Reklama

Kultura

Gary Cooper jako szeryf Will Kane na muralu w Rzeszowie

Biznesistyl.pl
Dodano: 02.08.2018
40280_gl
Share
Udostępnij

Dobrze już widać, co będzie przedstawiał mural upamiętniający twórczość Freda Zinnemanna, światowej sławy reżysera, laureata czterech Oscarów, który urodził się w Rzeszowie. To plan filmowy, a na nim Gary Cooper jako szeryf Will Kane z kultowego westernu „W samo południe”. Mural tworzy krakowski artysta Kamil Kuzko.

Mural utrzymany jest w stonowanej biało-czarnej kolorystyce z dodatkiem ecrú w tle. W środę było już widać całą sylwetkę Gary’ego Coopera, w ujęciu znanym ze słynnego plakatu Tomasza Sarneckiego, który to plakat 4 czerwca 1989 roku zachęcał obywateli do wzięcia udziału w wyborach. Plakat z Cooperem kroczącym, by stanąć do pojedynku dobra ze złem, miał zachęcić wtedy do obalenia komunizmu; teraz postać szeryfa na planie filmowym będzie upamiętniać twórczość reżysera „W samo południe” Freda Zinnemanna.

Co ciekawe, mural z szeryfem powstaje na kamienicy przy ul. Lisa Kuli 13, naprzeciwko… Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.

Mural jest częścią ciekawego wydarzenia, które już niebawem będzie mieć miejsce w Rzeszowie. To kilkudniowy festiwal „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa”. W dniach od 15 do 19 sierpnia publiczność będzie mieć okazję zobaczyć najsłynniejsze filmy Zinnemana. Chodzi o kilka produkcji (m.in. „Siódmy krzyż”, „Oto jest głowa zdrajcy”, „Pokłosie wojny”, „Julia”, „Historia zakonnicy”, „W samo południe”, „Stąd do wieczności” i „Po wielkiej burzy”), które za darmo będą wyświetlane w Kinie Zorza oraz na Rynku w Rzeszowie.

Festiwalowi towarzyszyć będą dyskusje krytyków filmowych, warsztaty fotograficzne, koncerty, akcje artystyczne oraz wystawa przedstawiająca społeczność żydowską mieszkającą w Rzeszowie i na Podkarpaciu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy