Reklama

Kultura

Wesoła Buda Jarmarczna w Rzeszowie już w maju

Alina Bosak
Dodano: 11.05.2023
73989_nikoli
Share
Udostępnij
W końcówce maja liczymy na ciepłe wieczory. Bo już 26 maja „wjeżdża” do miasta Buda Jarmarczna – festiwal teatrów zainspirowany sztuką Tadeusz Kantora, któremu bliska była sztuka jarmarczna. Ludyczna, grana dla ulicznej gawiedzi. Do śmiechu i do łez. Już po raz szósty będzie gościć w Rzeszowie za sprawą Teatru Przedmieście, który jest gospodarzem imprezy i zaprosił na ten czas wspaniałych artystów z różnych zakątków Polski.
 
Festiwal teatralny „Buda Jarmarczna” odbędzie się w Rzeszowie po raz szósty. Potrwa trzy dni, od piątku do niedzieli 26-28 maja. Miejscem festiwalu jest siedziba Teatru Przedmieście przy ul. Reformackiej w Rzeszowie. Spektakle będą prezentowane nie tylko pod dachem, ale również na scenie plenerowej.

Teatr Nikoli z Krakowa wśród gości

Przed publicznością wystąpi m.in.  Marta Andrzejczyk z Białego Teatru w Olsztynie z monodramem „Krople nasercowe”, którego bohaterką jest Halina Poświatowska, autorka słynnych liryków miłosnych, chora na  niedomykalność zastawki. W spektaklu poetka błądzi w labiryncie snu, znajduje ukojenie w słowie śpiewanym, odpoczywa w piosenkach, przypomina, że w życiu trzeba podążać za głosem serca. Niejedyny to spektakl festiwalu z sercem i uczuciami w tle.
 
W programie tegorocznej Budy Jarmarcznej jest także Teatr Wojtka Kowalskiego z Częstochowy i jego nagrodzony na wielu festiwalach spektakl  „Miłość – uwolnić słowa”, na podstawie tekstów Janusza Rudnickiego i Piotra Macierzyńskiego, z piosenkami Janusza Mielczarka. Zabawna, słodko-gorzka sztuka przeplatana jest scenkami, ukazującymi głównego bohatera w różnych etapach swoich doświadczeń miłosnych.
 
W plenerze wystąpi wyjątkowy Teatr Nikoli z Krakowa łączący pantomimę z elementami tańca i sztuki cyrkowej, który posługując się humorem i dzieląc pozytywną energią ułatwia widzowi swoiste wejście w oglądany spektakl oraz przeżywanie go wspólnie z aktorami. Do Rzeszowa przyjeżdża z „Księżycową drogą” – niezwykłym, pięknym malarsko spektaklem, który prezentowany był m.in. podczas Nocy Teatrów w Krakowie, a także w ramach Jubileuszu 30-lecia Teatru Nikoli w Polsce, 70-lecia Mikołaja Wiepriewa – dyrektora, reżysera i aktora Teatru Nikoli, 50-lecia twórczej działalności Mikołaja Wiepriewa oraz 20-lecia działalności teatralnej Dominiki Jucha – aktorki Teatru Nikoli. 
 
Na Budzie Jarmarcznej wystąpi także gospodarz festiwalu – Teatr Przedmieście – założony przez Anetę Adamską-Szukałę, która jest pomysłodawczynią wielu inspirujących wydarzeń teatralnych w Rzeszowie, w tym festiwalu Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor – jednego z tych wydarzeń, które dają Rzeszowowi mandat do ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicą Kultury. 
 
Podczas Budy rzeszowski teatr wystawi komedię „Opowiastki frywolne” opartą na opowiadaniach z „Dekameronu” Giovanniego Boccaccia. 

O festiwalu Buda Jarmarczna

Festiwal teatralny Buda Jarmarczna nawiązuje do idei sztuki Tadeusza Kantora, jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, reżysera, twórcy happeningów, malarza i scenografa. Twórczość Kantora cały czas jest elementem wiążącym nasz festiwal. Stanowi inspirację i motywację do poszukiwań teatralno-plastycznych dla kolejnych pokoleń artystów. 
 
– Nie koncentrujemy się jednak na samej sztuce mistrza, raczej proponujemy spektakle w duchu występów wędrownych trup teatralnych, inspirowanych ludowością i sztuką jarmarczną, bliską Kantorowi. Co roku zapraszamy do udziału w tym przedsięwzięciu znakomitych twórców polskiej sceny niezależnej. Gościliśmy  już m. in.: Teatr Witkacego z Zakopanego, Teatr Cinema, Teatr Nikoli,  Teatr A3, Teatr Brama, Teatr Pantomimy MIMO, Carlo Roselliego (Włochy), Ziutę Zającównę, Artiego Grabowskiego i wielu innych – wymieniają organizatorzy i zapraszają na szósta edycję festiwalu. 
 
Wstęp wolny! Obowiązkowa rezerwacja miejsc – tel. 667714730.
 

6. Festiwal Teatralny BUDA JARMARCZNA [PROGRAM]

Rzeszów, 26-28 maja 2023

26 MAJA
19.00 – Mojry Project „CEREMONIA” – performance /premiera/
 
27 MAJA
18.00 – Marta Andrzejczyk „KROPLE NASEROWE”
20.00 – Teatr Przedmieście  „OPOWIASTKI FRYWOLNE” /plener
 
28 MAJA
18.00 –  Teatr Wojtka Kowalskiego „MIŁOŚĆ – UWOLNIĆ SŁOWA”
20.00 – Teatr Nikoli „KSIĘŻYCOWA DROGA” /plener
 
Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów w ramach programu „Całoroczna działalność kulturalna”
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy