„Malarstwo pełne życia i energii”, a artystka „niespokojnej naturze, otwarta na wielość technik i środków wyrazu, skłonna raczej do eksperymentowania, niż powielania sprawdzonych motywów” – tak opisują krytycy twórczość Kingi Kolouszek. Jej prace już od czwartku, 4 lipca będzie można obejrzeć w BWA w Rzeszowie na wystawie pt. „Quantum”. Tego samego dnia odbędzie się drugi wernisaż, na którym zaprezentowane zostaną prace powstałe podczas XVIII Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego Kolbuszowa 2018.
Te dwa wernisaże z pewnością łączy Kolbuszowa. Tutaj odbywa się co roku malarski plener, tutaj też w 1973 roku urodziła się Kinga Kolouszek – uznana na świecie artystka malarka.
Kinga Kolouszek jest absolwentką Liceum Plastycznego w Rzeszowie oraz Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Dyplom uzyskała w pracowni projektowania graficznego w 1998 roku pod kierunkiem prof. Juliana Pałki i prof. Mieczysława Wasilewskiego poszerzony o aneks z malarstwa, które studiowała m.in. pod kierunkiem prof. Ewy Pełki, prof. Dariusza Mląckiego, a także prof. Franciszka Starowieyskiego i prof. Zbigniewa Maciejewskiego. W 2000 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych i w 2002 roku związała się z grupą Emocjonalistów pod kierunkiem Lubomira Tomaszewskiego, z którą brała udział w wielu wystawach w USA i w Europie. W międzyczasie uczyła też w szkołach nowojorskich, brała udział w plenerach malarskich i prowadziła warsztaty artystyczne.
Interesuje ją nie tylko malarstwo figuratywne, ale także abstrakcyjne. Jej fascynację kolorem w pełni oddaje seria obrazów abstrakcyjnych inspirowanych fizyką kwantową – „Quantum”. W 2017 roku zaprezentowała je na wystawie, towarzyszącej międzynarodowej konferencji fizyków kwantowych na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. To właśnie te obrazy przedstawi teraz w Rzeszowie. Były już pokazywane na wielu wystawach, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie (2018), podczas Nocy Muzeów w Kolbuszowej (2018), a także w Luksemburgu (2019). Prace artystki znajdują się kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Podczas czwartkowego wieczoru w rzeszowskim BWA otwarta zostanie również poplenerowa wystawa, będąca pokłosiem uczestników 18-tego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego, który odbył się na przełomie czerwca i lipca 2018 roku w Kolbuszowej. To efekt dwutygodniowej pracy artystów malarzy i rzeźbiarzy z Polski oraz zagranicy m.in. z Ukrainy, Słowacji czy Stanów Zjednoczonych.
Fot. Materiały prasowe BWA w Rzeszowie
Na wystawie swoje prace zaprezentują się Anna Lupa-Suchy, Krystyna Bileńki, Katarzyna Cesarz, Helena Jacyno-Piaskowska, Alicja Nikiel, Valeria Moskvitina, Józefa Czachor, Kamil Juraśek, Aleksander Majerski, Klaudia Potapowa, Eugeniush Potapow, Anna Korzec, Andrzej Korzec, Karol Karwowski, Edward Kociański, Piotr Rędziniak, Maksymilian Starzec, Wojciech Trzyna, Zenon Kruszewski, Aleksander Grzybek, Helena Sadłek, Anna Maria Szpecht, Anna Gajova, Maryna Vorobiova, Wiesława Tomasik-Kruszewska, Marcin Lubera. Komisarzem pleneru jest od lat artysta plastyk Maksymilian Starzec, członek Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Rzeszowie.
Wernisaż obu wystaw odbędzie się w czwartek, 4 lipca, o godz. 18, w Domu Sztuki BWA przy ul. Jana III Sobieskiego w Rzeszowie. Wstęp na wernisaż wolny. Obie wystawy czynne będą do 28 lipca.