Reklama

Kultura

Filmy o prawach człowieka w Ustrzykach Dolnych

Anna Olech
Dodano: 07.10.2013
7938_DurgaDurga
Share
Udostępnij
O dziewczynce wydanej za mąż za starszego mężczyznę wbrew jej woli. O antyimigranckiej histerii hiszpańskich mediów. O wpływie masowej turystyki na tożsamość afrykańskiego plemienia. To zaledwie kilka tematów filmów dokumentalnych, które będą wyświetlane od najbliższego czwartku w Ustrzykach Dolnych w klubokawiarni „Dobre Miejsce” w ramach objazdowego festiwalu WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie.

Festiwal „WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie” do Ustrzyk Dolnych zawita po raz pierwszy. Będą to cztery dni, od czwartku do niedzieli, projekcji filmów dokumentalnych, dyskusji, debat i refleksji nad kwestią praw człowieka, łamania ich i ludzkich dramatów, które są tego konsekwencją.

Od dziesięciu lat po grudniowym konkursie WATCH DOCS, w Polskę wyrusza objazdowy festiwal, który skupia corocznie kilkadziesiąt tysięcy widzów. „Wersja mobilna” WATCH DOCS powstała i istnieje tylko dzięki zaangażowaniu ludzi, którym temat nie jest obojętny. W Ustrzykach są nimi osoby skupione wokół klubokawiarni „Dobre Miejsce”.
 
Pomysłodawczynią pokazania lokalnej publiczności dokumentów przedstawiających różne aspekty praw człowieka na świecie jest Marta Niwczyk, założycielka „Dobrego Miejsca”.
 
– Nosiłam to w sobie od dawna – przyznaje. – Wiele razy uczestniczyłam w festiwalu w Krakowie i Warszawie i uznałam, że warto go przenieść w Bieszczady. To dobre miejsce, by pokazać takie filmy, gdyż jest tu wiele osób, które będą chciały je obejrzeć i wiele takich, których problem łamania praw człowieka dotyczy. 
 
Scenariusz spotkań i dobór filmów wyświetlanych w poszczególnych miastach zależy wyłącznie od ich organizatorów. W Ustrzykach Dolnych zaprezentowane zostaną filmy, których tematyka, zdaniem pomysłodawców spotkań, może być szczególnie bliska mieszkańcom. Będą więc filmy poruszające kwestię praw kobiet, uchodźców i stereotypów z nimi związanych oraz mediów i marki.
 
– Zdecydowaliśmy się również na temat turystyki i jej konsekwencji. To zagadnienie szczególnie bliskie Bieszczadom. Mieszkańcy z jednej strony chcieliby zachować jak najbardziej naturalną postać tego zakątka, ale w z drugiej chcą jego rozwoju. Sprzeczność intencji jest widoczny w wielu miejscach za świecie, nie tylko tutaj. Ważnym tematem jest też problem wykluczonych, szczególnie więźniów. W Bieszczadach jest kilka zakładów karnych, wielu mieszkańców tam pracuje, ale o więźniach mówi się niechętnie. Filmy o tej tematyce mogą być przyczynkiem do dyskusji, okazją by zobaczyć, co tak naprawdę myśli się tu o skazanych – tłumaczy Marta Niwczyk.

Na zakończenie festiwalu, w niedzielę o godz. 20.30 zaplanowano koncert muzyki pogodnej, czyli reggae. Zagra zespół Raya Bell. 
 
Ale WATCH DOCS w Ustrzykach Dolnych stał się przyczynkiem do czegoś, co ma szansę trwać dłużej niż kilka dni w roku. Festiwal jest pierwszą inicjatywą Bieszczadzkiego Uniwersytetu Społecznego, który razem z Martą tworzą jeszcze trzy osoby: Iwona Dolińska, Małgorzata Kozłowska i Marcin Kowalczyk. Przy okazji przeglądu filmów poruszających kwestię praw człowieka prowadzą oni warsztaty dla gimnazjalistów i uczniów liceów. Są również zajęcia dla nauczycieli, spośród których chcą wyłonić grupę liderów grup, którzy pracowaliby z lokalną społecznością. 
 


10 października, czwartek – MEDIA
 
godz. 17.45 – rozpoczęcie festiwalu
 
godz. 18.00 – Plaża szowinistów 
Portugalia 2005, 25 min., reż. D. Adringa. 
Wydarzenia na plaży, których nigdy nie było, pretekstem dla antyimgranckiej histerii w mediach.
 
godz. 18.30 – Paradoksy marketingowych i medialnych kreacji
Rozmowa o wpływie marketingu i mediów na nasze wybory i postawy. Gościem będzie Marek Staniszewski prezes fundacji Homo Inquietus, współzałożyciel „Marketing 4 Business“, autor książek o strategii komunikacji i brandingu.
 
godz.19:30 – Miraż
Zjednoczone Emiraty Arabskie 2011, 42 min., reż. S. Keca. 
Dubaj, nierealne miasto wyrosłe na pustyni.

11 października, piątek – PARADOKSY ROZWOJU

godz. 18.00 – Biały Skarb i zbieracze soli z Caqueny 
Niemcy, Szwajcaria, Boliwia 2011, 52 min., reż. E.K.Bühler. 
Boliwijskie solne eldorado chwilę przed najazdem poszukiwaczy litu.

godz. 19.00 – Ile warto mieć? Wykład o minimalizmie.
Prelekcję o stawaniu się szczęśliwszym poprzez ograniczanie swoich potrzeb poprowadzi  Arkadiusz Recław. Minimalista. Autor bloga http://pasjavspraca.com
 
godz. 20.00 – Z kamerą wśród ludzi 
Holandia 2011, 25 min., reż. I.Kok, W.Timmers.
Afrykańskie plemię Mursi pozuje do zdjęć zachodnim turystom. Dokument o współczesnej turystyce i jej wpływie na tożsamość tradycyjnych społeczności.

godz. 20.30 – Współczesna turystyka – dokąd zmierzamy?
Rozmowa z udziałem podróżnika, przedstawicieli biura podróży, agroturystyki i ekskluzywnego kompleksu wypoczynkowego.
 
12 października, sobota – BLISKI WSCHÓD

godz. 14.00 – Wyznania pod przymusem
W.Brytania 2012, 59 min., reż. M. Bahari.
Opowieść o intelektualistach irańskich zmuszanych do wygłaszania nieprawdziwych oświadczeń o zdradzie.
 
godz. 15.00 – Kobiety syryjskiej rewolucji 
Liban 2012, 75 min., reż. N. Abdelsamad.
Opowieść syryjskich opozycjonistek o kulisach powstania przeciwko reżimowi Baszara al-Assada
 
KOBIETA

godz. 16.30 – Durga
Kanada 2012, 11 min., reż. P. Nath.
Intymne zwierzenia 14-latki wydanej wbrew swojej woli za mężczyznę starszego o kilkadziesiąt lat.

godz.16.45 Życie w Indiach
Spotkanie z Olą Kiełbińską, która odwiedziła Indie oraz lektura fragmentów „Lalek w ogniu” Pauliny Wilk.

godz. 17.40 – Uwolnić poród
W.Brytania 2012, 60 min., reż. T.Harman, A.Wakeford.
Przypadek węgierskiej położnej osadzonej w więzieniu za przyjmowanie porodów domowych, zapoczątkował ogólnoświatową akcję na rzecz prawa kobiety do decydowania o miejscu i przebiegu porodu.

godz. 18.00 – Medykalizacja porodu.
Rozmowa z położną i lekarzem ginekologiem z Ustrzyk Dolnych.  Spróbujemy odpowiedzieć na pytania: czy kobieta ma prawo wyboru? czy korzysta z tego prawa?
 
13 października, niedziela – WYKLUCZENI

godz. 12.00 – Cyganie głosują
Słowacja 2012, 85 min., reż. J. Wojtek.
Dokument o romskim piosenkarzu i aktywiście, który postanawia wystartować w wyborach samorządowych.
 
godz. 14.00 – Dzieci Kotana
Polska 2012, 66 min., reż. M. Dembiński.
Opowieść o kontynuatorach dzieła Marka Kotańskiego.
 
godz. 15.30 – 16.30
 
Bezpieczna przystań
Wielka Brytania 2012, 20 min., reż. A. Glynne.
Animowany dokument o dzieciach poszukujących azylu w Wielkiej Brytanii.

Brak dowodów
Francja 2011, 10 min, reż. H. Kwon.
Animacja. Nigeryjczyk próbuje przekonać europejskich urzędników, że musi otrzymać azyl ponieważ grozi mu rytualna śmierć z ręki własnego ojca.

Połącz kropki
W. Brytania 2012, 11 min., reż.: P. Romero-Fresco. O dostępności kultury dla niewidomych
 
godz. 16.30 – Być tam
Francja 2004, 94 min., reż. R. Sauder
Dokument o więziennym oddziale psychiatrycznym.
 
godz. 18.15 – Więzienie. Kara czy pomoc?
Rozmowa z przedstawicielami Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych oraz z Maciejem Sopyło z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, koordynatorem grupy „Horyzont – przeciw karze śmierci”. 
 
godz. 20.00 – zakończenie festiwalu
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy