Reklama

Kultura

Vardanian i Legendy Rzeszowskie Marka Czarnoty na wystawie

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 22.02.2019
44527_ilustracja
Share
Udostępnij
Graficzną ucztę dla oczu przygotował Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 21 lutego w jego Galerii można podziwiać prace Ormianina Surena Vardaniana, które zdobią m.in. kultowe dzieła literatury dla dzieci i dorosłych; drugą część wystawy stanowią „Legendy Rzeszowskie Marka Czarnoty” w ilustracjach pracowników i studentów sztuki UR. Będą prezentowane do 17 marca.
 
„Przestrzenie Wyobraźni” – taki tytuł nosi wystawa, którą w czwartek 21 lutego otwarto w Galerii Wydziału Sztuki UR. Składa się ona dwóch części i różnych artystycznych światów, połączonych podobnym celem, jaką jest uzupełnienie obrazem literackiego tekstu.  
 
Do swojego świata wyobraźni zaprasza Suren Vardanian, rocznik 1965, pochodzący z Kirowakania w Armenii. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia ekonomiczne w Erywaniu, które później porzucił i – za namową lwowskich przyjaciół – wyjechał do Lwowa, by studiować na Wydziale Grafiki Książkowej w Akademii Drukarstwa. Już podczas studiów zaczął pokazywać swoje prace na wystawach w Polsce, a w 1992 roku zamieszkał tu na stałe. Studiów we Lwowie nie ukończył, ale zaczął pracować czynnie jako ilustrator. Najpierw w branży reklamowej, później animacji i gier komputerowych, by ostatecznie poświęcić się ilustrowaniu książek. W dorobku ma ponad 100 publikacji, w tym trylogię o Panu Kleksie Jana Brzechwy, ilustracje do książek Tuwima, Sztaudyngiera, Chotomskiej i innych, współczesnych polskich autorów: Berensewicza, Niemyckiego; jak również klasyków światowej literatury: braci Grimm, Poego, Twaina, Swifta, książek o Sherlocku Holmesie, Pinokio i wielu innych. W ostatnich latach zilustrował także książki Agnieszki Chylińskiej.
 
Nawiązał też współpracę z ormiańskimi wydawcami i zilustrował kilka książek w języku ormiańskim. Obecnie pracuje nad okładkami e-booków z klasyką ormiańskiej literatury. Dla wydawcy z Armenii opracowuje również ilustracje do „Alicji w Krainie Czarów”. Część ilustracji z tego cyklu zostały przedstawione na wystawie w Brzesku razem z litografiami Salvadora Dali.
Artysta, od wielu lat aktywnie bierze udział w plenerach razem z twórcami z innych krajów w Polsce i na Słowacji. W roku 2005, staraniem Rzeszowskiego Towarzystwa Ormiańskiego, została w Rzeszowie odsłonięta tablica pamiątkowa, wykonana według jego projektu, ku czci Ormian polskich, a także z okazji obchodów 90-lecia ludobójstwa Ormian i rocznicy powstania alfabetu ormiańskiego. Vardanian od kilku lat pracuje także nad projektem Ormiański Lwów, którego owocem stały się wystawy fotograficzne w Rzeszowie oraz Przemyślu, a także duża wystawa w Pałacu Sztuki we Lwowie (maj 2017 r.), gdzie zaprezentował fotografie oraz grafikę połączoną z kaligrafią. Miał liczne wystawy indywidualne, przedstawiające rysunek, malarstwo, fotografię, ilustracje do książek; m.in. w Rzeszowie, Legnicy, Wrocławiu, Tarnowie, Brzesku, Bielsku-Białej, Przemyślu, Lwowie, Starej Lubovni na Słowacji. Bierze udział w zbiorowych wystawach w Polsce, na Słowacji, Kanadzie.
 
 
Wernisaż wystawy w Galerii Wydziału Sztuki UR. Fot. Janusz Strzecha
 
Zilustrować legendy Marka Czarnoty
 
Druga część wystawy to album „Legendy Rzeszowskie Marka Czarnoty w ilustracjach pracowników i studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego”. Jest ona owocem projektu zrealizowanego w roku akademickim 2016/17 przez dr hab. Dorotę Sankowską, Anetę Suslinnikową oraz Natalię Łach. Wzięły w nim udział 33 osoby. Jak piszą autorki, pierwotnym założeniem było „stworzenie możliwości współpracy pedagogów uprawiających różne dziedziny sztuki, pracujących na jednym wydziale oraz włączenie do projektu studentów realizujących programowy przedmiot – Media Rysunkowe”. Artyści postanowili wspólnie opracować album, którego źródłem stała się książka Marka Czarnoty, sławnego i niestety nieżyjącego już regionalisty pt. „Podania, legendy i opowieści z Rzeszowa i okolic”. „Sięgnięcie po tę pozycję wydało nam się najprostszym pomysłem z racji, iż uczelnia jest ściśle związana z miastem i jego tradycją, ważne jest również to, że część autorów to rzeszowianie, więc źródło literackie wydało nam się zasadne”, piszą autorki projektu.
 
Powstały album to efekt wspólnej pracy ilustratorów, projektantów oraz wydawców. Koncepcję oprawy stworzyła Oficyna Wydawniczej Zimowit. Prezentowane są w nim prace następujących twórców: Stanisław Białogłowicz, Dominika Biela, Łukasz Cywicki, Marcin Dudek, Grzegorz Frydryk, Artur Futyma, Aleksandra Garbacz, Wiesław Grzegorczyk, Marek Haba, Karolina Handermander, Joanna Janowska-Augustyn, Paulina Kaczmarska, Katarzyna Konsur, Natalia Krzywda, Stanisław Lifar, Natalia Łach, Marlena Makiel-Hędrzak, Magdalena Niżnik-Misiak, Wiktoria Ostrowska, Janusz Pokrywka, Marek Pokrywka, Arkadiusz Popek, Jarosław Sankowski, Bogusław Stopyra, Małgorzata Stopyra, Aneta Suslinnikow, Renata Szyszlak, Justyna Świetlik, Magdalena Trojnar, Magdalena Uchman, Irena Walat, Monika Ziobro.
 
– Do tej pory zostały wydane egzemplarze promocyjne i autorskie albumu, mamy jednak nadzieję, że przy udziale wielu stron album będzie dostępny dla szerokiego grona odbiorców – mówią autorzy.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy