Reklama

Kultura

Podkarpackie Misterium Wielkopostne podąży Szlakiem Architektury Drewnianej

Natalia Chrapek
Dodano: 10.04.2019
45286_cerkieww
Share
Udostępnij
Już w najbliższą niedzielę, 14 kwietnia odbędzie się Misterium Męki Pańskiej, które podąży Szlakiem Architektury Drewnianej. Uczestnicy wyruszą do dawnej greckokatolickiej cerkwi pw. św. Michała Archanioła znajdującej się w Świątkowej Wielkiej w Beskidzie Niskim. Misterium rozpocznie się o godz. 15. 
 
Podkarpackie Misterium Wielkopostne z zabytkowymi świątyniami na Szlaku Architektury Drewnianej Podkarpacia w tle, jest częścią autorskiego projektu „Dwanaście mgnień tradycji. Pieśń w porach roku”. To koncepcja, która powraca do tradycji i rekonstrukcji dawnego repertuaru związanego z obrzędowością. Tematycznie będzie związana z porami roku, liturgią i obyczajami. 
 
Podkarpackie Misterium Wielkopostne oparte jest na Stacjach Jerozolimskich odnajdywanych przez lata w naszym regionie przez Bartosza Gałązkę. Dla uczestników będzie to symboliczna Droga Krzyżowa w całości wyśpiewana przez Zespół Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli oraz samych wiernych. 
 
 
Fot. Wikipedia
 
 – Podążamy za Chrystusem drogą przez mękę. Wyruszając na wędrówkę stajemy się nie tylko obserwatorami, ale przede wszystkim uczestnikami. Przeżywamy i rozważamy tę wielką tajemnicę poprzez śpiew tradycyjnych Stacji Jerozolimskich ubogaconych rozmyślaniami zaczerpniętymi z podkarpackich pieśni pasyjnych i staropolskich kancjonałów – mówi Barbara Bator, współorganizator Podkarpackiego Misterium Wielkopostnego na Szlaku Architektury Drewnianej. 
 
Wydarzenie rozpocznie się 14 kwietnia, w Niedzielę Palmową o godz. 15 w Świątkowej Wielkiej w Beskidzie Niskim. Uczestnicy Misterium wyruszą w kierunku miejscowej cerkwi, charakterystycznej dla zachodniej Łemkowszczyzny. Na bogate wyposażenie obiektu składają się m.in. ikonostas z pierwszej połowy XIX wieku, osiemnastowieczny, późnobarokowy ołtarz główny oraz kropielnica kamienna pamiętająca czasy XII wieku. W 1985 roku obiekt został wpisany na listę zabytków i włączony do podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej. Obecnie w cerkwi mieści się katolicki kościół filialny. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy