Reklama

Kultura

Przemyśl w filmie “Śubuk”. Producenci hitów jak “Boże Ciało” pokazują zdjęcia

Alina Bosak
Dodano: 22.12.2020
52370_5
Share
Udostępnij
Aurum Film, producent takich filmów jak „Ostatnia rodzina” czy nominowane do Oskara „Boże Ciało”, zaprezentował pierwsze efekty pracy nad najnowszym dziełem. „Śubuk” to oparta na faktach opowieść o matce, która samotnie wychowuje i walczy o zmianę prawa dla swojego autystycznego syna. W filmie grają m.in. Małgorzata Gorol, Andrzej Seweryn i Aleksandra Konieczna. Produkcja otrzymała dofinansowanie z Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego i w październiku część zdjęć została zrealizowana na ulicach Przemyśla. Na razie filmowcy uchylają rąbka tajemnicy, pokazując zdjęcia razem z tymi, które powstały także w Warszawie. Premiera w 2022 roku.
 
To już kolejna współpraca Podkarpackiej Komisji Filmowej z Aurum Film. Po sukcesach Bożego Ciała”, które do Jaślisk w Beskidzie Niskim przyciągnęły kolejnych turystów, nie dziwi, że komisja zarządzająca Podkarpackim Regionalnym Funduszem Filmowym znów zdecydowała się na finansowe wsparcie tej producenckiej ekipy. W ten sposób Podkarpacie, obok Canal+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, ma swój udział w powstaniu „Śubuka”. Dziwnie brzmiący tytuł to słowo wypowiadane przez chorego na autyzm chłopca, wokół którego toczy się akcja. Jest to jedyne słowo, jakie potrafi on wypowiedzieć.
 
 
Fot. Robert Jaworski Aurum Film
 
Historia, którą zdecydował się opowiedzieć reżyser Jacek Lusiński, inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. Dotyczy młodej matki autystycznego chłopca, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji. Jest 1989 rok. Młoda dziewczyna, Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i namawia ją do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to właśnie „śubuk”. Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm.
 
 
Fot. Robert Jaworski Aurum Film
 
Maryśka początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa, który – słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu – donosi na policję, że ta znęca się nad synem. Maryśka jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Wie bowiem, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, ale wymaga więcej uwagi i cierpliwości od otoczenia. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maryśka odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie. 
 
 
Fot. Robert Jaworski Aurum Film
 
Film podejmuje temat, który dziś często jest poruszany w publikacjach prasowych i społecznych dyskusjach. Trafia w moment, kiedy wiele mówi się o sytuacji samotnych matek wychowujących niepełnosprawne dzieci, o aborcjach motywowanych upośledzeniem płodu. To jeden z powodów, które budzą zainteresowanie produkcją. Ale nie tylko. Widzowie są także ciekawi, czy kolejne dzieło Aurum Film powtórzy sukces „Bożego Ciała”. Reżyser Jacek Lusiński znany ze swojego ostatniego poruszającego obrazu „Carte Blanche”. Wspólnie z Szymonem Augustyniakiem jest on również autorem scenariusza, który wygrał prestiżowy konkurs Script Pro w 2019 roku. W roli głównej, po raz pierwszy w swojej karierze, występuje aktorskie odkrycie ostatnich lat, Małgorzata Gorol, znana m.in. z filmów „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej i „Magnezja” Maćka Bochniaka. Wspierają ją: nagradzany na całym świecie za rolę w filmie „Ostatnia Rodzina” Andrzej Seweryn; kilkukrotna laureatka Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł Aleksandra Konieczna („Ostatnia Rodzina”, „Boże Ciało”); odkrycie głośnego serialu HBO, „Ślepnąc od świateł” Marta Malikowska, gwiazda serialu „Chyłka” Filip Pławiak oraz po raz pierwszy na ekranie Wojtek Krupiński. 
 
 
Fot. Robert Jaworski Aurum Film
 
Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham, producenci filmowi z Aurum Film postawili również na współpracę z Podkarpaciem. A odpowiedzialny za scenografię Marek Zawierucha („Boże Ciało”) odnalazł odpowiednie plenery w Przemyślu. To miasto w ostatnich latach cieszy się dużym zainteresowaniem filmowców. Podkarpacka Komisja Filmowa kieruje tam szczególnie tych twórców, szukających miejsc, które zachowały klimat miasta przedwojennego lub wojennego. W „Śubuku” Przemyśl udaje jednak rzeczywistość końca PRL i początku III RP. 
 
Zdjęcia do „Śubuka” rozpoczęły się w październiku 2020 i potrwają do maja 2021. Powstają głównie w Przemyślu i Warszawie. Premiera filmu została zaplanowana w 2022 roku.
 
Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, prowadzony przez Podkarpacką Komisję Filmową powstał po to, by zachęcać producentów do realizowania filmów na Podkarpaciu. Koproducentem dofinansowanych w ten sposób dzieł jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Środki pochodzą z budżetu Województwa Podkarpackiego oraz Miasta Rzeszów.
 
 
Fot. Robert Jaworski Aurum Film
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy