Reklama

Kultura

Jesień z Kaliną Jędrusik w rzeszowskim WDK

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 01.09.2021
Kalina Jêdrusik
Share
Udostępnij
Była jedną z największych gwiazd polskiej kultury okresu PRL-u. Piękna, zmysłowa i niezwykle utalentowana Kalina Jędrusik. Prowokowała, szokowała i zachwycała. Popularność przyniosły jej występy w „Kabarecie Starszych Panów" oraz w filmie i teatrze. Wspólnie z mężem, Stanisławem Dygatem stanowili jedną z najbarwniejszych par polskiej kultury powojennej. W sobotę, 11 września o godz. 18 WDK w Rzeszowie zaprasza na „Jesienną dziewczynę” – wieczór z kinem kobiecym. To będzie Kalinowe spotkanie — w 90. rocznicę urodzin i 30. rocznicę śmierci Kaliny Jędrusik.
 
Na wrześniowy wieczór zaplanowano projekcję filmu: „Lekarstwo na miłość” reż. Jan Batory z 1966 r., a po nim spotkanie z Katarzyną Wajdą, filmografem z Filmoteki Narodowej, które poprowadzi Karolina Marciszewska, dziennikarka filmowa.

Tym samym Kalina Jędrusik zainauguruje projekt „Jesienna dziewczyna”, w którym w rzeszowskim WDK przywoływane zostaną największe damy polskiego ekranu. Wszystkie te, które ciągle przyciągają uwagę, magnetyzują i nie pozwalają o sobie zapomnieć. Taka była Kalina Jędrusik. Kobieta kipiąca energią, inteligencją i seksapilem. Obdarzona pięknym głosem i takim samym spojrzeniem, pełna pasji i charyzmy. Legenda polskiego kina.
 
Cykl „Jesienna dziewczyna” ma zwrócić uwagę na role kobiet w polskim kinie, dla kobiet i o kobietach. Jakich ról mogła spodziewać się aktorka, co jej oferowano, a co ostatecznie grała? Czy emploi to przyjaciel czy wróg aktorki oraz czy możliwe było wyjście poza własne ramy i ograniczenia? Ulubienice widzów kontra ulubienice reżyserów? Zdolne i piękne czy promowane i modne? Czy dawne role filmowe zestarzały się i czy współczesny widz może się w nich odnaleźć? To tylko niektóre z pytań, jakie padną w trakcie dyskusji już po projekcji filmu z Kaliną Jędrusik.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy