Reklama

Kultura

Festiwal Dziedzictwa Kresów z koncertem Marka Bałaty

Natalia Chrapek
Dodano: 06.06.2019
45977_dziewczyny
Share
Udostępnij
Wielkie święto muzyki, tańca, sztuki i kuchni regionalnej… 26 lipca rozpoczyna się Festiwal Dziedzictwa Kresów – impreza okrzyknięta niedawno najlepszym wydarzeniem historycznym. Przez tydzień w kilku miastach na wschodzie Podkarpacia odbywać się będą wystawy, inscenizacje, warsztaty, prelekcje, konkursy kulinarne i koncerty. Wśród nich koncert Marka Bałaty z zespołem – „Niemen Wspomnienie”. Wydarzenia towarzyszące potrwają aż do jesieni.

Festiwal wystartował w 2009 roku, ale na początku miał charakter lokalny. Z każdą kolejną edycją odwiedzało go coraz więcej osób, pojawiało się też sporo wystawców, a o Kresach rozmawiało się w szerszym kontekście niż kulinaria. Dlatego organizatorzy postanowili w 2016 roku zmienić formułę i z dawnego Festiwalu Kresowego Jadła uczynili Festiwal Dziedzictwa Kresów, który pielęgnuje spuściznę wschodnich terenów, promując ich kulturę, historię i obyczaje. 
 
Ostatnio „kresowa impreza” zwyciężyła w plebiscycie na „Wydarzenie Historyczne Roku 2018”. – Festiwal Dziedzictwa Kresów stał się rozpoznawalną marką w Polsce i poza jej granicami. Zwycięski tytuł potwierdza tylko jego rangę – mówi  Władysław Ortyl,  marszałek województwa podkarpackiego.  
 
Każdego roku w Lubaczowie oraz gminach Cieszanów, Horyniec-Zdrój, Lubaczów i Narol odbywa się wielka biesiada kresowa połączona z koncertami, wystawami, warsztatami, inscenizacjami, konferencjami, prelekcjami, kinem kresowym oraz tradycyjnym konkursem kulinarnym  i plenerową imprezą na zakończenie.  
 
Tegoroczna edycja festiwalu wychodzi jednak poza ziemię lubaczowską i wakacyjny okres. Wydarzenia związane z  festiwalem rozpoczęły się już 25 maja i potrwają do listopada, m.in. w Rzeszowie, Radrużu, Oleszycach, Podlesiu, Łukawcu, Chutorze Gorajec, Dubiecku, Przemyślu, Zarzeczu i Stalowej Woli. 

– Stawiamy sobie kolejne ambitne cele, wychodzimy do kolejnych środowisk, aby promować kulturę Kresów. Właśnie odbywają się spotkania dla nauczycieli, którzy mogliby przybliżać Kresy młodzieży, aby Kresy cały czas żyły w naszej świadomości i kulturze – podkreśla wójt Lubaczowa Wiesław Kapel. 
 
 
Fot. Archiwum Samorządu Województwa Podkarpackiego
 
Kluczowe wydarzenia podczas Festiwalu Dziedzictwa Kresów 
 
26 lipca – 4 sierpnia – Festiwal Dziedzictwa Kresów w Lubaczowie i innych miejscowościach Roztocza Wschodniego 
 
28 lipca – Msza Święta Kresowa
 
3 sierpnia – Rajd Rowerowy Dubiecko – Kresowa Osada 
 
4 sierpnia – Konkurs Kulinarny  
 
7 września – Niemen Wspomnienie – Koncert Marka Bałaty z zespołem
 
14 września 200-lecie Pałacu Dzieduszyckich w Zalesiu
 
28 – 29 września Śpiewnik Domowy Stanisława Moniuszki. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy