Reklama

Kultura

Teatr Maska o początku świata. Premiera “Pradawnego drzewa”

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 01.07.2022
64792_waw00590_2
Share
Udostępnij
Spektaklem o początku świata ze słowiańskich legend, a zarazem o kruchości przyrody i o pięknie, żegna się rzeszowski Teatr Maska z widzami przed wakacyjną przerwą. Premiera odbędzie się w sobotę, 2 lipca, a „Pradawne drzewo” wg scenariusz i w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy wchodzi do programu sezonu artystycznego 2022/2023.
 
„Pradawne drzewo” to teatralne zaproszenie do poszukiwań Początku i przyjrzenia się bliżej życiu nadzwyczajnego drzewa. Spektakl jest inspirowany mitologią słowiańską, która została tu okrojona do podstawowych motywów i znaczeń, tak by dzieci mogły w pełni uczestniczyć w przedstawianej historii. Widzowie są świadkami narodzin nieba, gwiazd, słońca (Swaróg), zjawisk przyrody, takich jak burze i pioruny (Perun) czy wiatr (Strzybóg), śledzą wyznaczanie kierunków świata (Świętowit). A wszystko to dzieje się wokół prastarego Dębu.
 
To potężne drzewo znajduje się w centrum opowieści. Podczas spektaklu rozrasta się, ukazując swoje tajemnice i odsłaniając wydarzenia, których było świadkiem. Aktorki są przewodnikami po świecie Natury. Łagodnie, za pomocą gestu, ruchu i śpiewu budują opowieść o początku świata. 
 
Twórcy spektaklu – Honorata Mierzejewska-Mikosza (scenariusz i reżyseria), Joanna Jaśko-Sroka (scenografia) i Pavel Helebrand (muzyka) – chcą zwrócić uwagę na piękno, ale również i na kruchość przyrody, której naturalne funkcjonowanie jest dziś zagrożone. Dzieci poznają różne gatunki drzew, ich tajemnicze życie i wywodzące się ze słowiańszczyzny zwyczaje z nimi związane. Tradycje i elementy kultury ludowej ukazane są w nowoczesnej odsłonie.
 
Ten świat wyczarowują dla nich aktorzy: Ewa Mrówczyńska jako Ultrenica, Joanna Pruś (gościnnie) – Południca i Natalia Zduń – Wieczernica.

Honorata Mierzejewska-Mikosza sięgnęła po różnorodne środki teatru formy. Jest reżyserką i aktorką teatru lalek, jedną z założycielek Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Poddańczy. Interesuje się teatrem inicjacyjnym. Jako jedna z pierwszych tworzyła w Polsce spektakle dla najnajmłodszych („W szufladzie”, „Od ucha do ucha”, „Pokolorowanki”, „Żółtoniebieski”). Reżyserowała m.in. w Babkovym Divadle na Rázcestí w Bańskiej Bystrzycy, Opolskim Teatrze Lalki i Aktora w Opolu, Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej, Teatrze Pinokio w Łodzi, Teatrze Baj w Warszawie i innych teatrach lalek w Polsce. Jest organizatorem i opiekunem merytorycznym wydarzeń społeczno-kulturalnych w Katowicach „Miasto bez ogródek”. 
 
Aktorka Olsztyńskiego Teatru Lalek w Olsztynie. Od 2019 roku zatrudniona w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – Filia w Białymstoku – wykładowca na kierunku reżyserii. W roku 2019 dostała nagrodę „Zasłużona dla Kultury Polskiej” przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajmuje się szeroko rozumianą edukacją teatralną. Jest autorką kilkunastu sztuk teatralnych.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy