W tym roku jubileuszowa 10. edycja Festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor”, który potrwa od 10 do 13 sierpnia w Rzeszowie. W programie 7 spektakli, wystawa i performance poetycki. Aż 3 spektakle zaprezentują teatry z Rzeszowa, a z okazji 100-lecia urodzin Józefa Szajny współgospodarz festiwalu, Teatr Przedmieście wystawi „Śmierć na gruszy”.
Wydarzenie zainicjowane w 2011 roku przez Anetę Adamską – Szukałę, twórczynię Teatru Przedmieście przywraca pamięć o związkach z Rzeszowem i Podkarpaciem wielkiej trójki reformatów polskiego i światowego teatru: Jerzego Grotowskiego, Tadeusza Kantora i Józefa Szajny. Jest też inspiracją dla kolejnych pokoleń zakochanych w teatrze.
W tym roku Źródła Pamięci potrwają cztery dni, od czwartku 10 sierpnia do soboty 13 sierpnia. Każdy z prezentowanych spektakli łączy wspólny temat: „pomiędzy…” – pomiędzy życiem a śmiercią, jawą a snem, normalnością a szaleństwem. Dzięki artystom będziemy mogli doświadczyć momentów szczególnych, które zdarzają się na przecięciu dwóch światów – zapewniają organizatorzy.
– W tym roku sposób szczególny odwołujemy się do postaci i twórczości Józefa Szajny. Nawiązując do 100-lecia jego urodzin wraz z Teatrem Przedmieście zapraszam na premierę „Śmierci na gruszy” Witolda Wandurskiego. Sztukę tę twórca „Repliki” wystawiał co najmniej czterokrotnie – mówi Aneta Adamska – Szukała, która reżyserując „Śmierć na gruszy” zastanawiała się, jak dzisiaj wybrzmi prosta legendy-misterium o uwięzionej śmierci? W sztuce, która zostanie wystawiona na placu przed siedzibą Teatru Przedmieście przy ul. Reformackiej, wystąpi aż 12 aktorów i obok stałego zespołu rzeszowskiej grupy publiczność zobaczy również nowe twarze.
Drugą rzeszowską premierą przygotowaną specjalnie na festiwal jest spektakl „Arszenik”, który w dniu otwarcia festiwalu przedstawi Teatr Maska, również współgospodarz festiwalu. To historia Marty i Agaty. Te dwie nieco już starsze panie mają bardzo ekscentryczne upodobania. W swoim przytulnym domu prowadzą osobliwą działalność dobroczynną, obejmując nią samotnych i zagubionych mężczyzn. Na skutek ich poczynań oraz zamiłowania do niebanalnych napojów piwnica ich domu kryje dość mroczną tajemnicę, a po pokojach krążą liczne duchy – mniej lub bardziej sympatyczne, ale wszystkie płci męskiej. Życie miłych staruszek komplikuje się nieco, gdy do grona odwiedzających dom Marty i Agaty panów dołączają pewien brutalny doktor i bratanek-morderca z zacięciem do rywalizacji. Sztuka w reżyserii Marcina Bikowskiego.
Ciekawie zapowiadają się także spektakle „Stacja Świadek” Teatru Brama z Goleniowa oraz „Ekstazy” Teatru Tańca O.de.la z Rzeszowa. EKSTAZY to choreografia będąca cielesnym echem wizualizacji psychokinetycznej fioletu. Choreografia „ Ekstazy” to trzeci obraz choreograficzny Teatru o.de.la eksplorujący zagadnienie pojęcia koloru w ciele. Choreografia pełna struktur ruchowych powstałych na bazie treści czerpanych z fioletu. Fiolet jest kolorem wrażliwości na piękno ,sztukę. Kolor fioletowy to poszukiwanie duchowości w ciele, poszukiwanie sacrum w indywidualnym wymiarze. Choreografia konstruowana na zasadzie bodziec – reakcja, gdzie bodźcem dla tancerza jest barwa, to projekcja zbliżona do ekspresji naturalnej. Polega na spontanicznym, nieintencjonalnym uzewnętrznieniu i wyrażaniu treści psychicznych w formach ruchowych.
Organizatorem festiwalu Źródła Pamięci są: Urząd Miasta Rzeszowa, Teatr Maska w Rzeszowie, Teatr Przedmieście w Rzeszowie. Bilety na spektakle w cenie 25/20 zł dostępne na:
www.teatrmaska.pl
PROGRAM
Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor
Rzeszów, 10-13 sierpnia 2022
10 sierpnia (środa)
Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
17.30 Otwarcie wystawy fotografii „10 lat festiwalu Źródła Pamięci”
18.00 Teatr Maska „ARSZENIK” (premiera)
Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
20.00 Joanna Pawelczyk „CHCE WYPOWIEDZIEĆ WSZYSTKO” – performance poetycki
* wstęp wolny
11 sierpnia (czwartek)
Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
11.00 Henryk Mazurkiewicz „WNUCZEK GROTOWSKIEGO” – wykład per formatywny
* wstęp wolny
Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
18.00 Teatr O.de.la „EKSTAZY” (Rzeszów)
Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
20.00 Teatr Przedmieście „ŚMIERĆ NA GRUSZY” (premiera)
12 sierpnia (piątek)
Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
18.00 Kamila Klamut „CAMILLE” (Wrocław)
Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
20.00 Teatr Brama „STACJA ŚWIADEK” (Goleniów)
13 sierpnia (sobota)
11.00 Wyjazd do Galerii Sztuki Współczesnej Pastula w Porębach Kupieńskich
Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
18.00 „Word and Voice” Theatre Centre "WEDDING” (Lwów)
Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
20.00 Studio Teatralne Koło „DON KICHOT” (Warszawa)