Reklama

Kultura

Bralczyk o prawdzie w języku. WSIiZ wraca z cyklem “Wielkie pytania w nauce”

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 02.12.2020
52136_bralczyk
Share
Udostępnij
Prof. Jerzy Bralczyk będzie w styczniu gościem piątego cyklu otwartych wykładów „Wielkie pytania w nauce”, organizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz Fundację „Tygodnika Powszechnego”. Wykłady wybitnych postaci świata nauki i kultury cieszą się w Rzeszowie wielką popularnością. Temat i miejsce determinują czasy, w jakich dziś żyjemy. Spotkanie odbędzie się więc w Internecie, a mowa będzie o „Prawdzie w języku”.
 
Prawda jest jedną z podstawowych wartości, obok platońskiego Piękna i Dobra. A jednak… – Mamy ambiwalentny stosunek do prawdy, która z jednej strony jest święta i wspaniała, a z drugiej potrafi kłuć w oczy – zauważa prof. Jerzy Bralczyk, zapowiadając wykład „Prawda w języku”, w którym rozważy, jak o prawdzie mówimy, ale też jaki mamy do niej stosunek. 
 
 
Prof. Jerzy Bralczyk – wybitny językoznawca, profesor nauk humanistycznych, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki – wykład otwarty wygłosi w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w ramach V edycji cyklu „Wielkie pytania w nauce” i będzie częścią obchodów jubileuszu 25-lecia WSIiZ. 
 
Prof. Bralczyk dwukrotnie już był gościem „Wielkich pytań w nauce“, organizowanych pod patronatem „Tygodnika Powszechnego”. Słuchały go wtedy nie tylko osoby, które przyszły na wykład do Filharmonii Podkarpackiej, ale również tysiące internautów. Wykłady zostały bowiem zarejestrowane i do dziś można je obejrzeć w sieci. Wykłady prof. Bralczyka cieszą się ogromną popularnością, a ten pt. „Jak mówić, żeby nas słuchano?” został wyświetlony blisko 5 i pół miliona razy. Z kolei filmowy zapis drugiego spotkania, w którym poza prof. Jerzym Bralczykiem wziął także udział Michał Ogórek, zatytułowanego „Sztuka rozmowy”, ma na swoim koncie prawie pół miliona wyświetleń.
 
Trzeci wykład profesora, o prawdzie w języku, ze względu na pandemię COVID-19 odbędzie się wyłącznie online. Planowany termin wydarzenia to styczeń 2021. Wykład będzie miał charakter otwarty. Może wziąć w nim udział każdy zainteresowany, jednak konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Formularz dla zainteresowanych wykładem jest już aktywny. Natomiast szczegóły spotkania zostaną podane niebawem na stronie internetowej „Wielkie Pytania w Nauce”.
 
Wśród osób zarejestrowanych na spotkanie rozlosowane zostaną książki z dedykacją profesora Bralczyka: „Pokochawszy. O miłości w języku”, „Zwierzyniec” i „Kiełbasa i sznurek” (współautor: Michał Ogórek).
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy