Reklama

Kultura

Teatr Przedmieście o matkach i córkach. Premiera “Matecznika”

Alina Bosak
Dodano: 04.01.2022
58868_teatr
Share
Udostępnij
– To spektakl o miłości, seksie, prozie życia i trudnej relacji matek i córek. W lekkiej formie i z dystansem – zapowiada Teatr Przedmieście premierę spektaklu „Matecznik”. Już 15 stycznia będzie można zobaczyć efekt współpracy kobiecego tandemu – reżyserki Anety Adamskiej i dramatopisarki Moniki Siary-Bramory.
 
W sobotę, 15 stycznia, o godz. 19.00, w siedzibie Teatru Przedmieście odbędzie się premiera spektaklu „Matecznik” wg tekstu Moniki Siary-Bramory, w reżyserii Anety Adamskiej. W obsadzie wyłącznie kobiecej powstał spektakl, który jak powiedział jeden z jego pierwszych recenzentów – jest terapeutycznym show. 
 
– Jestem matką czy córką? Czym bardziej? – pyta reżyserka. – Nie wiem. Kiedy córka przestaje być córką, a staje się matką? Kiedy matka przestaje być matką, codzienną opiekunką, matką wiecznie czuwającą, matką bez której nie potrafimy sobie poradzić w życiu? Jak to jest ustąpić z roli matki, przestać matkować i tłumaczyć świat? Co to znaczy dla matki przestać? Dlaczego stanąć z boku jest tak trudno?
 
O tym, jak wiele emocji rodzi temat: dobrych matek i dobrych córek, świadczą reakcje po prapremierze „Matecznika”, którą w Sylwestra obejrzało grono zaprzyjaźnionych z Przedmieściem widzów. – Były skrajne – zdradza Aneta Adamska, od entuzjazmu po krytykę. Tym bardziej się cieszę, że poruszyłam temat, który pojawia się w sztuce rzadko, a budzi wielkie emocje. Od dawna miałam ochotę, by go podjąć. Spektakl burzy dominujący obraz idealnej, poświęcającej się matki. Pokazuje matkę, która niekoniecznie ma się poświęcać. Rozmowy o tym są niewygodne dla wielu z nas, a mnie cieszy się napisania scenariusza podjęła się Monika, bo jej tekst sprowokował u mnie chęć eksperymentu, poszukiwanie nowej formy. Napisała to z perspektywy młodej osoby, posługującej się własnym językiem dramaturgicznym, mającej inny sposób myślenia o teatrze. Miałam uczucie, że robimy coś nowego, to nowe otwarcie, eksperyment, którego potrzebowaliśmy. Niezależnie od efektu, spotkanie z tą sztuką może będzie może dla niektórych otwierające.
 
W spektaklu spotykają się różne kobiece energie. Obok doświadczonych aktorek Teatru Przedmieście: Anety Adamskiej-Szukały i Iwony Błądzińskiej, grają uczestniczki teatralnych warsztatów prowadzonych przez scenę przy ul. Reformackiej – Julia Gamblin, Oliwia Piątek i Kinga Szuberla. Dialogi przeplata śpiew (autorem muzyki jest Maciej Szukała), a śmiech miesza ze łzą.

Rezerwacje na premierę pod numerem tel. 667 714 730. Bilety w cenie: 50/40 zł.

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy