Reklama

Kultura

Szymon Hołownia i abp. Grzegorz Ryś na dyskusji w Rzeszowie

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 08.01.2019
43545_holownia
Share
Udostępnij
Czy chrześcijaństwo – religia, która wpłynęła na kształt Europy, jest w odwrocie? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć 21 stycznia w Rzeszowie, goście otwartego panelu dyskusyjnego – ks. abp. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki oraz dziennikarz Szymon Hołownia. Spotkanie jest pierwszym z cyklu „W labiryncie świata”, zorganizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz Klasztor Ojców Dominikanów w Rzeszowie we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”.   
 
Panel dyskusyjny z udziałem abp. Grzegorza Rysia i Szymona Hołowni, który odbędzie się w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, poświęcony będzie problemów współczesnego chrześcijaństwa. Zdaniem wielu osób przeżywa dziś ono kryzys. Ale czy o kryzysie tej najważniejszej europejskiej religii nie mówiło się także w innych epokach? Czy to, co obserwujemy dziś,  nie jest jedynie naturalnym ścieranie się dwóch zawsze odmiennych porządków – doczesnego i wiecznego? Jakie wyzwania stoją przed chrześcijaństwem obecnie?  
 
Dyskusja zapowiada się ciekawie za sprawą zaproszonych do niej panelistów. Abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, który święcenia kapłańskie otrzymał w 1988 roku z rąk księdza kardynała Franciszka Macharskiego w Katedrze Wawelskiej, jest dr. hab. nauk humanistycznych w zakresie historii i kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, cenionym historykiem, liczącym się w środowisku naukowym i kulturalnym, autorem licznych opracowań naukowych i popularnych z zakresu historii i teologii. Był członkiem komisji historycznych w procesach beatyfikacyjnych – między innymi w procesie Jana Pawła II. 
 
Pracę naukową łączy z zaangażowaniem duszpasterskim. Co roku bierze też udział w pieszej pielgrzymce z Krakowa na Jasną Górę. Sakrę biskupią otrzymał siedem lat temu z rąk księdza kardynała Stanisława Dziwisza. W swoim herbie przyjął zawołanie: „Moc w słabości”. Angażuje się w dialog ekumeniczny i międzyreligijny, jest inicjatorem spotkania w intencji pokoju z udziałem chrześcijan, Żydów i muzułmanów „Echo Asyżu w Krakowie” (2011); współtwórcą i wykładowcą kursu „ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich” (od 2010); członkiem kapituły Nagrody im. ks. Stanisława Musiała przyznawanej przez Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze” za zasługi dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Od 2012 roku należy do Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Przewodniczy Zespołowi ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski i Sekretariatowi ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Krakowskiej. Jest członkiem Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski. 
 
14 września 2017 roku został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka Arcybiskupem Metropolitą Łódzkim. Miesiąc później, podczas 377. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Lublinie wybrano go do Rady Stałej na pierwszą pięcioletnią kadencję.
 
Z abp. Rysiem dyskutował będzie w Rzeszowie Szymon Hołownia. Ten polski dziennikarz, publicysta i pisarz, jest dwukrotnym laureatem nagrody Grand Press. Po raz pierwszy  otrzymał ją w 2006 roku za wywiad z teologiem ks. prof. Jerzym Szymikiem pt. „Niebo dla gołębi”, a po raz drugi w 2007 roku w kategorii „Dziennikarstwo specjalistyczne" za wywiad z etykiem i filozofem dr. Kazimierzem Szałatą pt. „Pamięta Pan Hioba?” Jest także laureatem nagród: „Ślad”, Media Tory oraz Wiktory. Pracował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Newsweeku”, prowadził autorski program „Po prostu pytam” w TVP1, audycje w Radiu Białystok, Radiu Vox FM, współpracował z Radiem PiN. W latach 2007–2012 był dyrektorem programowym stacji telewizyjnej Religia.tv. W stacji tej prowadził etyczny talk-show „Między sklepami” (2007–2010), program „Bóg w wielkim mieście” (2010), a także „Ludzie na walizkach” (od 2009). Prowadził przegląd prasy w „Dzień Dobry TVN”. Obecnie w stacji TVN współprowadzi z Marcinem Prokopem program „Mam Talent!”. Od 2015 r. jest stałym felietonistą „Tygodnika Powszechnego”.
 
Wydał kilkanaście książek o tematyce społecznej i religijnej, ostatnio „Boskie zwierzęta” i „Święci pierwszego kontaktu (2017). Założył i prowadzi Fundację Kasisi i Fundację Dobra Fabryka, finansujących działalność Domu Dziecka w Kasisi w Zambii, hospicjum w Kabudze w Rwandzie, wiejskiego szpitala i ośrodka leczenia głodu w Ntamugendze w Demokratycznej Republice Konga, spółdzielni rolniczej w Burkina Faso i szkoły zawodowej w Senegalu. Jest Ambasadorem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. W 2016 roku został odznaczony przez Rzecznika Praw Dziecka „Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka”. 
 
Rozmowę z abp. Grzegorzem Rysiem i Szymonem Hołownią o wielkich wyzwaniach, jakie współczesność postawiła chrześcijaństwu, poprowadzi Wojciech Bonowicz, poeta i publicysta „Tygodnika Powszechnego”, finalista Nagrody Literackiej Nike 2018. Znany rzeszowskiej publiczności z otwartych wykładów „Wielkie pytania w nauce”, które również organizuje Wyższa Szkoła Informatyki i zarządzania w Rzeszowie. Spotkanie poświęcone problemom chrześcijaństwa otwiera kolejny cykl debat, jaki mieszkańcom regionu postanowiła zaproponować rzeszowska uczelnia wspólnie z Klasztorem Ojców Dominikanów w Rzeszowie. Organizowane jest w ramach projektu Fundacji Tygodnika Powszechnego pod tytułem „Wielkie Pytania dla Polski – na nowo” dofinansowanego ze środków Templeton Religion Trust. 
 
Cykl nazwano „W labiryncie świata” i od „Wielkich pytań w nauce” różni go głównie forma dyskusji zamiast wykładu. Podczas debat podejmowane będą ważne tematy o charakterze społeczno-kulturalnym. Mają być okazją do wymiany opinii i zachętą do krytycznego myślenia. Miejscem debat będzie Filharmonia Podkarpacka i Teatr im. Wandy Siemaszkowej.
 
Więcej informacji na stronie "W labiryncie świata".
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy