Reklama

Kultura

Film “Tata” – premiera z udziałem twórców w Zorzy

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 15.02.2023
71668_tata
Share
Udostępnij
24 lutego, w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę, do kin wchodzi film „Tata” w reżyserii Anny Maliszewskiej, do którego zdjęcia powstawały w Przemyślu, Medyce i Kalwarii Pacławskiej, a produkcję wsparła Podkarpacka Komisja Filmowa ze środków Województwa Podkarpackiego. Z tej okazji na premierę w kinie Zorza w Rzeszowie  przyjeżdżają twórcy filmu. Będzie można dostać darmowe bilety!
 
Film opowiada historię Michała, kierowcy TIRa, który samotnie wychowuje córkę Miśkę. Kiedy on spędza długie godziny za kierownica walcząc z sennością i czasem, by dotrzeć z towarem w terminie, jego córką opiekuje się ukraińska sąsiadka. Wnuczka sąsiadki Lena i Miśka są nierozłączne. Gdy ukraińska niania nagle umiera, Michał zabiera dziewczynki ze sobą w podróż.
 
„Przydrożne parkingi, życie w trasie, granica, a wreszcie spotkanie z rodziną Lenki w Ukrainie, to dla dziewczynek ważna lekcja siostrzeństwa, dorastania w zmieniającym się na ich oczach świecie peryferii Europy”, piszą twórcy filmu. „Ukraina, która dla Lenki jest symbolem domu i cudownego dzieciństwa, okaże się miejscem doświadczonym przez trudy życia i zmagania bohaterów. Dla Michała przymusowa podróż to czas dorastania do bycia tatą. Dzięki niej może w końcu przestanie uciekać przed swoimi demonami i odkryje, co w jego życiu jest tak naprawdę najważniejsze”. 
 
Reżyserką filmu jest Anna Maliszewska, która napisała wspólnie z Przemysławem Chruścielewskim napisała również scenariusz. Dla niej to debiut z pełnometrażową fabułą. Dla niego debiut scenarzysty, ponieważ do tej pory zajmował się przede wszystkim montażem filmów, w dorobku ma kilkadziesiąt takich realizacji, w tym tak znane filmy jak m.in. „Boże Ciało”. W rolę taty wcielił się Eryk Lubos. Polina Gromova zagrała Lenkę, a Klaudia Kurak – Miśkę, córkę Michała.
 
Film „Tata” znalazł się w Konkursie Głównym podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a 24 lutego o godz. 19:00 w Kinie Zorza odbędzie się jego uroczysta premiera regionalna połączona ze spotkaniem z twórcami.  
 
Plenery na Podkarpaciu w filmie "Tata". Fot. Vladyslaw Tsovma/Podkarpacka Komisja Filmowa

Premiera w Rzeszowie

Pokaz w Rzeszowie zaplanowano w dniu oficjalnej premiery kinowej „Taty”.  Data zaś jest nieprzypadkowa – producenci celowo wybrali dzień rocznicy rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę jako datę premiery swojego filmu, gdyż jego istotnym wątkiem jest właśnie wątek ukraiński. Gośćmi wydarzenia będą reżyserka filmu Anna Maliszewska, aktorki Polina Gromova i Klaudia Kurak. 
 
Rzeszowska premiera to podziękowanie dla Podkarpacia za pomoc w realizacji filmu. Produkcję zrealizowano w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego – systemu wsparcia produkcji filmowej w regionie, prowadzonego przez Podkarpacką Komisję Filmową ze środków Województwa Podkarpackiego.

Darmowe bilety na film "Tata"

Wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w premierze Podkarpacka Komisja Filmowa zaprasza do obserwowania profilu Podkarpackie Film Commission na Facebooku, gdzie rozdawane będą zaproszenia na wydarzenie. Możliwe jest także kupienie biletu na premierę w Kinie Zorza oraz na stronie kina.
 
Organizatorami premiery są: Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Metro Films. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy