Reklama

Kultura

Wirtualne zwiedzanie muzeum i album Edwarda Janusza do ściągnięcia

Alina Bosak
Dodano: 15.04.2020
50537_janusz
Share
Udostępnij
W Internecie muzealne obiekty można obejrzeć dokładniej niż w samym muzeum, a książka w formie pdf ściągnięta na pulpit komputera zajmuje mniej miejsca niż album na półce – dlatego osoby ciekawe historii Rzeszowa, regionu, ale i Polski, nie zawiodą się zaglądając na strony, które przygotowało Muzeum Okręgowe w Rzeszowie i inne muzealne placówki. Wśród rarytasów jest m.in. możliwość ściągnięcia albumu ze zdjęciami minionych pokoleń rzeszowian autorstwa Edwarda Janusza.
 
Chociaż podkarpackie muzea są zamknięte, to działają poprzez swoje strony internetowe. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie obchodzi w tym roku 85-lecie i o kawałkach swojej historii przypomina, korzystając m.in. z portalu społecznościowego Facebook, gdzie codziennie zamieszczamy są posty. 
 
Dzięki realizowanym w ostatnim czasie projektom polskie muzea można zwiedzać wirtualnie. Dotyczy to także muzeów w regionie. Wystarczy skorzystać z portalu Wirtualne Muzea Podkarpacia, gdzie prezentowane są nie tylko eksponaty Muzeum Okręgowego w Rzeszowie
 
Na www.wmp.podkarpackie.pl, oprócz muzeum rzeszowskiego, możemy zapoznać się także z ofertą innych podkarpackich muzeów, w Przemyślu, Sanoku, Łańcucie, Stalowe Woli, Krośnie, Strzyżowie i wiele innych.
 
Rzeszowskie muzeum szczególnie zaprasza na wystawę online pt. „Budynek Dawnego Klasztoru Pijarów”. Powiązana jest ona z jubileuszem 85-lecia i przybliża historię zabytkowego gmachu, w którym mieści się Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Również na stronie muzeum prezentowany jest cykl pt. „Z muzealnego skarbca – przegląd nowych eksponatów na 85-lecie muzeum”. Co tydzień aktualizacja i opis nowego obiektu.
 
Będą na takiej wirtualnej wyprawie warto zajrzeć do muzealnej Galerii Malarstwa Polskiego. Zobaczymy w niej 10 obrazów wybitnych artystów (m.in. Olgi Boznańskiej), które muzeum zakupiło ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, intensywnie śledząc rynek sztuki, by ściągnąć do Rzeszowa wyjątkowe dzieła.
 
Album z fotografiami Edwarda Janusza
 
Muzeum umożliwia również ściągnięcie jednego ze swoich ostatnich wydawnictw – albumu „Rzeszowianie – porter własny. Fotografie z kolekcji Edwarda Janusza w zbiorach Muzeum Okręgowego w Rzeszowie” – w formie pdf. To książką, którą podczas premiery w muzeum można było otrzymać za darmo. Zainteresowanie było wtedy tak ogromne, że wszystkie egzemplarze szybko znalazły nowych właścicieli. To piękne wydawnictwo warto mieć także w swoim komputerze. 
 
Wirtualną galerię zdjęć Edwarda Janusza ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie prezentuje na swojej stronie Muzeum Historii Miasta Rzeszowa. 
Muzeum Historii Rzeszowa prowadzi także interesujący profil na portalu społecznościowym.
 
Zamieszcza tam cykliczne bloki postów poświęcone następującym tematom: „Znani i nieznani – rzeszowskie biografie”, „Muzealny kącik dla dzieci” – ciekawostki, zagadki, zadania dla najmłodszych, „Galicja na półmisku” – historie kulinarne, „Ze sztambucha…” – podkarpackie opowieści z czasów dalszych i bliższych, w tym także o Rzeszowie powojennym oraz fotografie „Z muzealnego albumu”, czyli prezentacje ciekawych archiwalnych zdjęć, a także sporą dawkę historycznych ciekawostek z dziejów Rzeszów i regionu.
 
Na swoje strony zaprasza także Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie można zwiedzać wirtualnie. Ciekawe prezentacje umieszcza również na swojej stronie i profilu w mediach społecznościowych.
 
W Internecie zobaczyć można między innymi instrumenty ludowe i kolekcję strojów ludowych z terenu Podkarpacia oraz cykl tekstów „Alfabet Kotuli” dedykowany patronowi muzeum Franciszkowi Kotuli. W tym roku przypada 120 rocznica jego urodzin.
 
Znajdziemy tu także „Muzyczny Folklor Podkarpacia. Badania Terenowe” – interesujący wybór materiałów źródłowych w postaci linii melodycznych pieśni i utworów instrumentalnych, zapisów nutowych, fotografii oraz wywiadów zrealizowanych na terenie Podkarpacia.
  
Inny ciekawy zbiór to „Międzypokoleniowa sztafeta folkowa” – wybór materiałów źródłowych dotyczących m.in. przemian w obrębie repertuaru muzycznego oraz składu kapel i orkiestr weselnych z zaakcentowaniem ich współczesnej roli i znaczenia dla kierunków rozwoju muzyki terenów wiejskich, jak również zjawisko reinterpretacji folkloru muzycznego. Dokumentacja dotycząca również orkiestr dętych w regionie.
 
Zainteresowani muzyką i folklorem powinni zajrzeć także na portal „Muzyczne Podkarpacie”, gdzie znajdą wybór materiałów źródłowych, dotyczących działalności muzycznej mieszkańców miast i wiosek Podkarpacia, tj. kapel ludowych i orkiestr dętych.
 
Muzeum Etnograficzne poleca także trzy filmy: „Błażowa. Pisanki” (2019), dokumentujący jedną z tradycji wielkanocnych w regionie, „Zapisane w terenie…” (2017), ukazujący wciąż żywą tradycję wytwarzania instrumentów muzycznych na terenie dawnej Rzeszowszczyzny oraz „Siła tradycji” (2014), paradokument poruszający m.in. aspekt przekazu międzypokoleniowego w zakresie tradycji folkloru muzycznego Podkarpacia.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy