Reklama

Kultura

Ruszyła 22. edycja Millennium Docs Against Gravity Film Festival

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dodano: 11.05.2025
fot. Danuta Matloch/MKiDN
fot. Danuta Matloch/MKiDN
Share
Udostępnij

“Między nami cały świat” to hasło tegorocznej edycji festiwalu filmów dokumentalnych “Millenium Docs Against Gravity”. Program skupia się na relacjach międzyludzkich i poczuciu wspólnoty. W inauguracji 22. edycji Millennium Docs Against Gravity, która odbyła się 8 maja 2025 r. w Warszawie, wzięła udział Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Festiwal trwa od 9 do 18 maja w siedmiu polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi i Bydgoszczy. Od 20 maja do 2 czerwca festiwalową selekcję filmów będzie można oglądać online.

Millennium Docs Against Gravity to nie tylko przegląd znakomitych filmów z całego świata – to także przestrzeń dialogu, refleksji, krytycznego myślenia. Przestrzeń, która inspiruje i porusza, czasem burzy naszą strefę komfortu, ale zawsze zostawia nas z czymś więcej niż tylko estetycznym wrażeniem – zostawia z odpowiedzialnością. Zwycięzcy konkursu głównego daje możliwość uzyskania nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz ubiegania się o statuetkę Oscara – mówiła Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Hasło tegorocznej edycji festiwalu „Między nami cały świat” odnosi się do poczucia wspólnoty. To także ukłon w stronę niezwykłej pracy twórczyń i twórców, którzy ukazują nam otaczającą nas rzeczywistość, ale również do magicznej więzi, jaka wytwarza się na sali kinowej. Życzę wszystkim uczestnikom Festiwalu, abyśmy tę magiczną więź poczuli podczas czekających nas seansów filmowych – dodała.

Co zobaczymy podczas tegorocznej edycji festiwalu?

W programie 22. edycji Millennium Docs Against Gravity Film Festival znalazło się ponad 150 tytułów, które debiutowały na największych festiwalach filmów – od Sundance i Berlinale po Wenecję i Cannes. Można tam znaleźć zarówno kameralne wideoeseje („Trans Memoria”), jak i pełne rozmachu produkcje, które dokumentują to, co bliskie („Pieśń płonącej ziemi”), ale też to, co dzieje się na drugim końcu świata („Samotnia Bogancloch”). Nie zabraknie tradycyjnych dokumentów („Zapaleńcy. Historia polskiego filmu animowanego”), jak również filmowych eksperymentów („Czy maszyny śnią o śmierci?”).

Co roku w programie Millennium Docs Against Gravity pojawiają się nowe sekcje tematyczne, które poruszają zagadnienia szczególnie ważne dla twórców i twórczyń w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W tym roku zaprezentowanych zostanie 5 nowych sekcji:

  • Nauki polityczne
  • O fotografii
  • Redakcja śledcza
  • Amerykańskie kontrasty
  • Kobiety zmieniają świat.

Natomiast w Konkursie Polskim Millennium Docs Against Gravity zobaczymy 10 filmów:

  • „Pociągi” – reż. Maciej Drygas, prod. Vita Zelakeviciute,
  • „Zaufaj mi” – reż. Joanna Ratajczak, prod. Stanisław Zaborowski,
  • „Gość” – reż. Zuza Solakiewicz, Zvika Gregory Portnoy, współreż. Michał Bielawski, prod. Maria Krauss,
  • „Kompleta” – reż. Maga Hueckel, Tomasz Śliwiński, prod. Katarzyna Malinowska,
  • „Król Maciuś Pierwszy” – reż. Jaśmina Wójcik, prod. Marta Dużbabel,
  • „Listy z Wilczej” – reż. Arjun Talwar, prod. Karolina Śmigiel,
  • „Mój drogi Theo” – reż. Alisa Kovalenko, prod. Kasia Kuczyńska,
  • „Pasażer Andrzej Munk” – reż. Michal Bielawski, prod. Katarzyna Malinowska,
  • „Pod powierzchnią” – reż. Kinga Michalska, prod. Ania Gawlita,
  • „Das Deutsche Volk” – reż. Marcin Wierzchowski.

» Zapoznaj się z kalendarzem Festiwalu: mdag.pl/22/pl/warszawa/calendar/show

Millennium Docs Against Gravity Film Festival

Największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce, odbywający się co roku w maju. Jako jedyny festiwal filmowy w Europie odbywa się w tym samym czasie w 7 miastach – w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy.

Millennium Docs Against Gravity Film Festival był pierwszym festiwalem w Polsce, który wprowadził konkurs na najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. W 2022 roku decyzją Europejskiej Akademii Filmowej otrzymał prawo nominowania filmów do Europejskiej Nagrody Filmowej. W tym roku zwycięzca konkursu głównego będzie mógł ubiegać się o Oscara.

Millennium Docs Against Gravity jest współzałożycielem i członkiem sieci Doc Alliance, która skupia 7 kluczowych europejskich festiwali filmów dokumentalnych. Oprócz Millennium Docs Against Gravity sieć tworzą: CPH: DOX Copenhagen, DOK Leipzig, IDFF Jihlava, FID Marsylia, Visions du Réel Nyon i Doclisboa.

W 2025 roku Festiwal otrzymał dofinansowanie w wysokości 400 000 zł z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Film” jako zadanie wysokobudżetowe. Polski Instytutu Sztuki Filmowej w ramach Programów Operacyjnych na organizację wydarzenia przyznał 700 000 zł.

» Dowiedz się więcej o Festiwalu mdag.pl/22/pl/warszawa/page/O-festiwalu-15

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy