Reklama

Kultura

W Teatrze Maska premiera musicalu “Ballady i romanse”

Alina Bosak
Dodano: 02.09.2022
66437_ballady
Share
Udostępnij
„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w sobotę, 3 września, zabrzmią w całej Polsce podczas Narodowego Czytania 2022. W wyjątkowy sposób przypomni je Teatr Maska w Rzeszowie, który na ten dzień przygotował premierę musicalu opartego na kultowej książce wieszcza. Autorką scenariusza i reżyserką spektaklu jest Magdalena Drab.
 
Spektakl wg scenariusza i w reżyserii Magdaleny Drab jest żywym dowodem na to, że dobra literatura nie starzeje się nigdy i może być porywająca w każdym czasie. „Ballady i romanse” Adama Mickiewicz Teatr Maska zaprezentuje w sobotę 3 września w ramach Sceny dla Młodzieży i Dorosłych. 
 
Musical powstał na podstawie wybranych utworów Adama Mickiewicza z tomu „Ballady i romanse” oraz ludowych podań i niewinnych opowieści powtarzanych z pokolenia na pokolenie – ku przestrodze i dla oswojenia strachu.
 
Widowisko zapowiadane jest jako niebanalne i bardzo współczesne spojrzenie na utwory naszego narodowego wieszcza. 

Co się zdarzyło na szkolnej wycieczce

W opisie spektaklu czytamy: „Jest przełom lat 80. i 90. XX wieku, czas transformacji, era „duchologii” – tajemnicza i pełna zniekształconych wspomnień. Grupa młodzieży przebywająca na szkolnej wycieczce postanawia zmierzyć się ze światem duchów i dziwów. Próba kontaktu z zaświatami kończy się nocnym koncertem zjaw, które w rytm muzyki rodem z lat 80. wyśpiewują nastolatkom „straszne” „Ballady i romanse”. Muzyczny "horror" przeplatany legendami miejskimi to zaproszenie do rozmowy o tym, w co warto wierzyć i jaki jest sens opowiadania sobie „przerażających” historii. Utwory Mickiewicza, zafascynowanego folklorem i dającemu wiarę licznym zjawiskom nadprzyrodzonym, stanowią do tego doskonały pretekst”.
 
Scenografię do spektaklu przygotowała Karolina Fandrejewska, muzykę Albert Pyśk, a projekcje Marta Lissowska. Występują: Anna Kukułowicz, Natalia Zduń, Anna Złomańczuk, Ewa Mrówczyńska, Maciej Owczarek oraz Tomasz Kuliberda.

Co jeszcze w teatralnym sezonie

„Ballady i romanse“ rozpoczynają nowy sezon artystyczny w Teatrze Maska. Zobaczyć je będzie można w dniu premiery 3 września, a także w niedzielę 4 września o godz. 18.00, oraz 15 listopada o godz. 18.00. 
 
W ramach Sceny dla Dorosłych zobaczyć można także komedię „Arszenik” zainspirowaną kultową sztuką „Arszenik i stare koronki“. Spektakle: 10 i 11 września o godz. 18.00. Warto tu dodać, że widzowie 60+ mogą kupić w tym czasie bilety z 50–procentową zniżką. Teatr Maska jest partnerem tegorocznych RZESZOWSKICH SENIORALIÓW i tańsze bilety proponuje w dniach 3–11 września.
 
Jeszcze w tym roku planowana jest także premiera spektaklu „Blaski i cienie” w reżyserii Przemysława Jaszczaka. To uniwersalna, pełna ciepła i humoru opowieść o jasnych i ciemnych stronach ludzkiego życia na różnych jego etapach (dzieciństwo, młodość, dorosłość, starość). Rzecz o pozornie nieznaczących chwilach, które zmieniają bieg naszych dróg. Premiera 15 października, a kolejne przedstawienia 16 i 21 października o godz. 18.00.
 
W repertuarze Teatru Maska na sezon 2022/2023 wracają także tytuły dobrze znane z minionych sezonów. Szykuje się także sporo atrakcji pozascenicznych, m.in. specjalny pokaz filmu „Łukasiewicz – nafciarz romantyk” z udziałem twórców, warsztaty teatralno-językowe dla młodzieży i seniorów „Co na to Morfeusz, czyli nowe fakty w sprawie śpiulkolotu“, warsztaty aktorskie z Przemysławem Buksińskim, improwizowany pokaz #ŁukasiewiczIMPRO i in. Tej jesieni Teatr Maska będzie także wyjeżdżał prezentować spektakle poza swoją sceną i zagości na kilku ogólnopolskich festiwalach.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy