Paradą Dziwologów przez Paniagę rozpocznie się w Rzeszowie 12. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada”. Przez pięć dni, od 14 do 18 maja w stolicy Podkarpacia będzie można zobaczyć spektakle znakomitych scen lalkowych. Premierę szykuje gospodarz festiwalu – Teatr Maska.
Hasło przewodnie tegorocznej „Maskarady” to gośćINNOŚĆ, gdzie INNOŚĆ rozumiana jest jako odmienność, różnorodność, a GOŚCINNOŚĆ jako szacunek i ciekawość drugiego człowieka. Przyjrzymy się emocjom, jakie budzi w nas nieznane – zapowiada Teatr Maska, który już po raz dwunasty zaprasza na festiwal teatrów nieożywionej formy. Tematem nawiązuje do tego, co najbardziej aktualne w rzeczywistości zdominowanej napływem wojennych uchodźców – nauczenia się życia razem i wzajemnego zrozumienia. Ale też chce spojrzeć na tę problematykę szerzej: „Zastanowimy się, czy tolerancja jest pojęciem pozytywnym, pejoratywnym czy neutralnym, oraz czym różni się od szacunku. Na dobrą sprawę, każdy z nas jest INNY, chcemy poddać refleksji to: gdzie, dlaczego i po co stawiamy granice INNOŚCI i normy, z czego wynikają i czemu służą. Chcemy przyjrzeć się temu, jakie problemy rodzi tzw. INNOŚĆ od większości członków danej społeczności i jak można pokonać bariery, które nas jako ludzi dzielą.”
To zarazem pytania powiązane z problematyką praw człowieka, które znalazły się w centrum zainteresowania ubiegłorocznej „Maskarady”. Są bliskie także twórczym poszukiwaniom Przemysława Jaszczaka, dyrektora artystycznego festiwalu, reżysera teatralnego, który od 2020 roku jest również zastępcą dyrektora ds. artystycznych Teatru Maska.
Do tego tematu nawiązuje spektakle konkursowe, które publiczność zobaczy między 14 a 18 maja. Wystąpią: Teatr Animacji z Poznania, Teatr Lalek Guliwer z Warszawy, Teatr Pinokio z Łodzi, Teatr Baj z Warszawy, Teatr Lalek Arlekin z Łodzi i offowa grupa Analog Collective. Pierwsze przedstawienie pokaże Teatr Maska z Rzeszowa. Będzie to premiera musicalu „Księżycowe opowieści” w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego, z tekstem Aleksandry Zielińskiej, scenografią Marty Ożóg i muzyką Miłosza Sienkiewicza.
Otwarcie festiwalu dzień wcześniej – w piątek 13 maja – zapowie Parada Dziwolągów. Przebierańcy – dzieci i artyści – przejdą przez Rynek i ul. 3 Maja, by zachęcić rzeszowian do uczestnictwa w festiwalowych wydarzeniach.
– Oprócz spektakli w ramach Festiwalu zaplanowaliśmy warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz czytania performatywne – zapowiada Anna Kulpa, specjalista ds. promocji Teatru Maska. – Zaprosimy także mieszkańców Podkarpacia do udziału w Żywej Bibliotece – rzeszowskiej odsłonie międzynarodowego projektu promującego ideę tolerancji, dialogu i poszanowania praw człowieka. Żywa Biblioteka działa jak prawdziwa biblioteka z tą różnicą, że książkami są w niej ludzie. Osoby, którym z rozmaitych powodów przyszło się zmierzyć ze stereotypami, ostracyzmem, odrzuceniem społeczeństwa.
Większość festiwalowych spektakli wystawionych zostanie w Teatrze Maska. Sceny użyczy także Teatr im, Wandy Siemaszkowej. Wydarzenia towarzyszące będą odbywać się w różnych lokalizacjach, o czym będzie informacja w programie. Zostanie on opublikowany w najbliższych dniach.
Bilety na spektakle festiwalowe są w takiej samej cenie jak na wszystkie spektakle w całorocznym repertuarze Teatru Maska – normalny bilet kosztuje 25 zł, a ulgowy – 15 zł.