Reklama

Kultura

Od czwartku do soboty w Zorzy III Przegląd Kino Via Carpatia

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 07.06.2021
54177_kobiety
Share
Udostępnij
W rzeszowskim kinie Zorza od 10 do 12 czerwca już po raz trzeci obędzie się Przegląd Kino Via Carpatia. W ciągu 3 dni można za darmo obejrzeć 6 ciekawych obrazów, jakie powstały w krajach leżących wzdłuż międzynarodowej drogi Via Carpatia, łączącej Europę północną z południową. Zaproszenia są dostępne w kasie kina i w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Liczba miejsc w kinie jest ograniczona ze względów sanitarnych.
 
Na otwarcie przeglądu wyświetlony zostanie dokument "Solidarność według kobiet". Po projekcji rozmowa z reżyserem Piotrem Śliwowskim. Wcześniej tego samego dnia o godz. 18.15 dramat "Niepamięć". Na zakończenie w sobotę interesujący dokument „Tony Halik” w reżyserii Marcina Borchardta.
 
To tylko niektóre z propozycji przeglądu, jaki 3 lata temu narodził się w Rzeszowie i jest kulturalnym nawiązaniem do naszego geograficznego oraz infrastrukturalnego położenia. W końcu w stolicy Podkarpacia narodziła się idea połączenia północnej i południowej Europy szlakiem komunikacyjnym biegnącym przez wschodnie obrzeża Unii Europejskiej. Przy tej okazji rodzi się możliwość obejrzenia filmów, jakie powstają w państw położonych wzdłuż budowanej Via Carpatii, czyli Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji, i takich, jak Łotwa, Estonia, Turcja, które w przyszłości będą z Via Carpatią połączone. Organizatorami wydarzenia są kino Zorza i Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Przegląd poprowadzą Piotr Samolewicz i Roman Adamski. Impreza odbywa się przy wsparciu PGE Obrót S.A. Rzeszów
 
Program Kino Via Carpatia 2021
 
10 czerwca (czwartek)
 
Godz. 18.15
Niepamięć, Grecja, Słowenia 2020, komediodramat (90 min), scen. i reż. Christos Nikou.
Choć film powstawał sześć lat, odczytywany jest w kontekście globalnej pandemii covid-19. W Atenach panuje epidemia amnezji. Aris pewnego dnia wychodzi z domu, wsiada do autobusu i na pętli nie wie już, kim jest, gdzie mieszka, co przeżył. Pamięta tylko smak jabłek…
 
Godz. 19.45
Solidarność według kobiet, Polska 2014, dokument (103 min), reż. Marta Dzido i Piotr Śliwowski, scen. Marta Dzido. Po seansie spotkanie z Piotrem Śliwowskim.
Film opowiada o kobietach wypchniętych z historii związku zawodowego, jego założycielkach i działaczkach. Wiele przeszły w życiu, za działalność niejednokrotnie zapłaciły szczęściem rodzinnym. Emigrowały, popadały w biedę. Przede wszystkim nie uczestniczyły w obradach Okrągłego Stołu, były mu przeciwne. Dziś, jak reszta społeczeństwa, są podzielone w kwestii oceny przemian w Polsce.
11 czerwca (piątek)
 
Godz. 18.15
Kedi – sekretne życie kotów, Turcja 2016, dokument (80 min), reż. Ceyda Torun.
Spryciara, Przylepa, Sułtan, Flirciarz, Bestia, Szajba i Cwaniak to wyjątkowe kocie indywidualności, które są naszymi przewodnikami po Stambule, mieście z niezwykłą, sięgającą tysięcy lat historią i zarazem jedynym w swoim rodzaju najprawdziwszym kocim imperium. Oglądamy z bliska ich codzienne życie i spotkania z mieszkańcami.
 
Godz. 19.45
Marzenia, Łotwa 2016, dramat (104 min), reż. i scen.: Renars Vimba.
Surowy dramat o dojrzewaniu rozgrywający się na łotewskiej wsi. 17-latka mieszka z młodszym bratem i babcią. Rodzeństwo czuje się opuszczone po śmierci ojca i wyjeździe matki do Anglii. Kiedy umiera babcia, brat i siostra, aby nie trafić do sierocińca, utrzymają ten fakt w sekrecie. Młodą kobietę czekają coraz trudniejsze wyzwania. Film nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie w sekcji Generacja / 14 plus był wyświetlany na wielu festiwalach młodzieżowych.

12 czerwca (sobota)
 
Godz. 18.15
Tony Halik, Polska 2020, dokument (90 min), scenariusz i reżyseria Marcin Borchardt.
Film autora dobrze przyjętego przez publiczność dokumentu Beksińscy. Album wideofoniczny (2017). Korzystając z unikatowych materiałów archiwalnych Marcin Borchardt próbuje odpowiedzieć na pytanie: kim był Tony Halik , autor bardzo popularnych telewizyjnych programów podróżniczych.
 
Godz. 19.45
Słudzy, Słowacja, Rumunia, Czechy, Irlandia 2020, dramat (80 min), reż. Ivan Ostrochovsky. Po seansie spotkanie z historykiem kina prof. Jadwigą Huckova z UJ.
Jest rok 1980. Michał i Juraj to dwaj młodzi seminarzyści. Ich nauczyciele, z obawy przed likwidacją seminarium, idą na duże ustępstwa wobec partii komunistycznej. Seminarzyści muszą zdecydować, czy ulec pokusie współpracy z reżimem, czy też zachować wiarę.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy