Reklama

Kultura

W niedzielę Orszak Trzech Króli z Melchiorem… prawie z Jemenu

Natalia Chrapek
Dodano: 03.01.2019
43459_orszak
Share
Udostępnij
W niedzielę, 6 stycznia spod hali sportowej Podpromie wyruszy Orszak Trzech Króli i już po raz siódmy przejdzie ulicami Rzeszowa. Na tę okazję powstał specjalny scenariusz składający się z 6 scen, które opowiadają o wędrówce mędrców do Betlejem. Organizatorzy spodziewają się nawet 25 tys. osób. Start orszaku pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi” o godz. 11.40 spod Hali Podpromie.
 
Orszak Trzech Króli w Rzeszowie stał się już tradycją. Jest najliczniejszym na Podkarpaciu widowiskiem upamiętniającym wędrówkę mędrców do Betlejem. W zeszłym roku zgromadził około 20 tysięcy osób. W tym roku organizatorzy spodziewają się jeszcze większej liczby uczestników. 
 
Tegoroczny orszak rozpocznie się o godzinie 11.40 na parkingu przy Hali Podpromie. Dwadzieścia minut później zostanie odmówiony Anioł Pański pod przewodnictwem biskupa Jana Wątroby, ordynariusza diecezji rzeszowskiej. Po zakończonej modlitwie wielobarwny orszak wyruszy do szopki na rzeszowskim Rynku, gdzie pokłoni się Świętej Rodzinie. Trasa tak samo jak w tamtym roku będzie wiodła przez aleję Pod Kasztanami i ulicę 3 Maja. Po drodze zatrzyma się przy 6 scenkach rodzajowych: „Pastuszkowie w polu”, „Anioł Boży – anielskie zachęty”, „Kraina Przyjemności – diabelskie podszepty”, „Dwór Heroda”, „Walka Dobra ze Złem”, „Pokłon Trzech Króli w szopce na Rynku”.
 
– Zależy nam, żeby Orszak Trzech Króli był dla wszystkich uczestników radosnym przeżyciem zarówno w tej warstwie duchowej, jak i wizualnej. Już od kilku miesięcy, kilkudziesięciu aktorów przygotowuje się do odegrania swoich ról, aby scenariusz orszaku był zrozumiały nie tylko dla dorosłych, ale i dla maluchów – mówi Jerzy Jezuit, reżyser widowiska.  
 
Aktorami są dzieci z rzeszowskich szkół oraz dorośli. W rolę króla Kacpra wcieli się Paweł Komorowski, 42-letni inżynier pracujący w branży motoryzacyjnej, prywatnie tata Magdy i Macieja. Rolę Baltazara odegra Damian Skupniewicz, muzyk Filharmonii Rzeszowskiej, tata trzech córek. Królem Melchiorem zostanie 24-letni Dawid Al.-Sulwi.
 
– Jestem dumny, że biorę udział w Orszaku Trzech Króli jako Melchior. Mój bohater przybył z Azji, prawdopodobnie z królestwa Saby i Szeby, ojczyzny kadzidła zwanej w starożytności Arabia Felix. Jest to obszar dzisiejszego Jemenu, z którego pochodzi mój tata – mówi Dawid Al.-Sulwi. 
 
Teksty do scenariusza już od kilku lat pisze Agnieszka Przywara, rzeszowska pisarka i poetka. W tym roku uczestnicy wydarzenia doczekają się wersji wierszowanej. 
 
– Najprawdopodobniej jako jedyni w Polsce przygotowaliśmy wierszowany scenariusz do rzeszowskiego widowiska. Nie chcemy go udziwniać, bardziej nawiązywać do ważnych rocznicach w naszym kraju m.in. 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcemy, aby orszakowi towarzyszyły również grupy rekonstrukcyjne przypominające o tym wydarzeniu  – dodaje reżyser.
 
Hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli brzmi „Odnowi oblicze ziemi” i nawiązuje do 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. 
 
– Zależy nam, aby to hasło wybrzmiało w naszych warunkach oraz w naszym czasie. Niesie ono ze sobą uniwersalne i ponadczasowe przesłanie. Wzywa do zjednoczenia lokalnej, rzeszowskiej ojczyzny, kraju i rodzin – podkreśla Krystyna Łobos, rzecznik prasowy Orszaku Trzech Króli 2019. 
 
Podczas widowiska, jak co roku, wolontariusze będą zbierać pieniądze na szlachetne cele. Dochód ze zbiórki zostanie przeznaczony na wakacje dla dzieci z najuboższych rodzin. 
 
W organizację Orszaku Trzech Króli zaangażowanych jest prawie 2000 osób, czyli 1230 artystów, 280 strażników orszaku, 390 wolontariuszy i 30 organizatorów. Na uczestników widowiska czekać będzie 20 tys. sztuk wydrukowanych koron, 10 tys. śpiewników i coś specjalnego dla łasuchów – 5 tys. koron z piernika. Stanowiska z koronami i śpiewnikami na parkingu Podpromie i na trasie orszaku będą specjalnie oznakowane. 
 
Orszak Trzech Króli 2019 organizowany jest w całej Polsce. Po raz pierwszy odbył się 11 lat temu. W tym roku przejdzie ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami, m.in. w krajach europejskich oraz Kongo, Stanach Zjednoczonych, Kazachstanie i Palestynie. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy