Reklama

Kultura

“Szopka staropolska” – jedyne na Podkarpaciu widowisko kolędnicze

Aneta Gieroń
Dodano: 26.01.2019
43958_szopka
Share
Udostępnij
Wspaniałe widowisko kolędnicze, jedyne na Podkarpaciu, a najprawdopodobniej i w Polsce, oparte na tradycyjnych tekstach z wykorzystaniem ruchomej szopki według XIX wiecznej ryciny Kajetana Kieliśińskiego z Medyki z 1837 roku, będzie można zobaczyć w niedzielę, 27 stycznia o godz. 18.30 w Domu Kultury w Siedliskach. Ten niezwykle rzadki rodzaj szopki, wykorzystującej obrotowy stół z lalkami poruszanymi przez aktorów, przygotował Teatr Jaruga.
 
Sztukę wyreżyserował Andrzej Piecuch obchodzący jubileusz 35-lecia pracy artystycznej, etatowo związany z rzeszowskim Teatrem Maska. W ramach niedzielnego wieczoru jubileuszowego, odbędzie się także koncert kolęd polskich, które zaśpiewa zespół Dzikie Wino, zaś z kolędami ukraińskim wystąpi zespół Wertep.
 
– Szopka składa się z 15 drewnianych, około półmetrowych figur, które z pomocą drągów poruszane są na dużym okrągłym stole przez aktorów. To replika szopki mansjonowej z XIX-go wieku pochodzącej z kresów południowo-wschodniej Polski, z Medyki koło Przemyśla. To niezwykle rzadko prezentowana szopka wykorzystująca obrotowy stół z lalkami poruszanymi przez aktorów – mówi Andrzej Piecuch.
 
 
Fot. Archiwum Teatr Jaruga
 
Scenografię do szopki już przed laty przygotował prof. Janusz Pokrywka, malarz i scenograf z Uniwersytetu Rzeszowskiego, a szopkę po raz pierwszy w styczniu 1982 roku przypomniał nieistniejący już Teatr „Kacperek”, z którego narodził się Teatr „Maska”. Po prawie 40 latach szopka powróciła w pięknej, odświeżonej formule dzięki Teatrowi Jaruga i Andrzejowi Piecuchowi. 
 
Szopka z animowanymi lakami, bardzo popularna w XIX wieku, jest typową szopką ludową, z którą lokalni artyści wędrowali po Galicji. Dziś już prawie zapomniana, ma szansę ożyć dzięki lokalnym pasjonatom teatru. 45 – minutowe widowisko ze szczodrakami i noworocznymi życzeniami zachwyciło rzeszowian w trakcie miejskiej wigilii, w niedzielę pojawi się w Domu Kultury w Siedliskach i tak już systematycznie ma powracać przy okazji czasu staropolskich Godów i karnawału.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy