Reklama

Kultura

Sierpień w Rzeszowie pełen artystów i sztuki. Trans/Misje

Alina Bosak
Dodano: 06.07.2021
54920_transmisje
Share
Udostępnij
Spektakle teatralne dla dorosłych i dzieci, koncerty od klasyki po jazz i pop, a także wystawa plakatu mieszczą się w programie Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Trans/Misje – Trójmorze, który zagości w Rzeszowie w drugiej połowie sierpnia. Do miasta przyjadą artyści kilkunastu państw – kulturalnym dialogiem ubarwią rzeszowskie sceny i ulice. 
 
Trans/Misje – festiwal, który cieszył rzeszowską publiczność różnorodnością sztuk i prezentacjami artystów z różnych krajów – wraca do Rzeszowa w nowej formule, nie tracąc jednak międzynarodowego charakteru. Zainicjowany w 2018  roku przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej miał charakter festiwalu wędrownego – organizowanego co rok w jednym z sześciu krajów partnerskich: Polsce, Słowacji, Czechach, Ukrainie, na Węgrzech i Litwie. Pierwsza edycja tego dużego międzynarodowego wydarzenia zorganizowana została w Rzeszowie, kolejne w słowackich Koszycach (2019) oraz w Wilnie i Trokach na Litwie (2020). Zespół Teatru „Siemaszkowej” zadbał jednak o to, by namiastka Trans/Misji w stolicy Podkarpacia pozostała i przez ostatnie dwa lata przygotowywał "mały" festiwal pod nazwą Trans/Misje – Wschód Sztuki. Była to namiastka ambitna – wciąż z udziałem zagranicznych artystów – zachwycających aktorów, śpiewaków, malarzy i innych artystów z Gruzji, Bułgarii, Rumunii, Ukrainy. takiej edycji spodziewano się w tym roku, tymczasem będzie bogatsza. Po spowodowanych pandemią trudnościach w kontynuacji wędrownego teatru – tzw. „duże” Trans/Misje wracają na stałe do Rzeszowa. W dodatku w rozszerzonej formule, bo obejmą prezentacje artystów z 12 państw zrzeszonych w Inicjatywie Trójmorza: z Polski, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.
 
– Do zagranicznych teatrów i instytucji kultury, z którymi współpracowaliśmy, dołączają nowe. Inicjatywa Trójmorza w świadomości społecznej służy zacieśnianiu powiązań w Europie Środkowej w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Świetnym dopełnieniem tej inicjatywy jest stworzenie platformy dla wymiany doświadczeń kulturalnych i dorobku artystycznego zrzeszonych państw, i tym właśnie stanie się nasz Festiwal – mówi Jagoda Skowron, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Trans/Misje – Trójmorze. 

Siedmiodniowy festiwal zaplanowano na dwa wakacyjne weekendy: 20-22 oraz 26-29 sierpnia. – W tegorocznym programie są głównie spektakle teatru dramatycznego, ale też koncerty i wystawy, spotkania literackie. Chcemy, aby Trans/Misje pozostały letnim festiwalem rozmaitości – różnorodnym i interdyscyplinarnym, a także, by każdy z 12 krajów miał w nich swój udział – mówi Jagoda Skowron.  
 
Premierę już na pierwszy dzień festiwalu szykuje Teatr Siemaszkowej. Gruziński reżyser Andro Enukidze przygotowuje z rzeszowskim zespołem spektakl „Wiśniowy sad” według Antoniego Czechowa. Wśród polskich propozycji jest także występ formacji teatralnej Latający Teatr Kantorowi Monik Adamiec, przedpremierowy koncert Dagny/Osiecka, a także recital Krzysztofa Iwaneczki.  
 
Z interesującym repertuarem przyjadą zagraniczni goście. Pod szyldem Akademii Muzycznej w Wiedniu zorganizowany zostanie koncert fortepianowy w Filharmonii Podkarpackiej, sztukę „Płaszcz” Gogola wystawią Bułgarzy, a Czesi mozaikowy spektakl o swoich XX-wiecznych bohaterach, Estończycy – Szekspira, a litewski Teatr „Studio” – „Zapiski oficera Armii Czerwonej” wg Sergiusza Piaseckiego, połączone z performancem i wystawą. Rumunia zaprezentuje dzieło swojej współczesnej dramaturgii pt. „Syndrom kojota”, a Słowacja spektakl żywego planu i lalki dla dzieci o Chaplinie. Będzie też spektakl łotewski i wystawa przygotowana przez chorwackie Muzeum Narodowe w Zadarze we współpracy z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, oraz wystawa plakatu przywieziona przez Słowenię. Szczegółowy program festiwalu udostępni jeszcze w lipcu Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie .
 
– Festiwal odbywać się będzie w różnych przestrzeniach miasta – na scenach naszego teatru i na teatralnym dziedzińcu, w Teatrze Maska, w industrialnej przestrzeni Hotelu Rzeszów, w filharmonii i na Paniadze. Oferta repertuarowa jest tak szeroka, że wiele osób znajdzie w niej coś interesującego dla siebie – zapewnia Jagoda Skowron. 
 
Organizacja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Trans/Misje – Trójmorze jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Województwa Podkarpackiego, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy