Reklama

Kultura

O seksualności na “Wielkich Pytaniach w Nauce”

Opracowanie Natalia Chrapek
Dodano: 31.01.2020
49560_ludzie
Share
Udostępnij
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”. Już 19 lutego o godz. 17. w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się spotkanie „Seksualność człowieka – prawdy i mity” z udziałem prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza oraz ojciec Ksawerego Knotza.
 
Seksualność. Z jednej strony źródło satysfakcji i przyjemności, z drugiej – przyczyna frustracji, niepokoju, a nawet wstydu i traumy. Choć wiąże się głównie ze sferą intymną, stanowi też obiekt analiz społecznych oraz… politycznych. Nie sposób oddzielić jej od kultury, religii i moralności. Wydawać by się mogło, że w XXI wieku nie skrywa przed nami już żadnych tajemnic. Wprawdzie zaczynamy rozmawiać o niej bez większego skrępowania, jednak nadal wierzymy w wiele fałszywych mitów i błędnych wyobrażeń na temat intymnych relacji. O faktach i przekłamaniach związanych z naszą seksualnością  opowiedzą 19 lutego o godz. 17. w Filharmonii Podkarpackiej kolejni goście cyklu „Wielkich Pytań w Nauce” – psychiatra oraz seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz oraz o. dr Ksawery Knotz – teolog, duszpasterz małżeństw i rodzin.

Pierwszy z nich, psychiatra i psychoterapeuta, jest ekspertem z zakresu seksuologii. To również konsultant krajowy w tej dziedzinie, a także profesor nauk medycznych.  Zawodowo związany m.in. z Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. W latach 1995–1996 był ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie edukacji seksualnej, a w latach 1996–1998 liderem programu edukacji seksualnej Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ma na swoim koncie wiele prac, zwłaszcza o seksuologii. Opublikował również sporo pozycji popularnonaukowych. Część z nich wydawał pod pseudonimem Leo Oldwitch. Współpracował ze stacją telewizyjną TVN Med jako gospodarz programów na temat seksuologii. 
 
Drugim uczestnikiem debaty na temat seksualności Polaków będzie Ksawery Knotz, który od 1991 roku jest kapłanem w zakonie Braci Mniejszych Kapucynów. Studiował na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie, we Fryburgu i na KUL-u. Był m.in. duszpasterzem akademickim, prowadził grupę Odnowy w Duchu Świętym i wspólnotę neokatechumenalną. Na co dzień wykłada teologię pastoralną w Wyższym Seminarium Duchownym Braci Mniejszych Kapucynów. Po publikacji swojej książki „Seks jakiego jeszcze nie znacie. Dla małżonków kochających Boga” i po kontrowersjach, jakie swoją treścią wzbudziła, o.Ksawery Knotz stworzył w 2004 roku portal internetowy www.szansaspotkania.net, poświęcony problemom współżycia seksualnego. Strona skierowana jest do małżeństw kształtujących życie seksualne według nauki Kościoła katolickiego. 
 
– W czasie spotkania postaramy się zaprezentować wszechstronne i interdyscyplinarne podejście do zrozumienia płciowości człowieka. Zapytamy jak być szczęśliwą istotą seksualną oraz jak należy rozumieć seksualność w świetle etyki chrześcijańskiej? Na czym polega magia cyberseksu? I w końcu poszukamy odpowiedzi na pytanie: Co zrobić by seks był źródłem wielkiej radości, ale nie problemów; stanowił o sile człowieka, a nie był przyczyną jego słabości? – zapowiadają organizatorzy wydarzenia. 
 
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny pod warunkiem rezerwacji biletu na stronie internetowej. W dniu wykładu zajmowanie miejsc będzie możliwe od godz. 16. Rezerwacja biletów jest ważna do godz. 16:30. Po spotkaniu istnieje możliwość nabycia publikacji prelegentów oraz uzyskania autografów. 
 
Cykl wykładów popularnonaukowych pt. „Wielkie Pytania w Nauce” Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie realizuje we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym” od roku 2016. Do tej pory w  trzech edycjach cyklu udział wzięli m.in.: prof. Jerzy Bralczyk, ks. prof. Michał Heller, prof. Michał Jakowicz, śp. prof. Jerzy Vetulani, prof. Stefan Chwin, Anna Dymna, dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska oraz ks. prof. Alfred Wierzbicki. 
 
 
Fot. Materiały prasowe.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy