Reklama

Kultura

Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 24.09.2023
Fot. Archiwum Muzeum Okręgowego w Rzeszowie
Fot. Archiwum Muzeum Okręgowego w Rzeszowie
Share
Udostępnij

W czwartek, 28 września o godz. 17.30 spacer miejski „Zatrzymane w kadrze. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji”. Start obok pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Wolności w Rzeszowie. Spacer poprowadzi Marta Wójcik ze Stowarzyszenia Rajsze. Udział jest bezpłatny.

Salon fryzjerski Markusa Goldmana, sklep z towarami mieszanymi Izaka Berla, restauracja Wiktora Pantoła, czy zakład mechaniczny Franza Kaniewskiego, to miejsca uwiecznione na fotografiach z kolekcji Zbigniewa Tybury, znajdujące się w zbiorach Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

Spacer śladami Żydów z Rzeszowa

Sklepy te, zakłady i warsztaty funkcjonowały w Rzeszowie podczas okresu niemieckiej okupacji. Dzisiaj nie mamy już możliwości zaopatrzenia się w towary bławatne u Sary Tannenbaum czy części rowerowe u Pani Kasprzak, ale w trakcie spaceru będzie można odwiedzić miejsca, w których lokale te się znajdowały. Uczestnicy spaceru przejdą przez rzeszowskie Śródmieście ze zdjęciami witryn, które wykonał fotograf podczas drugiej wojny światowej.

Tamten Rzeszów, miasto przenikających się kultur i języków, dzięki fotografiom uwieczniony i na chwilę zatrzymany w kadrze.

Spacer miejski “Zatrzymane w kadrze. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji” jest częścią projektu pt. “Pozostanie pamięć. Rzeszowscy Żydzi w czasie okupacji”, realizowanego przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa, dofinansowanego ze środków grantowych Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz z budżetu Gminy Miasto Rzeszów. Organizatorem jest Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa. Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Rajsze, Rzeszowskie Piwnice, Estrada Rzeszowska.

Spacer poprowadzi Marta Wójcik, kierowniczka Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2016 roku współpracuje z Zakładem Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii UR, podejmując działania mające na celu upamiętnienie rzeszowskich Żydów. W 2016 roku przygotowała wystawę pod tytułem „Śladami rzeszowskich Żydów” i również od tego roku prowadzi autorskie spacery o takiej tematyce, które w latach 2016-2019 odbywały się podczas rzeszowskiego Święta Paniagi.

W 2017 roku przygotowała wystawę pod tytułem „Rzeszów we wspomnieniach Żydów, przedwojennych mieszkańców miasta. Korespondencja ze zbiorów Bogusława Kotuli”. W tym samym roku współpracowała z Dwujęzycznym Liceum Uniwersyteckim w ramach programu „Szkoła Dialogu”, który miał na celu zachęcić uczniów szkół ponadgimnazjalnych do poznania historii i kultury lokalnej społeczności żydowskiej. Również w 2017 roku zorganizowała wydarzenie „Żydowskie motywy w Rzeszowie”, podczas którego odbył się recital pieśni żydowskich w wykonaniu Izabelli Rzeszowskiej, aktorki Teatru Żydowskiego w Warszawie, oraz pokaz filmów biorących udział w Festiwalu Filmów Żydowskich w Warszawie.

W styczniu 2020 roku przygotowała wystawę „Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. W październiku 2021 prowadziła wydarzenia towarzyszące rzeszowskiej edycji wystawy plenerowej „Pełno ich nigdzie” autorstwa Muzeum Żydów Polskich Polin. Od 2022 roku jest sekretarzem Stowarzyszenia Rajsze.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy