Reklama

Kultura

Prace artystów ceramiki z całej Polski w Galerii Miejskiej ZSP w Rzeszowie

Alina Bosak
Dodano: 17.01.2020
49059_wystawa
Share
Udostępnij
Oryginalne dzieła sztuki, przedstawiające ludzkie postaci, fauny, anioły, jak i abstrakcyjne formy zobaczyć można do końca stycznia na wystawie w Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie. To efekt XIII Ogólnopolskiego Pleneru Ceramicznego dla Nauczycieli Szkół Plastycznych „Ceramiczne Dialogi” w Nowym Wiśniczu, w którym od kilkunastu lat uczestniczą także rzeszowscy artyści.
 
– Plener Ceramiczny dla Nauczycieli Szkół Plastycznych „Ceramiczne Dialogi” organizowany jest od 20 lat Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie i Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Impreza odbywa się co dwa lata. W 13. edycji, która odbyła się w lipcu 2019 roku wzięło udział 15 artystów – pedagogów ceramików i rzeźbiarzy, a także inni twórców zainteresowani tą formą artystycznych działań. 

– Jeżdżę tam niemal od początku. W urokliwym miasteczku, jakim jest Nowy Wiśnicz panuje niesamowicie twórcza atmosfera i powstaje wiele prac – opowiada Anna Hass-Brzuzan, która osiem lat temu stworzyła w Zespole Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie pracownię ceramiki i od kilku, wspólnie z Moniką Tohl, uczy młodzież, jak z gliny i szkliwa tworzyć artystyczne formy. Obie uczestniczyły w plenerze. Bywalcem tego wydarzenia jest także ceniony rzeszowski rzeźbiarz, mąż Anny, Krzysztof Brzuzan.
 
– Pracowaliśmy wspólnie przez dwa tygodnie – tworząc, dyskutując o sztuce i kształceniu młodych ceramików – opowiada Monika Tohl. – W piecach, które posiada tamtejsza szkoła plastyczna, można wypalać duże formy. Nawet do 1,60 m. Plener jest więc dla nas okazją stworzenia dzieł, jakich w Rzeszowie przygotować nie możemy. 
 
 
Anna Hass-Brzuzan i Monika Tohl. Fot.Archiwum
 
– W przypadku prac ceramicznych jednak nie tylko wielkość pieca jest ograniczeniem – zastrzega Anna Hass-Brzuzan. – Ograniczone są także możliwości artysty. Buduje się przeważnie cienkimi wałeczkami, zaczynając od dołu, formując kształt kolejnymi pierścieniami. Na pewnej wysokości, pod ciężarem gliny praca zaczyna „siadać” trzeba ją podtrzymać podpórkami i podsuszyć. Dopiero, kiedy stwardnieje, można pracować dalej. Jednym z najtrudniejszych etapów pracy jest szkliwienie. Malowanie ceramicznej formy, czyli pokrywanie jej szkliwem, którego w trakcie nakładania jest zazwyczaj białe, a rzeczywisty kolor pojawia się dopiero po wypalaniu, bywa dla twórcy stresujące. Nigdy nie wiadomo, co zobaczy po otwarciu pieca. 
 
A mimo to kolory na dziecięcych postaciach ulepionych przez Annę Hass-Brzuzan harmonijnie się przenikają. Tańczą na sukienkach, na których artystka odcisnęła misterne wzory koronek. Również na ceramiczną postać postawiła Monika Tohl, wydobywając z gliny twarz córki, i Krzysztof Brzuzan, który wyrzeźbił głowę Żyda. 
 
Wystawa „Ceramiczne Dialogi” wcześniej gościła w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach. W Rzeszowie będzie prezentowana do końca stycznia br. Galeria Miejska ZSP mieści się przy szkole. Warto dodać, że pracownia ceramiki artystycznej w rzeszowskim „plastyku” należy do niewielu tego typu, szkolnych pracowni w Polsce. W całym kraju jest takich zaledwie kilka. Tymczasem wyposaża absolwenta w umiejętności, które pozwalają tworzyć oryginalne przedmioty użytkowe – wazony, stoliki, czy ozdoby ogrodowe już na etapie szkoły. 
 
 
Wystawę można w Galerii Miejskiej oglądać do końca stycznia 2020 r. Fot. Monika Tohl
 
Uczestnicy pleneru i wystawy:
 
1. Będkowska-Salbert Beata – Pałac Młodzieży, Katowice
2. Brzuzan Krzysztof – emerytowany nauczyciel – Zespół Szkół Plastycznych, Rzeszów
3. Hass-Brzuzan Anna – Zespół Szkół Plastycznych, Rzeszów
4. Hyży Wojciech – Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, Nowy Wiśnicz
5. Kaczmarczyk Urszula – Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych, Tarnowskie Góry
6. Karecka Agnieszka – Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, Nowy Wiśnicz
7. Kobiela Paulina – studentka konserwacji ceramiki Akademii Sztuk Pięknych, Wrocław
8. Kopańczyk Henryk – Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, Nowy Wiśnicz
9. Kurdziel-Kasprzyk Danuta – Liceum Sztuk Plastycznych, Zabrze
10.Nitendel Sławomir – Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, Nowy Wiśnicz
11.Rekieć Mirosław – Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, Nowy Wiśnicz
12.Studziżba Barbara – Pałac Młodzieży, Katowice
13.Szpak Jacek – Zespół Sztuk Plastycznych, Radom
14.Tohl Monika – Zespół Sztuk Plastycznych, Rzeszów
15.Wąsacz Michał – Zespół Państwowych Szkół Państwowych, Kraków
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy