Reklama

Kultura

Tablica pamiątkowa Freda Zinnemanna na Rynku

Aneta Gieroń
Dodano: 11.12.2023
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Freda Zinnemanna. Od lewej: dr Grażyna Bochenek, Tim Zinnemann, Konrad Fijołek. Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Freda Zinnemanna. Od lewej: dr Grażyna Bochenek, Tim Zinnemann, Konrad Fijołek. Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów
Share
Udostępnij

W poniedziałek, w symboliczne samo południe Tim Zinnemann, syn Freda Zinnemanna, światowej sławy reżysera, laureata 4 Oscarów, który urodził się w Rzeszowie, odsłonił pamiątkową tablicę na kamienicy nr 3, gdzie Fred Zinnemann spędził pierwsze lata swojego życia. W odsłonięciu towarzyszyli mu: Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa oraz dr Grażyna Bochenek, która napisała książkę poświęconą reżyserowi – “Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie”.

Rzeszowska dziennikarka ustaliła, że Fred Zinnemann urodził się 29 kwietnia 1907 roku w Rzeszowie. Mieszkał z rodzicami w kamienicy przy ulicy Rynek 3 (w 1907 roku był to adres Rynek 5), natomiast urodził się kilka kamienic obok, pod adresem Rynek 7 (ówczesny adres Rynek 9). W kamienicy Rynek 3 rodzina Zinnemannów wynajmowała mieszkanie na pierwszym piętrze, w tym miejscu mieścił się także gabinet lekarski Oskara Zinnemanna – ojca Freda.

– To wzruszający moment dla miasta i jego mieszkańców. Odsłaniamy tablice ku czci wybitnego twórcy, który z tego miejsca pochodzi, który w tej kamienicy mieszkał. Oddajemy hołd pamięci Freda, ale i całej społeczności żydowskiej, która tutaj żyła i tworzyła nasze miasto – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Tim Zinnemann, syn Freda Zinnemanna w Rzeszowie

– Jestem zaszczycony, że mogę tutaj być i dziękuję prezydentowi oraz jego służbom za przygotowanie tej uroczystości. To wspaniały i wzruszający moment, a dla mnie okazja do zgłębienia historii mojej rodziny – stwierdził Tim Zinnemann.

Rodzina Zinnemannów należała do licznej wówczas w mieście społeczności żydowskiej. Pierwsze lata życia Fred Zinnemann spędził w mieście wielonarodowym i wielowyznaniowym.  W 1918 roku, 14 radnych Rady Miejskiej było pochodzenia żydowskiego. W latach 1913–1935, gdy burmistrzem Rzeszowa był Roman Krogulski, funkcję wiceburmistrza sprawował Wilhelm Hochfeld. Podczas spisu ludności w 1910 roku rodzice Freda jako język „potoczny” wskazali język polski. Gdy Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość, Zinnemannowie mieszkali już w Wiedniu.

W latach 1927–1928 Fred Zinnemann uczył się techniki operatorskiej w Paryżu, w roku 1929 przeniósł się do Berlina i jeszcze w tym samym roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Pierwszego Oscara otrzymał w 1952 roku za krótkometrażowy film dokumentalny „Benjy”, kolejne statuetki przypadły mu za „Stąd do wieczności” (najlepsza reżyseria, 1954) oraz „Oto jest głowa zdrajcy” (najlepszy film oraz najlepsza reżyseria, 1967).

Po odsłonięciu tablicy w Kinie Zorza odbyło się spotkanie z Timem Zinnemannem i dr Grażyną Bochenek, która opowiedziała o rzeszowskich korzeniach twórcy „W samo południe”. 

Autorami projektu i wykonania tablicy są Wioletta Buczek – Warszawa i Sebastian Warszawa z pracowni ART Sewi.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy