Styczeń to odpowiedni moment na podsumowanie wydarzeń kulturalnych z 2018 roku. W Rzeszowie odbyło się około 2,5 tys. imprez kulturalnych, co średnio daje 6 wydarzeń dziennie. Nie zabrakło wśród nich Święta Paniagi, Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival”, 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy IX edycji Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada”. To wszystko już za nami, a co przed nami? Estrada Rzeszowska już wkrótce planuje otworzyć studio nagraniowe, gdzie młodzi muzycy z Rzeszowa i okolic będą mogli nagrać swoją pierwszą płytę.
Podsumowanie 2018 roku przedstawili właśnie dyrektorzy placówek kulturalnych w Rzeszowie, ale na spotkaniu w Teatrze Maska nie zabrakło też planów na nowy 2019 rok.
Dla Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie miniony rok był czasem 21 wystaw – 13 indywidualnych i 8 zbiorowych. W BWA swoje prace zaprezentowało aż 250 artystów, w tym malarz – ekspresjonista Zdzisław Nitka, rzeźbiarka Anna Wysocka oraz plakacista Wiesław Grzegorczyk. Na przestrzeni całego roku obejrzało je ponad 11 tys. osób.
W planach BWA na 2019 rok nie brakuje organizacji 5. edycji konkursu malarstwa współczesnego „Jesienne konfrontacje” oraz kolejnych wystaw z pracami znanych artystów.
Ubiegły rok dla Estrady Rzeszowskiej był czasem intensywnej pracy nad m.in. 5 festiwalami i 165 wydarzeniami kulturalnymi, takimi jak Festiwal Przestrzeni Miejskiej czy Rzeszów Breakout Days.
Już wkrótce instytucja planuje otworzyć swoje studio nagraniowe, gdzie młodzi muzycy z Rzeszowa i okolic będą mogli nagrać swoją pierwszą płytę.
Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa odwiedziło ponad 43 tys. osób. Największą popularnością cieszyły się znajdujące się w niej odnowione szklane negatywy Edwarda Janusza, słynnego rzeszowskiego fotografa.
– Głównym zadaniem galerii jest opieka nad zbiorami Edwarda Janusza. Do tej pory udało się nam odnowić m.in. 1850 szklanych negatywów oraz 100 tys. zdjęć. W nowym roku nadal będziemy kontynuować digitalizację szklanych negatywów, a także postawimy na współpracę z młodzieżą organizując dla niej warsztaty fotograficzne – mówi Ryszard Winiarski, dyrektor Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.
Jak się okazuje mieszkańcy Podkarpacia chętnie odwiedzali Muzeum Dobranocek. W 2018 roku było ich ponad 28 tys. Nic dziwnego, bo placówka powiększyła swoją kolekcję o 144 eksponaty i 61 przedmiotów. Są to m.in. kadry z serialu „The Flintstones” i plansza Kubusia Puchatka. Muzeum zorganizowało też 52 warsztaty artystyczne i 76 zajęć tematycznych, np. animowane pyszności. Podczas tych zajęć uczestnicy tworzyli postaci z warzyw, owoców i żelków, które następnie „ożyły” na planie filmowym wideoklipu.
Filie Rzeszowskiego Domu Kultury również nie zwalniają tempa. Z ich oferty skorzystało ponad 10 tys. uczestników, wybierając zajęcia sportowe, muzyczne, kulinarne, taneczne i manualne.
Placówka zaczyna nowy rok od 9 charytatywnych koncertów pod nazwą „Styczeń z Kolędą”. Tegoroczna seria noworocznych imprez jest organizowana z myślą o 6-letnim Michałku, u którego zdiagnozowano zespół Patau. Podczas bezpłatnych koncertów odbędzie się zbiórka pieniędzy, które w całości przeznaczone zostaną na zakup specjalistycznego sprzętu i dalszą kosztowną rehabilitację chłopca. Cykl rozpocznie się 6 stycznia koncertem w Kościele pw. Błogosławionej Karoliny Kózki w Rzeszowie i będzie kontynuowany do 27 stycznia w filiach Rzeszowskiego Domu Kultury na terenie całego miasta.
Dużym zainteresowaniem cieszy się w Rzeszowie Teatr Maska, który w ubiegłym roku odwiedziło ponad 50 tys. widzów. Było na co popatrzeć, bo aktorzy zaprezentowali aż 288 spektakli własnych i 17 festiwalowych.
W tym roku od 19 do 23 maja w teatrze odbędzie się już 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu „Maskarada”, podczas której będzie można obejrzeć ostatnią premierę sezonu, spektakl dla młodzieży „Judasz” w reżyserii Pawła Passiniego.
Ciekawie przedstawiają się statystyki czytelnicze na Podkarpaciu. Tylko w 2018 roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna odnotowała ponad 40 tys. zarejestrowanych czytelników. To o ponad 2 tys. więcej niż w 2017 roku. Zorganizowała też 1900 wydarzeń promujących czytelnictwo.
– Prowadzimy działalność kulturalno-edukacyjną. W projekcie „Mała książka – wielki człowiek” zachęcamy rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Dodatkowo organizujemy konkursy literackie i plastyczne – mówi Barbara Chmura, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.
Więcej informacji na temat wydarzeń kulturalnych w Rzeszowie w 2019 roku można znaleźć na stronie internetowej:
www.kultura.erzeszow.pl/