rysunki architekta z Teatru Laboratorium".
 
Wyjątkowość polega na tym, że Gurawski związany był z Teatrem Grotowskiego, ale uwiecznił pracę Kantora. Przy okazji rzeszowskiego festiwalu postanowił po raz pierwszy je pokazać i o nich porozmawiać. A dyskusja też będzie niezwykła, bo z prof. Osińskim, znawcą Grotowskiego, który tutaj nawiąże do Kantora. 
 
– Właśnie ta „przestrzeń spotkania” jest dla nas najważniejsza w trakcie kolejnych edycji festiwalu. I nie tyle chodzi nam o wskrzeszanie pamięci, co o dawanie nowych impulsów przy jednoczesnym zakorzenieniu w przeszłości Grotowskiego, Szajny i Kantora. – mówi Aneta Adamska, dyrektor artystyczna festiwalu.
 
Tegoroczną edycję festiwalu można też chyba uznać za najbardziej „kantorowską”. Oprócz wystawy rysunków Gurawskiego będzie również wystawa „Pomiędzy obrazem a…” Romana Siwulaka, przez 20 lat członka teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora.
 
Sama formuła festiwalu zakłada, że od niedzieli, 21 września do środy, 23 września, do południa odbywają się wykłady, prelekcje i dyskusje, wieczorami zaś wystawiane są spektakle, po których następują spotkania z ich twórcami i aktorami.

W tym roku zobaczymy cztery spektakle. W niedzielę „Ja jestem…” Teatru Przedmieście, autorskie przedstawienie Anety Adamskiej oparte na wątkach autobiograficznych, gdzie widzowi przyjdzie podejrzeć dziecinny pokój, w którym dzieją się rzeczy dramatyczne, nostalgiczne, ale i groteskowe.  To opowieść o człowieku uwięzionym w konwenansie obyczajów i przyzwyczajeń, będzie więc i strasznie i śmiesznie.
 
Wiele osób z niecierpliwością już czeka na najnowszy spektakl Pawła Passini, znanego reżysera teatralnego, dyrektora neTTheatre, który do Rzeszowa przyjedzie z „Kryjówką”. Spektaklem opowiadającym o Irenie Solskiej, polskiej aktorce, która ratowała żydowskie dziewczęta w czasie II wojny światowej.  
 
W poniedziałek uczestnicy festiwalu zobaczą spektakl „Król Kier znowu na wylocie" Studium Teatralnego na podstawie książki Hanny Krall, a festiwal zakończy premiera Teatru Maska „Białe małżeństwo”.
 
Bilety na każdy spektakl kosztują 20 zł.  Organizatorem festiwalu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest Teatr Maska i Teatr Przedmieście. 

 
ŹRÓDŁA PAMIĘCI. SZAJNA – GROTOWSKI – KANTOR 2014
Rzeszów, 21-24 września 2014
 
Niedziela, 21 września
 
14.00  Wycieczka do Wielopola Skrzyńskiego: zwiedzanie Muzeum Tadeusza Kantora; oprowadzanie: Izabela Róg- Jabłońska (transport o 14.00 spod Teatru „Maska”, rezerwacja: 17 852 06 14, ilość miejsc ograniczona)
 
Ośrodek Dokumentacji i Historii Regionu – Muzeum Tadeusza Kantora
 
17.00  Otwarcie wystawy „ In memoriam Tadeuszowi Kantorowi-Jerzy Gurawski. Rysunki architekta z Teatru
Laboratorium.”
18.00  Prelekcje: Jerzy Gurawski, Zbigniew Osiński, Agnieszka Adamczuk -Kołodziej
 
Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4 
 
21.00 „Ja jestem…” spektakl Teatru Przedmieście

Poniedziałek, 22 września
 
Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
 
10.00  Prelekcje: Agnieszka Koecher – Hensel, Agnieszka Adamczuk –Kołodziej, Małgorzata Dziewulska; prowadzenie: Anna Jamrozek – Sowa 
 
Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
 
18.00  Otwarcie wystawy  Romana Siwulaka ”Pomiędzy obrazem a …” (foyer)
 
19.00  „Król Kier znowu na wylocie” spektakl Studium Teatralnego na podstawie książki Hanny Krall (duża scena)
 
21.00  Spotkanie z Piotrem Borowskim i aktorami Studium Teatralnego, prowadzenie: Łukasz Drewniak  
 
Wtorek, 23 września
 
Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
 
10.00  Prelekcje: Miron Pukan, Nina Kiraly, Roman Siwulak; prowadzenie: Anna Jamrozek – Sowa
 
Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
 
19.00  neTTheatre „ The hideout” / „Kryjówka” (duża scena)  
 
21.00   Spotkanie z Pawłem Passinim i aktorami neTTheatre:  prowadzenie: Łukasz Drewniak  
 
Środa, 24 września
 
Studio koncertowe Radia Rzeszów, ul. Zamkowa 3
 
10.00  Dyskusja panelowa z udziałem gości festiwalu, artystów oraz studentów teatrologii UJ, prowadzenie: Adam Głaczyński
 
Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
 
19.00  „Białe małżeństwo” premiera spektaklu Teatru Maska
( duża scena), zakończenie festiwalu
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy