Reklama

Kultura

Dzwon Niepodległości od Felczyńskich zabrzmi na Placu Farnym [FILM]

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 30.10.2018
41878_gl
Share
Udostępnij

Dzwon Niepodległości waży ponad tonę. Znajduje się na nim Godło Polski, Herb Województwa oraz tekst „Roty” Marii Konopnickiej. Odlany został 26 października w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Po raz pierwszy zadzwoni na w Święto Niepodległości, 11 listopada na Placu Farnym w Rzeszowie.

Zamówienie na Dzwon Niepodległości złożył samorząd województwa podkarpackiego. Ma być on szczególnym uczczeniem 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.

– W Polsce, w żadnym z regionów, nikt nie zdecydował się na podobną formę uczczenia rocznicy. Dzwon niepodległości powstaje tylko na Podkarpaciu – powiedział wicemarszałek Bogdan Romaniu, pomysłodawca takiego upamiętnienia 100-lecia, który wraz Piotrem Pilchem, członkiem zarządu województwa podkarpackiego, byli obecni podczas odlewania dzwonu do formy 26 października br.

Forma dzwonu została zakopana w jamie odlewniczej pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego. Firma istnieje od 1808 r. i w tym czasie sposób wykonania dzwonów, nie uległ większym zmianom. Forma przygotowywana jest z mieszanki gliny, końskich odchodów oraz domieszki łoju. Litery, ornamenty i wizerunki robione są z wosku i przyklejane do formy masłem. Natomiast sam materiał odlewniczy stanowi mieszanka brązu, cyny oraz miedzi.

To nie pierwszy tak ważny dzwon odlewany w pracowni Jana Felczyńskiego. Waldemar Olszewski przypomniał najważniejsze prace przemyskiej wytwórni.

– Nasza firma już po raz czwarty odlewa tak ważny dzwon. W 2014 r. odlewaliśmy dzwon Jana Pawła II, do wieży srebrnych dzwonów w Krakowie. Przygotowaliśmy dzwon na Światowe Dni Młodzieży, który witał papieża Franciszka. Dwa lata później odlaliśmy dzwon na 1050-lecie Chrztu Polski. Teraz odlewamy Dzwon Niepodległości.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy